Çözüldü Makro çözümü: çok sayfada kritere uyanları listele

Sayın @Sincap .

Örnek belgenizde, birkaç satırlık da olsa (en azından her veri alınacak sayfaya ait 1'er tane)
olması gereken sonuçları elle yazarak örneklendirmenizde yarar var.
Bir de veri sayfalarında farklı tarihler olup, buna göre de sonuç sayfasındaki örneklendirme yapılırsa iyi olur.

.

@Ömer BARAN

Hocam şöyle ifade edeyim.
Dosyayı güncelledim her sayfayı KONTROL sayfasına göre eşitledim sıralama daha iyi anlaşılsın diye. Her sayfada düşey ara yapıldığında görüldüğü üzere VERİ1-VERİ2-VERİ3-VERİ4 sayfalarında Code 00 olup DATA sayfasında bulunamayan referansları kırmızıya boyayarak yine KONTROL sayfasında düşey arada yeişl boya ile işaretledim. VERİ5 ve VERİ6 da ise aynı durum İŞLEM ID ile yaptım bu sayfalarda Code olmadan sadece İŞLEM ID ile tarama yapacak.
Makro çalıştığında sadece yeşil olan verileri kontrol sayfasına DATA sayfasındaki tarih ile getirmesini bekliyorum.

saygılarımla,

Ekli dosyalar

Sayın @Sincap .

İsteğinizi tam olarak anlayamadım.
Formüller kullanmak yerine her sayfadaki hangi veriler gelecekse o verilerin hücrelerini renklendirip,
KONTROL sayfasında da sonuçları olması gereken durum neyse sadece o veriler olacak şekilde ve
sonuçları elle yazarak gösterip, her sayfadan gelecek verilerden birer tanesine, "bu veri şu nedenle buraya gelecek"
gibi birer açıklama notunu METİN KUTULARINA yazarak açıklasaydınız.

Ekteki belgede yer alan açıklama ve sonuçları bir kontrol eder misiniz (KONTROL sayfası ve DATA sayfasına bakın) ?
İsteğinizin karşılığı bunlardan biri midir, yoksa başka bir şey mi onu anlamaya çalışıyorum.

İsteğinizi tam olarak anlarsak makro çözümü kolaylıkla halledilebilir gibi görünüyor.

.

Ekli dosyalar

Merhaba @Ömer BARAN hocam,

Dosyayı revize ederek ekledim. Belirttiğiniz üzere KONTROL sayfasına sadece olması gerekenleri gösterdim. Bu verilerin KONTROL sayfasına gelme nedeni DATA sayfasında olmaması.

Bu arada bir düzeltme yapmak istiyorum özür dileyerek tarihleri bulundukları sayfadan gelmesi gerekiyor. Yukarıda yanlış yazmışım.

saygılar,

Ekli dosyalar

Sayın @Sincap .

Ekli belgede hem FORMÜL ile çözüm, hem de MAKRO ile çözüm uygulandı.
Formül çözümünde, veri sütunlarındaki formüller dizi formülü (CTRL+SHIFT+ENTER ile formül uygulaması),
TARİH sütunlarında ise normal formüller uygulandı.
Gerçek belgenizde formül seçeneğini kullanacaksanız;
formüllerdeki veri alanına ilişkin son satır numaralarını güncellemeniz gerekebilir.

İyi çalışmalar dilerim.

NOT: Tarih sütunları eklenmiş haline göre formül ve makro çözümleri güncellendi. 18.11.2020 22:40

Ekli dosyalar

Sayın @Sincap .

Formül çözümünde, veri sütunlarındaki formüller dizi formülü (CTRL+SHIFT+ENTER ile formül uygulaması),
formüllerdeki veri alanına ilişkin son satır numaralarını güncellemeniz gerekebilir.

İyi çalışmalar dilerim.

@Ömer BARAN

Hocam öncelikle çok teşekkür ederim emeğinize sağlık. Dosyada yer alan veriler çok olacağı için ben makroyu kullanmaktan yanayım fakat makro sadece VERİ1 sayfası verilerini getiriyor. Bir sorun olmuş olabilir mi?
Ayrıca son anda olan bir ihtiyaç nedeniyle tutar bilgisinin eklenmesi sağlanabilir mi?

saygılar,

Ekli dosyalar

Denemelerinizi, son eklediğim belge üzerinden devam ederek iletirseniz iyi olur.
Ben 6 numaralı cevaba eklediğim belgede bir sorun görmüyorum.
Zaten deneme yapmadan cevap yazdığım da pek vaki değil.
Sorunu benim eklediğim belge üzerinde mi yaşadınız?

Sorun dediğiniz hususu netleştirdikten sonra ilave kısma bakılırsa iyi olur.

.

Denemelerinizi, son eklediğim belge üzerinden devam ederek iletirseniz iyi olur.
Ben 6 numaralı cevaba eklediğim belgede bir sorun görmüyorum.
Zaten deneme yapmadan cevap yazdığım da pek vaki değil.
Sorunu benim eklediğim belge üzerinde mi yaşadınız?

Sorun dediğiniz hususu netleştirdikten sonra ilave kısma bakılırsa iyi olur.

.

@Ömer BARAN

Hocam ekledim. Makro çalışmış durumu ile kaydettim. Görüleceği üzere tüm data VERİ1 sayfasına ait

saygılar,

Ekli dosyalar

Sayın @Sincap .

İyi çalışmalar dilerim.

NOT: Tarih sütunları eklenmiş haline göre formül ve makro çözümleri güncellendi. 18.11.2020 22:40
@Ömer BARAN

Akşam tutarı hatırlatacaktım konu kapanmıştı :) bu özelliğinize hayranım yarım kalmayacak şekilde emeğinize özen göstermek :) Elinize kolunuza sağlık.

Hocam affınıza sığınarak bir sorum daha olsa

Verilerin çokluğu nedeniyle makro da olsa tarama uzun sürüyor taramayı Aylık nasıl yapabiliriz?

@Ömer BARAN

Akşam tutarı hatırlatacaktım konu kapanmıştı :) bu özelliğinize hayranım yarım kalmayacak şekilde emeğinize özen göstermek :) Elinize kolunuza sağlık.

Hocam affınıza sığınarak bir sorum daha olsa

Verilerin çokluğu nedeniyle makro da olsa tarama uzun sürüyor taramayı Aylık nasıl yapabiliriz?
Hocam ayırca,

Bir versiyonda
VERİ5 sayfasında yer alan 773244024 İŞLEM ID tutarını 14000 iken -14000 yaptım ve
VERİ6 sayfasındaki 668681248 İŞLEM ID tutarını -61952 iken 61952 olarak DATA sayfasına işledim sadece İŞLEM ID verisine göre tarama yapıldığı için doğal olarak bu sonuçlar KONTROL (2) sayfasına yansımadı bu nedenle sadece VERİ5 ve VERİ6 sayfaları için kontrolün hem İŞLEM ID hemde TUTAR ile eşlemesi sağlanabilir mi?

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
24