Çözüldü Kuran Ayetlerinin Bulunduğu Sayfalar

vurkan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba ekli dosyada sizlerin yardımıyla kendim için hazırladığım bir Hatim Takip Programı var. Nihai amacım; bu programı daha da geliştirerek EXCEL dosyası olarak internete ihtiyaç duymadan okunabilecek bir Kur'an programı yapmak.

Ekli dosyada İÇİNDEKİLER Sayfasında Kuran ayetleri dahil bilgiler mevcut. Ancak bu bilgilerde hangi ayetin hangi sayfada olduğu bilgisi yok. HATİM TAKİP sayfasında elle hazırladığım çizelgede B sütununda sayfa numaraları, C sütununda ise ayet numaraları var. Bu çizelgeden yararlanarak İÇİNDEKİLER sayfasının I sütununa ayet numaralarının bulunduğu sayfayı kod veya formülle getirmek mümkün müdür acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

Ekli dosyalar

Çözüm
Ben teşekkür ediyorum...
Yardımcı olabildiysek ne mutlu...
Amin inşallah...

Benim makro bilgim ne yazık ki isteklerinizi karşılamaya yetmez...
Makro ile ilgili istekleri ayrı bir konu başlığında açarsanız makro konusunda destek alabilirsiniz umarım...

Bilgi için Ekleme : Dosyada hesaplama otomatik yapıp Dosyayı kaydedip kapattığımda, yeniden açtığım zaman Hesaplama Otomatik olarak açıldı..
Selamlar,
Sanıyorum, formüller yerine sadece değerler olması sizin işinizi görecek.
Çünkü ayrı bir dosyada, yardımcı kolonlarla, formüllerle hesaplattım ve formülleri değer olarak kopyalayıp değerleri bıraktım.
(Dosyanızdaki birleştirilmiş hücrelerin yapıları, maalesef, düzenli bir şekilde formüle etmeyi engellediği için böyle bir yöntemi kullandım)

Sizin yapacağınız
ekteki dosyanın H2 : H6237 aralığını seçip, sizin dosyadaki G2 : G6237 aralığına kopyalamak....

Not :
Ben sonuçları biraz kontrol ettim, o nedenle siz de bir kontrol edin derim...

Ekli dosyalar

Sayın 52779 emeğine sağlık çok teşekkür ediyorum. Rabbim okuyacağımız hatimlerden seni ve emeği geçen tüm forumdaşlarımız ve geçmişlerini de nasiplendirsin inşallah.

Bir de bu dosyayla ilgili formüllerin otomatik hesaplanmasında bir sorun var. Dosya her açıldığında el ile hesaplama aktif oluyor. Formüller Hesaplama Seçenekleri El ile hesaplamayı Otomatik hesaplamaya çeviriyorum. Kaydedip kapatıyorum. Tekrar kapatıp açınca ne oluyorsa yine El ile hesaplama aktif oluyor. Diğer dosyalarımda bu olmuyor. Sebebi ne olabilir acaba.

Bu dosyadan faydalanarak açılan bir userform üzeride veya benzeri bir yöntemle sayfa haline okunabilen bir program yapılabilir mi acaba. Saygılar sunuyorum.

Detaylı incelediğimde,
Hatim Takip sayfası 2048. satırdaki İsra Suresi yazan hücrelerin birleştirmesini Fatiha Suresi hücre birleştirmesi gibi B kolonundan başlatırsanız, yani,
B2048 : G2048 hücrelerini birleştirirseniz

İçindekiler Sayfası I2 hücresine

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

formülünü yazıp aşağıya doğru kopyalayabilirsiniz...
Nu şekilde formüle edilebiliyor....

Ben teşekkür ediyorum...
Yardımcı olabildiysek ne mutlu...
Amin inşallah...

Benim makro bilgim ne yazık ki isteklerinizi karşılamaya yetmez...
Makro ile ilgili istekleri ayrı bir konu başlığında açarsanız makro konusunda destek alabilirsiniz umarım...

Bilgi için Ekleme : Dosyada hesaplama otomatik yapıp Dosyayı kaydedip kapattığımda, yeniden açtığım zaman Hesaplama Otomatik olarak açıldı..

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Teşekkür ediyorum ben de açıp kapayınca bazen öyle oluyor ama dosyada nasıl bir işlem yapıyorsam yine el ile hesaplama aktif oluyor.
Dediğiniz birleştirmeyi yaptım ama formül yine el ile oldu. Tekrar otomatik yaptım. Bakalım bundan sonra inşallah değişmez. Saygılar sunuyorum.

@Vurkan

Hesaplama yönteminin ELLE haline gelme sorununun çözümü için;
HATİM TAKİP isimli sayfanın kod bölümünde yer alan Worksheet_Change kod blokunun son kısmında
kırmızı işaretlediğim kısımları değiştirin (......Exit Sub yerine ..... GoTo 10) ve ekleyin ( 10:....Applicat..... )

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(6 satır)

Excel ile ilgili değil ancak bir zamanlar şu tarz basit ama sorunsuz çalışan bir uygulama yapmıştım. İsteyen olursa paylaşabilirim. Deneme yapabilirsiniz seçtiğinizde okumak zorunda değilsiniz.

Hatim Dağıtımı

Hatim bittiğinde bir üst sayıdaki hatim numarasına geçerek devam eder...

Sayın meraklı benim yaptığım normalde her gün bir cüz okuyarak ayda bir hatim yapmak yerine hergün bir sayfayı 20 defa okuyarak 20 ayda 20 hatim yapmak. Aynı sayfayı birden çok okuyunca da okuma aralarında sayıyı unutmamak için excel tablosunda işaretleme yapıyorum. Bu şekilde okumak (aynı sayfayı 20 tekrar) okumanın gelişmesi ve hızlanması için de yararlı oluyor.

Elbette sizin çalışmanız da ihtiyacı olanlar için faydalı olacaktır. Paylaşmanızda yarar vardır.
Saygılar sunuyorum

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
12