Çözüldü Kodda Revize Hücre İçinde Farklı Fontlar

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayfa1 den J2 ve K2 hücrelerine formül yardımıyla gelen verilere göre çalışan mevcut kodu, her verinin değişmesi ile J2 hücresini F2 ile yineleyerek çalıştırabiliyorum. Mevcut kodu J2 hücresinin değişmesiyle (F2 ile yineleme yapmadan) kendiliğinden çalışması için revize edilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Selamlar,
Makro bilgim çerçevesinde cevap yazıyorum....
Worksheet_Change prosedürü hücrelerin formülle değişmesiyle tetiklenmez. Veri girişi, kopyalama, makro ile değer yazdırma... gibi olaylarla tetiklenebilir.
O nedenle;
1 - Sayfa2 deki J2:K2 alanına alan ad tanımlaması yapıldı.... (Ad Tanımlaması Çalışma kitabı için geçerli olduğundan, başka bir sayfadaki kod ile de çalışmakta)

2 - Sayfa1 de B4:C4 hücresinde değişiklik olduğunda tetiklenecek makro yazıldı.
Kod:
You must log in to view
(4 satır)
Böylece, B4:C4 de değişiklik olduğunda, alan ad tanımlaması yapılan Sayfa2 deki J2:K2 ye B4:C4 deki değer yazdırılıyor ve Sayfa2 deki kod tetiklenmiş oluyor....

3 - Değişiklik sonrası, Sayfa2 deki kod tetiklenir ve istenilen işlem yapılır...
Kodda J2 ya da k2 nin BOŞ olma durumu için ekleme yaptım...
Kod:
You must log in to view
(9 satır)

Not : Örnek olarak, kolay seçim olması yönüyle, Sayfa1 de B4 hücresi için Açılır listeden seçim uygulayıp, C4 e de formülle getirme işlemi uyguladım...Siz kendinize göre silip ayarlarsınız.

Ekli dosyalar

Diğer bir çözüm de,

1 - Sayfa2 deki C10 hücresine hcr ad tanımlaması yapın.
2 - Sayfa2 deki kodları silin....
3 -Sayfa 1 deki kodu şöyle yazın.
Kod:
You must log in to view
(10 satır)
4 - Sayfa2 deki J2:K2 alanına ihtiyaç yoksa eğer alan ad tanımlamasını silin ve kodlardaki [alan] = Range("B4:C4").Value satırını da silin..

Böylece sadece Sayfa1 deki kod ile Sayfa2 deki alanlarda istenilen gerçekleştirilmiş olacaktır.

Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
2