Çözüldü Engelli Personel Toplamını Bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
EK'teki çalışma da D sütunundaki "OSMANİYE" ve "ŞUBE" SGK şubelerinde kayıtlı toplam "ÖZÜRLÜ" personel sayısını bulmak için A1 hücresine nasıl bir formül yazmalıyım. Toplamın 7 olması gerek.

Ekli dosyalar

• Kitap2.xlsx
    10.1 KB · Görüntüleme: 8
Alternatif için teşekkür ederim. Sizden EK 'li çalışmada Sarı boyalı hücre isteğe göre biçimlendirilmiş bir hücredir. Sarı boyalı hücrenin nasıl sayı veya metin (% 09 yada ÖZÜRLÜ) olarak görünmesini sağlayabilme hususunda yardımlarınızı rica edebilirmiym.

Yani hücrede ÖZÜRLÜ 09% yerine sadece ÖZÜRLÜ veya sadece %09 mu yazmasını istiyorsunuz? YAnlış mı anladım?

Başka bir hücredeyse aşağıdaki formülü deneyiniz;
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Aynı hücreyeyse (hücrede herhangi bir formül olmadığı için rakamı direk yazarak veya kopyala+yapıştır yaptığınızı varsayıyorum);
Hücre biçimlendir/isteğe uyarlanmışa % 0 yazın.

İsteğim kısmen karşılandı. Biraz daha açmak gerekirse Sarı boyalı hücreler isteğe göre biçimlendirilmiş bir hücrelerdir. Sizden A1 hücresindeki förmülle "ÖZÜRLÜ" toplamını bulmaktayım C sütunundaki "ÖZRÜLÜ 45%" hücreleri A1 hücresindeki formülün "ÖZÜRLÜ" olarak görünmesini sağlayabilme hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• Kitap.xlsx
    10.2 KB · Görüntüleme: 3
Çözümü etkileyeceğini düşündüğüm sorularım olacak;
1. C sütunundaki veriyi ne şekilde giriş yapıyorsunuz? Elle mi yazıyorsunuz? Formülle başka yerden mi çekiyorsunuz? Kopyala yapıştır mı yapıyor sunuz?
2. Kendi yaptığınız biçimlendirmenin sebebi, önemi nedir? ÖZÜRLÜ veya % 9 olarak yazdırmayı sorduğunuza göre kendi yaptığınız biçimlendirmenin önemi yok diye algılıyorum. Eğer önemli değilse de neden sürekli biçimlendirmenize dikkat çekiyorsunuz bu sefer bunu anlamıyorum.

Şu an dışardayım, illa öyle kalması gereken bir durumsa =METNEÇEVİR(H4;"% 0.0") gibi formüller içeren yardımcı bir sütun da çözümü kolaylaştırır diye düşünüyorum. Sizden gelecek cevaba göre bilgisayar başına geçer geçmez yardımcı olmaya çalışacağım. Tabi o zamana kadar bir üstadımız henüz ilgilenememiş olursa.

% oranı personelin engellilik oranı, biçimlendirme oran girdiğimde örnek oran olarak 9 yazıldı ise hücrenin "ÖZÜRLÜ 9%" olmasını sağlayıp A1 hücresindeki formülle de toplam özürlü personel sayısını bulmaya çalışıyorum. Farklı bir öneriniz de olabilir.

Bir önceki hatalıydı.
Ekli dosyayı kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

• ÖRNEK.xlsx
    9.8 KB · Görüntüleme: 10
Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
32
Geri