Soru Kilometre taşı grafik oluşturma yol haritası hk.

havaci61

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba,

Excelin sunduğu standart tablo (Kilometre taşı grafik oluşturma yol haritası) ile ilgili bazı geliştirmelere ihtiyacım var. Şöyle ki; 3 fazda takip etmek istediğim işler mevcut. Örneğin kısa vadeli işlere girdiğim bir geliştirme için; Öncelikle planı gireceğim 41- 45. hafta arası şeklinde. Şu an 44. haftadayız. yani %75 lik bir tamamlanma gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak manuel olarak fiili gerçeleşmeyi de gireceğim ve %50 gerçekleştiğini düşünelim. Bu geliştirme için %25 lik bir gecikme var, geliştirmenin tamamını düşündüğümüzde. Yani 1 hafta gerideyiz.

tüm kilometre taşlarında girilen bu değerler üzerinden alınacak ortalama ile kısa vadeli işlerde, bahsettiğim plan, fiili gerçekleşme ve gecikmeyi grafik üzerindeki oklar üstünde renkli olarak takip etmek istiyorum.

planımız sarı(41-45)
gecikmeyi kırmızı
fiili gerçekleşme yeşil

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. bir yüzdeye bağlı olarak grafik üzerindeki renklendirme yapılsa dahi yeterli olabilir.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

Merhaba, biraz daha detay vermek isterim:

Excelin sunduğu standart tablo (Kilometre taşı grafik oluşturma yol haritası) ile ilgili bazı geliştirmelere ihtiyacım var. Şöyle ki; 3 fazda takip etmek istediğim işler mevcut. Örneğin kısa vadeli işlere girdiğim bir geliştirme için; Öncelikle planı gireceğim 41- 45. hafta arası şeklinde. Şu an 44. haftadayız. yani %75 lik bir tamamlanma gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak manuel olarak fiili gerçeleşmeyi de gireceğim ve %50 gerçekleştiğini düşünelim. Bu geliştirme için %25 lik bir gecikme var, geliştirmenin tamamını düşündüğümüzde. Yani 1 hafta gerideyiz.

tüm kilometre taşlarında girilen bu değerler üzerinden alınacak ortalama ile kısa vadeli işlerde, bahsettiğim plan, fiili gerçekleşme ve gecikmeyi grafik üzerindeki oklar üstünde renkli olarak takip etmek istiyorum.

planımız sarı(41-45)
gecikmeyi kırmızı
fiili gerçekleşme yeşil

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. bir yüzdeye bağlı olarak grafik üzerindeki renklendirme yapılsa dahi yeterli olabilir.

Selamlar,
Yazdıklarınızı tam olarak anlamlandıramadığımı belirtmek isterim....
Standart Excel Şablonuyla sizin anlatmak istedikleriniz arasında maalesef ki bağlantı kuramıyorum. Bu şablon ile ilerleme - gecikme takibi yapmanız mümkün görünmüyor. Çünkü bu şablonda sadece, Kısa - Orta - Uzun vadeli işlerin neler oldukları mevcut.

1 - Öncelikle, örnek olarak eklediğiniz Standart Excel Şablonunu tanımanızı istiyorum...
Şablonu sizin için ayrıştırdım. Eki inceleyin.
a - 3 adet grafik var.... Bunlar Kısa - Orta - Uzun vadeli bölümlerde hangi işlemler varsa onların belirtilmesi / isimlerinin yazılması amacıyla kullanılmış. Bu grafikler XY dağılım grafiği olarak, noktaların konumlarını göstermekte.
Dilerseniz, bu noktaların yanlarına bir nokta daha belirlenip gerçekleşme % - Gecikme vs... yazdırılabilir....
b - Yeşil OK diye bahsettiğiniz şey, Tamamen resimlerden oluşan bir resim grubu... Grafiksel bir şey değil. Onu da ekte görebilirsiniz.
Bununla ilerleme - gecikme takibi yapmak istiyorsanız eğer, resim ile farklı şekiller ekleyebilirsiniz.. Fakat grafik gibi ilerleme - gecikmeleri değer girdiğinizde değişip görmek gibi bir özelliği yok.

