M

Çözüldü Hücreye göre seçerek grafik oluşturma

muratgunay48

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba. Grafik oluştururken takıldım. Fotoğraf attığım, bu listede şirketin yakıt ödemeleri var. Yalnız şöyle 15-20 personel var. Ay sonuna kadar kaç tane ödeme yapılacak belli olmuyor. Sağ tarafta grafik oluşturacak. Toplam fiyat yazacak, ama personel adına göre ayıracak. Kaç tane Baran varsa Kaç tane Murat varsa. Bu mümkün müdür.
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    20.1 KB · Görüntüleme: 3
Selamlar,
Lütfen, üzerinde çalışılabilecek örnek dosya ekleyiniz...
Nasıl bir grafik istendiğine dair, örnek ve açıklamaları da yazarsınız...

Selamlar,
Lütfen, üzerinde çalışılabilecek örnek dosya ekleyiniz...
Nasıl bir grafik istendiğine dair, örnek ve açıklamaları da yazarsınız...
2108 adlı sayfada ödenen toplam parayı kişilere göre ayıracak. Örneğin Murat bu ay şu kadar almış. Baran şu kadar almış. Mehmet şu kadar almış. Toplam parayı D5 'den aşağı kadar isimlere bölecek. (örneğin bu ay Mehmet olmayabilir)

Ekli dosyalar

Sanıyorum, siz bu işi makro ile yapmayı planlıyorsunuz...
Eğer makro ile yapmayı düşünüyorsanız, yardımcı olamayacağım.
Formülle de yapılabilir derseniz
** 2108 sayfasından hareketle bir şeyler yapmaya çalışırım...
Bu durumda sormak istediğim,
1 - İSİM sayfasını otomatik ve eksiksiz olarak, çalışanların BENZERSİZ olarak isimlerinin listesinin yapıldığı sayfa olarak yorumluyorum... Doğru mudur?
2 - 2108 sayfası, sadece Ağustos 2021 verilerinin olduğu bir sayfa mıdır? Yoksa diğer aylara ait verilerin de olup, Ağustos ayına ait verilerin mi toplamları istenmektedir?
3 - istenilen listeleme ve grafik nerede oluşturulacak?

Sanıyorum, siz bu işi makro ile yapmayı planlıyorsunuz...
Eğer makro ile yapmayı düşünüyorsanız, yardımcı olamayacağım.
Formülle de yapılabilir derseniz
** 2108 sayfasından hareketle bir şeyler yapmaya çalışırım...
Bu durumda sormak istediğim,
1 - İSİM sayfasını otomatik ve eksiksiz olarak, çalışanların BENZERSİZ olarak isimlerinin listesinin yapıldığı sayfa olarak yorumluyorum... Doğru mudur?
2 - 2108 sayfası, sadece Ağustos 2021 verilerinin olduğu bir sayfa mıdır? Yoksa diğer aylara ait verilerin de olup, Ağustos ayına ait verilerin mi toplamları istenmektedir?
3 - istenilen listeleme ve grafik nerede oluşturulacak?
1- Evet İSİM sayfası benzersiz. Aynı isim olsa bile Soyadı farklı olur. (bu isimleri öylesine yazdım)
2- 2108 (yani 21 ağustos) sadece o sayfadaki verileri alacak. Ben sayfayı kopyalayarak 2109 diye çoğaltırım.
3- Grafik şöyle bir şey olabilir. (photoshop ile yaptım)

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.webp
    Ekran Alıntısı1.webp
    22.4 KB · Görüntüleme: 4
Ben tam olarak ne anlatabildim ne de anlayabildim aslında.
Aradığım, ilk başta, komple verilerin girileceği ya da başka bir sistemden elde edileceği Data sayfasıydı.
Ve 2108 sayfasını da sistemden aldığınızı düşünmüştüm.
Ben sayfayı kopyalayarak 2109 diye çoğaltırım.
ifadenizden hareketle, Şu anda neyi nasıl planladığınızı kestiremiyorum...

Neyse,

Ben size Data sayfasından hareketle, AYRI bir dosyada AY seçerek grafiklendirme ve listeleme yapayım... Siz bu sayfayı inceler kendinize uyarlarsınız.
Data sayfasında, 1 mayıs 2021 den itibaren 16 Ağustosa kadar Rastgele doldurulmuş veriler olacak.
Ay seçtiğinizde, grafik oluşacak.

İster misiniz?

Ben tam olarak ne anlatabildim ne de anlayabildim aslında.
Aradığım, ilk başta, komple verilerin girileceği ya da başka bir sistemden elde edileceği Data sayfasıydı.
Ve 2108 sayfasını da sistemden aldığınızı düşünmüştüm.

ifadenizden hareketle, Şu anda neyi nasıl planladığınızı kestiremiyorum...

Neyse,

Ben size Data sayfasından hareketle, AYRI bir dosyada AY seçerek grafiklendirme ve listeleme yapayım... Siz bu sayfayı inceler kendinize uyarlarsınız.
Data sayfasında, 1 mayıs 2021 den itibaren 16 Ağustosa kadar Rastgele doldurulmuş veriler olacak.
Ay seçtiğinizde, grafik oluşacak.

