K

Çözüldü Koşula göre biçimlendirme ve veri doğrulama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Hücre değerine göre koşullu biçimlendirme ve veri doğrulama konusunda yardıma ihtiyacım var.
Şöyleki;
D sütunundaki değere göre E38:G58, J38:L58, O38:Q58 arasındaki sütunlar biçimlenecek ve D sütunu koşuluna uyanlara 0 (sıfırdan) büyük değer girişi yapılabilecek uymayanlara 0 (sıfır) yazılacak yada boş bırakılabilecektir. yani değer olmayabilecek
-Koşul 1: Eğer( D sütunundaki değer= "Alım-Satım"; ise sadece E,F, J,K,O,P sütunlarındaki kesişen alanların dolgu rengi "Mavi renk" fon olacak ve bu sütunlara değer girilmesine izin verecek. Eğer D sütunundaki değer= "Alım-Satım"; ise G,L,Q sütunlarındaki kesişime değer girmeye izin verilmeyecek. Bu sütunların dolgu rengi ise GRİ renk olacak
-Koşul 2: Eğer( D sütunundaki değer= "GMSİ"; ise sadece G,L,Q sütunlarındaki kesişen alanların dolgu rengi "yeşil renk" fon olacak ve bu sütunlara değer girilmesine izin verecek. Eğer D sütunundaki değer= "GMSİ"; E,F, J,K,O,P sütunlarındaki kesişime değer girmeye izin verilmeyecek. Bu sütunların dolgu rengi ise GRİ renk olacak
-Koşul 3: Eğer( D sütunundaki değer= "Karma" ; ise sadece E,F,G; J,K,L; O,P,Q sütunlarındaki kesişen alanların doldu rengi " Turuncu renk" fon olacak ve bu sütunlara değer girilmesine izin verecek. Eğer D sütunundaki değer "Karma" ise H,M,R sütunları Dolgu renkleri mor olacak

Asıl dosyamda biçimlendirmeyi tekrar yapacağım için E38:R58 aralığını komple seçerek mi koşullu biçim ve veri doğrulama uygulanacak Yoksa bir hücreye (E38) uygulayıp biçim kopyalama mı yapacağım lütfen belirtir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba Sn. @KMLZDMR

Umarım yanılmıyorum, kontrol edersiniz.

1) Koşullu biçimlendirilecek tüm alanı (aradaki boş sütunlar dahil E38:R58 alanı) seçin,
2) Bu alan seçili durumdayken;
-- ilgili formülleri renk/D sütunu değeri kriterlerine göre ayrı ayrı uygulayıp (aşağıdaki ilk 3 formül) işlemleri onaylayın,
-- VERİ DOĞRULAMA menüsünde sağdaki BOŞLUĞU YOKSAY kutucuğunu işaretleyip,
ÖZEL seçeneğine bu kez aşağıdaki 4'ücü formülü uygulayarak işlemi onaylayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(6 satır)

Sayın Ömer Baran üstadım,
İlginize, bilginize, yardımınıza çok teşekkür ederim. Formülleri görünce bir müddet dona kaldım. Aklınıza sağlık. İyiki varsınız.
Koşullu biçimlendirme değer girişi yapılamayacak alanlar Gri dolgu rengi olması mümkün mü?

Veri doğrulamada sıkıntı var.
Şöyleki:
--Öncelikle, yukarıdaki Veri Doğrulama formülünde sayı değeri girilebilecek alanlarda değişiklik yapamaya izin vermiyor. Değişikliğe izin gerekli.
Aşağıda hangi satırda hangi durumda değer girilebilecek ve/veya girilemeyecek kriterlere tekrar belirtiyorum.
E38:R58 alanında olmak üzere D sütunundaki değerlerden (Alım-Satım, GSİH, Karma) koşuluna göre 0 (sıfır) ve sıfırdan büyük değer girişi yapılabilecek buna rağmen uymayan alanlar için boş bırakılacak şekilde veri doğrulama formülünü yeniden düzenlemek gerekli.

