Çözüldü İşaretli Hücrelerdeki Tutarları Hesaplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

1903emre34

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Sarı işaretli boyanmış hücrelerden (1,2,3,4) tutarlar yanlış hesaplanmaktadır, olması gereken hemen yanında belirtilmiştir, olması için formülde değişiklik yapabiliriz

Ekli dosyalar

Çözüm
Emre Bey, eklediğiniz belgedeki formüllerde Ms. Excel'in yerleşik işlevleri dışında,
KTF ( Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon ) kodları mevcut ve hesaplamalar da o KTF kodları üzerinden yapılıyor.
Dolayısıyla sorunuz esas olarakbir FORMÜL sorusu değil MAKRO sorusu.

Ancak şunu da belirteyim; bu kodlara yapılacak müdahalelerin diğer işlem sonuçlarına yansıması da muhtemeldir.
Neticede makro - KTF oluşturma işi, biraz kişisel bakış açısına göre değişiyor (herkesin kendi tarzı var),
Her yönüyle, tüm seçenekleri içeren kodlamaları revize etmek biraz zahmetlidir, kimsenin bu kadar vakti olduğunu düşünmüyorum.
Başkasının oluşturduğu kodları revize etmek yerine sıfırdan yeni kodları yazımının tercih edilmesi şaşırtmaz beni.

Eklediğiniz belge daha...
Emre Bey, eklediğiniz belgedeki formüllerde Ms. Excel'in yerleşik işlevleri dışında,
KTF ( Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon ) kodları mevcut ve hesaplamalar da o KTF kodları üzerinden yapılıyor.
Dolayısıyla sorunuz esas olarakbir FORMÜL sorusu değil MAKRO sorusu.

Ancak şunu da belirteyim; bu kodlara yapılacak müdahalelerin diğer işlem sonuçlarına yansıması da muhtemeldir.
Neticede makro - KTF oluşturma işi, biraz kişisel bakış açısına göre değişiyor (herkesin kendi tarzı var),
Her yönüyle, tüm seçenekleri içeren kodlamaları revize etmek biraz zahmetlidir, kimsenin bu kadar vakti olduğunu düşünmüyorum.
Başkasının oluşturduğu kodları revize etmek yerine sıfırdan yeni kodları yazımının tercih edilmesi şaşırtmaz beni.

Eklediğiniz belge daha evvel gördüğüm bir belge.
Sonuçlarının doğruluğuyla ilgili kontroller yapmamış idim ancak hatalı sonuç vereceğini de sanmıyorum açıkçası.

Olması gereken diye belirttiğiniz sonuçlar dikkat ederseniz, mevcut sonuçların tam iki katı ve
K sütunundaki veri doğrulama listesinden AB seçeneğini (Azalan Bakiyeler) seçerseniz istediğiniz sonuçlar alınıyor.
Yani K5'de AB seçmeniz gerekiyor olabilir.

.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
1