İster misiniz?
Aslında şöyle, sayfayı çoğaltmak derken, ağustos verilerini girdik. Elbette şirketin eylül verileri de olacak. Ekim, Kasım, Aralık, 2022...... Böyle uzayıp gidecek. Yani veriler silinmeyecek. 2108 sayfasındaki grafik sadece o sayfadan veri alacak. Yani D sütununda var olan isimleri alacak, L sütunundaki karşılık gelen rakamları toplayacak.
Örneğin.
Baran 20
Baran 15
Murat 45
Murat 22
----------
İsim toplamları.
Baran 35
Murat 67
Sonuçta toplam 102 oluyor.
102'yi 35 ve 67 diye grafik yapacak.
Umarım anlatabilmişimdir.
Çabanız için çok ama çok teşekkür ederim.

Maalesef dosyanızda problem var.
Excel, yapılanları kaydetmeyi sürekli reddediyor.

o nedenle 2108 sayfasını sadece alarak yeni dosya yapıldı.

Önceki mesajlarımda ne demek istediğimi dosyada anlayacaksınız.

Genel bir Data sayfası olmadığından
Varsayalım Yeni 2109 sayfası eklediniz.
1 - makroyu eklemeniz gerekiyor.
2 - yapılan ad tanımlamalarını eklemeniz/düzenlemeniz gerekiyor.
Her yeni sayfada aynı işlemleri tekrar edeceksiniz.

Ekli dosyalar

Maalesef dosyanızda problem var.
Excel, yapılanları kaydetmeyi sürekli reddediyor.

o nedenle 2108 sayfasını sadece alarak yeni dosya yapıldı.

Önceki mesajlarımda ne demek istediğimi dosyada anlayacaksınız.

Genel bir Data sayfası olmadığından
Varsayalım Yeni 2109 sayfası eklediniz.
1 - makroyu eklemeniz gerekiyor.
2 - yapılan ad tanımlamalarını eklemeniz/düzenlemeniz gerekiyor.
Her yeni sayfada aynı işlemleri tekrar edeceksiniz.
Hocam, bunu benim tabloma nasıl aktaracağım.
Kaydetmeyi reddediyor derken. Sormadan kaydet ve kapat makrosu var. İsterseniz o makroyu çıkarıp yükleyeyim.

Dosya yapınızı anlamlandıramadığımdan, Makroyu sayfadaki değişikliklere göre bağlamadım.
yani Worksheet.Change gibi bir olaya bağlanmadı ve butonlar var.

Listele butonuna basıldığında eklenen MEHMET de listelenecektir.
Listeleme olduğunda, dinamik alan ad tanımlamaları otomatik olarak listeyi algılıyor ve grafikte MEHMET de gösteriliyor.

Hocam, bunu benim tabloma nasıl aktaracağım.
Kaydetmeyi reddediyor derken. Sormadan kaydet ve kapat makrosu var. İsterseniz o makroyu çıkarıp yükleyeyim.
Ben dosyanızda bir türlü yaptıklarımı kaydetmeyi becemedim.
Sürekli onarıma gidiyor ve kaydedemeden geri geliyor. Dosya Bozuk uyarısı veriyor.

Gönderdiğim dosyayı, direkt olarak sizin dosyanıza taşıyın ve deneyin.
Sayfa adını da değiştirin...

Aslında Pivot Tablo ile listeleyip grafiklendirme uygun çözüm olarak görünüyor.
Ama ben Pivot Tablo hiç kullanmadım ve bilmiyorum...
Genelde, hep, formüllerle çözüm arıyorum...
Hocam özür dilerim. Site bekletti biraz. Taşıma ile olmadı. Bütün makroları sildim. Size zahmet. 2018'e aynısını yapabilir misiniz. Bu sefer sorun çıkmaz umarım. Bir de o yazıları satır ekleyerek aşağı alsam sorun olmaz değil mi. Ay içerisinde 150 kayıt falan olacak da.
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Bu arada,
Worksheet.Change ile bağlantı kurulabilir.
Dosyadaki yapıyı / kullanımınızı tam bilmemekle beraber, Grafik için geçerli olan kolonlar, 2108 sayfasındaki D ve L kolonları...
Bu durumda
2108 sayfa kod bölümüne
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(4 satır)
kodunu ekleyebilirsiniz...
D ve L kolonlarında, D kolonundaki son dolu değere göre olan dinamik alanlarda değişiklik olduğunda liste ve grafik güncellenecektir. Listele ve ListeSİL butonlarına ihtiyaç kalmayacaktır.

Bu arada,
Worksheet.Change ile bağlantı kurulabilir.
Dosyadaki yapıyı / kullanımınızı tam bilmemekle beraber, Grafik için geçerli olan kolonlar, 2108 sayfasındaki D ve L kolonları...
Bu durumda
2108 sayfa kod bölümüne
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(4 satır)
kodunu ekleyebilirsiniz...
D ve L kolonlarında, D kolonundaki son dolu değere göre olan dinamik alanlarda değişiklik olduğunda liste ve grafik güncellenecektir. Listele ve ListeSİL butonlarına ihtiyaç kalmayacaktır.
Hocam tam anlamamakla beraber deniyorum. Dosya indirme konusunda, ya yarın indireceğim. Ya da *** yüklerseniz size zahmet, indirebilirim.

Sitemizdeki Normal Üyelik statüsünde olan kullanıcılar günde sadece 1 dosya indirebilirler.
Sitemizden limitsiz dosya indirmek isterseniz, buraya tıklayarak üyelik hesabınızı yükseltebilirsiniz.
Bu tamamen sizin tercihinizdir, sadece bilgi amaçlı yazmaktayım.
Sitemizde harici bir linke dosya eklenmesi kurallarımıza uygun değildir.

Bilginize.