D Sütunu alan değerlerine göre;
"Alım-Satım" -B sütunu satırında bulunan kişi D sütunu satırında girilen alanda, sadece "Alım-Satım" seçilmişse E,F,; J,K,; O, P satırında sıfır ve sıfırdan büyük değer girilebilir. Bu durumda ilgili satırın G,L,Q sütun kesişimlerine değer girememeli. ( sıfır müstesna olabilir. Mümkünse de değer giremeyecek alanın dolgusu Gri renk biçimlendirmesi olabilir.)
"GSİH" -B sütunu satırında bulunan kişi D sütunu satırında girilen alanda, sadece "GSİH" seçilmişse G,L,Q satırında sıfır ve sıfırdan büyük değer girilebilir. Bu durumda ilgili satırın E,F,; J,K,; O, P sütun kesişimlerine değer girememeli.
"Karma" -B sütunu satırında bulunan kişi D sütunu satırında girilen alanda, sadece "Karma" seçilmişse E,F,G; J,K,L; O,P,Q satırında sıfır ve sıfırdan büyük değer girilebilir.

Değer giriş alanlarındaki değerler/sayılar değiştirilebilir olmalı.

Yardımınıza şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

İşlemi, benim yazdığım şekilde uygulamışsanız, isteklerinizin tümünün karşılanıyor olması gerekir.
GRİ renk için yapılacak işlem belli, ilgili alana (yıl sütunlarının arasında kalan boş sütunlar hariç) elle gri arka plan rengi uygulamanız yeterlidir.
Değer girilebilecek alanlar zaten RENKLENEN alanlardır. Diğerlerine (gri renkli) değer giremezsiniz. Gri hariç RENKLİ alanlara serbestçe (0'dan büyük) değerler girebiliyor olmalısınız.

Tabi unutmamanız gereken durum şudur: bir satırda diyelim KARMA seçtiniz ve o satırda G sütununa değer yazdınız. Sonra da aynı satırdaki seçimi ALIM-SATIM olarak değiştirdiniz. Bu durumda G sütunundaki değer olduğu gibi duruyor olacak. Artık G sütunundaki değeri değiştiremezsiniz, sadece silebilirsiniz.

Özetle önce tüm değerleri silmeli, ardından D sütunundaki seçimleri yapmalı, sonra da değerleri yazmalısınız.
Değerleri yazdıktan sonra D sütunundaki seçimi değiştirdiğinizde, yeni seçime göre değer yazılmaması gereken hücrede önceden kalan değer için Excel'in bir işlem yapması mümkün değil (sadece silebilirsiniz). Bunun için makro kullanmak gerekir.

Ben olsam üç koşul için ayrı ayrı renk kullanmak yerine, önce alana elle gri renk uygular, ardından alanı seçip,
koşullu biçimlendirme için (BEYAZ zemin rengi kullanarak) verdiğim 3 formülü, aralarına + ekleyerek tek formül haline getirip uygulardım.
Böylece BEYAZ hücreler veri girişi hücreleri, griler yasaklı alan olurdu.

Sayın Ömer Baran Üstadım,
*"-- VERİ DOĞRULAMA menüsünde sağdaki BOŞLUĞU YOKSAY kutucuğunu işaretleyip," demiştiniz. Açtığımda işaretliydi.
Bilemedin neden çalışmadığını
Sizin 4. pencere formülleri ve usulü yeniden yaptım. Düzgün çalıştı.
* 5. penceredeki yöntem tavsiyenize göre de yaptım. Harika bir öneri ve sade bir görüntü oldu.
Teşekkür ederim.
Ancak,
"Tabi unutmamanız gereken durum şudur: bir satırda diyelim KARMA seçtiniz ve o satırda G sütununa değer yazdınız. Sonra da aynı satırdaki seçimi ALIM-SATIM olarak değiştirdiniz. Bu durumda G sütunundaki değer olduğu gibi duruyor olacak. Artık G sütunundaki değeri değiştiremezsiniz, sadece silebilirsiniz."
demiştiniz. Dediğiniz gibi oldu. Bu konuda son istirhamım kırmızı yazılı açıklamanızdaki durumda Gri alanda kalan sayının Biçimi kırmızı renkli olarak
görünmesini sağlayacak koşullu biçimlendirme formülü oluşturabilir misiniz? Lütfen.
Zira bu sayede değeri silmem gerektiğini görsel olarak uyarmış olur.

@KMLZDMR
Şu formülü kırmızı zemin rengini kullanarak yeni bir koşullu biçimlendirme oluşturun.
Neticede alan için biri BEYAZ zemin için, diğeri KIRMIZI zemin için olmak üzere 2 koşullu biçimlendirme uygulanmış olacak.
Alan zaten elle GRİ renkle boyanmış idi.

Kırmızı zemin için koşullu biçimlendirme formülü:

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)