Çözüldü Kaçıncı Haftadayız Bulma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Qene
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Qene

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Excel çalışma sayfası üzerinden yer alan bir Excel hücresinde, günün tarihi ya da herhangi bir tarih yazılı ise, o tarih için Kaçıncı Haftadayız Bulma işlemini nasıl yapabiliriz?

Örneğin A2 hücresinde =BUGÜN() yazmakta, ben B2 hücresine nasıl bir formül yazayım ki =BUGÜN() formülüne denk gelen günün, kaçıncı haftadayız karşılığını versin.

Ya da A2 hücresinde elle yazdığım tarihin kaçıncı haftadayız bilgisini versin.

Sanırım bunun için bir Excel dosyası eklemeye gerek yok değil mi?

Teşekkürler

Bence formülün uygulandığı hücreye gelip son kapanan parantezin soluna bir adet ; (noktalıvirgül) yazın.
Açılacak küçük seçenek listesinde başka şeyler de göreceksiniz.
Burada, haftanın hangi gününün, haftanın başlangıcı olarak alınacağını belirtmiş olursunuz.

Evet, Exceli biraz kurcalamak lazım.
Adamlar yazılımı yapmışlar, bizlere de biraz kurcalamak düşüyor.

.

İsmail Bey, bu iş için makroya ihtiyaç yok.
Hücreye doğrudan =HAFTASAY(B4;2) formülünün yazılması yeterlidir.
Formüldeki 2 sayısı Pazartesi gününün haftanın ilk günü olarak kabul edleceği anlamına geliyor.
2 yerine 1 yazsaydık, haftanın ilk günü Pazar varsayılarak sonuç alınacaktı.

Hücreye bugünün tarihini =BUGÜN() ya da doğrudan elle 06.09.2020 yazdıktan sonra
D sütununa =HAFTASAY(B4;1) formülünü yazarsanız sonuç 37, sondaki 1'i 2 yaparsanız sonuç 36 olur.
Çünkü bugün Pazar.

Sayın @cakarem formülleri yada kodları neden gizliyorsunuz?
Amaç ve gaye nedir?
Saygılar.

Forumun özelliklerini kullanmak amacım. Eskiden daha uygun bir eklenti vardı. Beğeni ve cevap yazmadan cevabı göremiyordunuz.. İnsanlar cevabı alıp bir teşekkürü bile çok gördüğü için bunları kullanmaya özen gösteriyorum. Geri bildirim her zaman iyidir. Vakit ayıran için motive edici bir durum.

Görüntüleyemediğim için sordum.Yani mesajı görüntüle butonuna tıkladım yine silinik çıkıyor.

@Refaz Görebilmeniz için silik olan kısım üzerine gelip tıklamanız yeterlidir.

Merhaba arkadaşlar. Doğum izni hesaplamalarında işime yarayacak bir konu. Yukarıdaki formüller 1 ocaktan itibaren kaçıncı haftanın içinde olduğumuzu gösteriyor. Bu formül hafta ve gün şeklinde düzenlenebilir mi? 36 hafta 3 gün gibi