Bu şablonu kullanacaksanız eğer,
Şekiller çizerek, ne elde etmek istiyorsunuz, nasıl takip istiyorsunuz, verilerinizi de bir kaç satıra yazarak örnek hazırlarsanız daha net anlaşılıp neler yapılabilir bakabilirim.
Şu haliyle ne yapılmak istendiğini hiç bilemiyorum.....

2 - Sorunuzun anlayabildiğim yegane tarafı ise,
" planımız sarı(41-45)
gecikmeyi kırmızı
fiili gerçekleşme yeşil"
ifadesinden ilerleme ve gecikmelerin gösterimi.

Bu gibi durumlar için ise genelde Gantt diyagramı kullanılır.
Koşullu biçimlendirme ile hazırlanmış bir örnek dokumanı ek olarak ekliyorum....
Bu dokumanda,
** İşlemlerin Hedef olarak (Öngörü) Başlangıç ve Bitiş Tarihleri yazılıyor.
** Gerçekleşme Başlangıç ve Bitiş Tarihleri yazılıyor. (Bitiş Tarihi yazılmazsa o işlem devam ediyor anlamındadır)
** Kolonlarda ise tarihler bulunuyor. Tarihlere göre haftalar da üst satırda yazıyor.
** Değerlendirmeler ise Bugünün tarihine göre yapılıyor.
İncelersiniz. (Gösterim sizin belirttiğiniz renklere göre ayarlandı)

Tam olarak, ne istendiğini anlayabilirsem yardımcı olmaya çalışırım...
Aksi halde ne yapılacağını bilemediğimden, kalem oynatmam mümkün değil...
**

Ekli dosyalar

Merhaba, açıklamalar için teşekkür ederim.

Ekte anlatmak istediğimi tablette resim olarak çizmeye çalıştım. Sanıryorum yardımcı olacaktır. Aslında talebim her faz için hazır şablonun üzerine bir gantt diyagramı eklemek. Veri sayfasına ilave veriler girilmesi gerekecektir tabiki. Örnek gantt chart ı da hazır şablonlardan aldım. İkisini kombine etmeye çalışıyorum.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• Denetim-9.webp
    Denetim-9.webp
    300.8 KB · Görüntüleme: 7
Selamlar,
Eklediğiniz resimden hareketle, yapmayı deneyeceğim aşamalar:

1 - Standart Excel Şablonunda ayrı bir sayfaya verileri gireceğiniz alanları ve ilerlemeleri / gecikmeleri göreceğiniz Gantt diyagramlarını (koşullu biçimlendirme) oluşturacağım.
2 - Bu sayfadaki Gantt diyagramlarını ise, Ürün Yol Haritası sayfasına bağlantılı resim olarak aktaracağım.... Yani Gantt diyagramlarına ait verilerde değişiklik yapıldığında Ürün Yol Haritası üzerindeki resimlerde de değişmeler otomatik olarak yapılacak....

Siz ise Bağlantılı resimlerin yerlerini ve boyutunu manuel olarak istediğiniz konumda olacak şekilde ayarlayacaksınız.

Tamamlayınca eklerim inşallah...

Merhaba, Teşekkür ederim.

Gantt tablosunda hafta sayısı girdiğimizde; Başlangıçlara ilgili haftanın başlama tarihi, bitişlere de ilgili haftanın son iş gününü tarih olarak otomatik attırmamız mümkün müdür?
Örneğin
39. hafta başlayan iş için 21.09.2020 (Balangıç olduğu için o haftanın ilk iş günü yani pazartesi gününün tarihi)
44. hafta biten iş için 30.10.2020 (Bitiş olduğu için o haftanın son iş günü yani cuma gününün tarihi)

Saygılarımla.

Merhaba, Bir ilave olarak; gantt tabloda değişiklik yaptığımda grafik ve bağlı değerler hemen değişmiyor. Değişikliklerinbağlı yerlere hemen yansıması için ne yapabilirim?

Saygılarımla.

Merhaba, Teşekkür ederim.

