Çözüldü Düşeyara Makrosu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan orhan_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

orhan_

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba;

Yurtdışında olduğumdan dolayı uzun zamandır siteye giriş yapmamıştım. Herkese Selamlar.

Sheet1 de bulunan veriyi Sheet2 arama yapmasını ve bulması durumunda ikinci değerin Sheet1 aktarması makro ile yapılabilir mi_?

Örnek: =DÜŞEYARA(A2;Sheet2!$A:$B;2;0)

Selamlar.

Merhaba;
Dener misiniz. Aşağıda paylaşılan kodlar talebinizi karşılayacaktır.

CSS:
You must log in to view content
(6 satır)

CSS:
(16 satır)

CSS:
(7 satır)

Merhaba;
Yurtdışında olduğumdan dolayı uzun zamandır siteye giriş yapmamıştım. Herkese Selamlar.
Sheet1 de bulunan veriyi Sheet2 arama yapmasını ve bulması durumunda ikinci değerin Sheet1 aktarması makro ile yapılabilir mi_?
Örnek: =DÜŞEYARA(A2;Sheet2!$A:$B;2;0)
Merhaba.
Ben "ikinci değer" ibaresinden Sheet2'deki aynı değerin ikincisinin karşısındaki değerin bulunmak istenildiğini düşündüm.
Eğer istek bu ise; aşağıdaki kod veya formül istenilen sonucu verir.
Formül ve koddaki 2 sayıları değiştirilerek aynı dğerin kaçıncısı bulunmak isteniyorsa. bu sağlanabilir.
DİZİ FORMÜLÜ İLE (CTRL+SHIFT+ENTER ile uygulanacak dizi formülüdür)
=KAYDIR(Sheet2!A1;KÜÇÜK(EĞER(Sheet2!$A:$A=A2;SATIR(Sheet2!$A:$A));2)-1;1)
.
VBA:
(5 satır)

@Ömer BARAN Bey teşekkür ederim. "2 olarak belirtiğim Sütun_indis_sayısı: Tabloda aranan değerimi bulduktan sonra aranan değere ait hangi veriyi getirmek istiyorsam o verinin göreceli sütun sırası" @gicimi beyin vermiş olduğu kodlardan faydalanarak sorunumu çözdüm. Sizin paylaşmış olduğunuz formül ve kod için örnek bir excel dosyası paylaşabilir misiniz.

Verdiğim örnekte;
-- aranan değerin Sheet1 A2 hücresinde olduğu,
-- aranan değerin Sheet2 A sütununda 1'den fazla kez tekrarlandığı
-- aranan değerin Sheet2'de ilk rastlandığı değil, 2'nci rastlandığı satırda olmak üzere, karşısındaki B sütunundaki değerin istenildiği,
-- İşlem sonucunun Sheet1 B2 hücresinde alınacağı
varsayılmıştır.
Verdiğim kod ve formülün en sonundaki 1 sayısı A sütunundan 1 sonraki sütun (yani B sütunu) anlamına geliyor.
Belirttiğim varsayımlara göre örnek belgeyi kendiniz oluşturup, kod ve/veya formülü deneyebilirsiniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...