Gantt tablosunda hafta sayısı girdiğimizde; Başlangıçlara ilgili haftanın başlama tarihi, bitişlere de ilgili haftanın son iş gününü tarih olarak otomatik attırmamız mümkün müdür?
Örneğin
39. hafta başlayan iş için 21.09.2020 (Balangıç olduğu için o haftanın ilk iş günü yani pazartesi gününün tarihi)
44. hafta biten iş için 30.10.2020 (Bitiş olduğu için o haftanın son iş günü yani cuma gününün tarihi)

Saygılarımla.
Gantt tablosunda Hafta Sayısı değil, Tarihler giriliyor. Girilen tarihlere göre de Hafta No hesaplanıyor. Tablonun en üstünde "GRİ alanlara Başlangıç - Bitiş ve Tamamlanma% lerini yazınız" diye not düşmüştüm.
Nedenine gelince, özellikle yıl dönümlerinde 52 den 1 e ya da 53 den 1 dönüşler var. Fark hesaplamalarında, ya da koşullu biçimlendirmelerde ilave koşullar olmaması açısından ve de hesaplama kolaylıkları açısından TARİH giriliyor ve Hafta No hesaplanıyor.

Girilen Tarihlerde, Pazartesi, Cuma olaylarını size bırakmıştım. Çünkü Bayram tatilleri ya da çalışılmayan günler olup da Pazartesi ya da Cuma ya denk gelenler öne çekilebilir ya da ileri alınabilir.
Böyle durumları da değerlendirmeye alarak, hesaplamaları Gantt diyagramlarının üzerlerinde göreceğiniz, ilgili haftanın son günlerini alarak (Pazar) yazdırararak yaptım.

Bir diğer olay ise, gerek "Geçen Süre" ve gerekse "Gecikme" lerde Hafta bazında değil de Gün bazında hesaplama yapılmasını uygun görüyorum... Gerçi gönderdiğim dokumanda, Geçen Süre Hafta olarak hesaplanmakta, Gecikme ise Gün olarak hesaplanmakta,
Bunu neden söylüyorum derseniz... 1 günlük gecikme 1 hafta yapıyor. Hafta hesaplamalarında bulunan 7,35 gibi küsüratları yukarıya ya da aşağıya yuvarlamak gerekiyor. Gerçek fikri vermesi açısından onların Gün olarak kalmasını uygun görüyorum.
Geçen Süreleri hesaplamalarda kullanmadım. Sadece Gantt tablosunda var. Fakat Gecikme Gantt diyagramında gösteriliyor.
Bu arada, şunu belirteyim, Gerçekleşmede Geçen Sürenin formülünü Öngörü için kullanılanınkinden farklı yazmışım... Bu durumda da şu an için değil ama yıl dönümünde hata verecektir.

Esas olaylar :
1 - Aslında kullanılan Excel Standart dokumanında GRAFİK var. Ve bu grafik sadece, Kilometre Taşlarının konumlarını belirleme işlemi için kullanılıyor. Bana göre olmasına da gerek yok..... Çünkü, kullanımı pek pratik değil...
Örneğin, Kilometre Taşı ekleyeceksiniz.
Grafik veri sayfasına bunu yazıyorsunuz ve bulunması gereken konumun koordinatlarını da yazıyorsunuz. Bu durumda Grafikte konumu belirten Nokta işareti çıkıyor ve etiket olarak da yazdığınız Kilometre Taşı bilgileri yazıyor. Konum değiştireceğiniz zaman ise, yine veri sayfasına gidip konum koordinatlarını değiştirmelisiniz .....
Oysa,
Tabloya Metin Kutusu ile Kilometre Taşını yazın ve istediğiniz yerde konumlayın... Çok daha pratik.... Artıları ise Grafik olmayacak, Grafik Veri Giriş Sayfası olmayacak ve Tablo üzerinde kutucukları seçip konumlandırma kolaylıklarınız olacak.....
2 - Tablonun orijinalinde, nedendir bilmiyorum ama, Hesaplama - Manuel alınmış ve yapılan değişiklikler otomatik olarak hesaplanmıyor...
Hesaplamaların Otomatik olması gerekiyor ki, değişiklikler anında tabloya yansımalı...

Bir üst mesaj ve bu mesaj çerçevesinde, gece hazırladığım dokumanı da ekte gönderiyorum.... Kullanım açısından Tercih size ait olsun.
Bu dokumanda
Grafik --- YOK,
Grafik Veri Giriş Sayfası---YOK
Kilometre Taşları --- Metin Kutularına yazılmış.
Hesaplama --- Otomatik Modda
Süre Hesaplamaları ---- Gün Bazında...

Gantt Tablosu, Kullanımı ve Çalışma detaylarını dilerseniz bir sonraki mesajımda açıklarım....

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9