Soru interpolasyon

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

serseri38

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaba şirketimde excelde bir veri hesaplaması yapacagım. şu şekilde elimde 4 adet sıcaklık değeri 4 adet test nem değeri 4 adet referans nem değeri Ekli dosyayı görüntüle 2988 böyle bir tablo var burda mesela 15 derecede test nem cihazım 11,2 gösterdiğinde ref. cihazım kaç gösterir bunu bulmak için nasıl bir formül kullanmam gerekiyor. şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba Sayın @serserı38 , forumumuza hoşgeldiniz.

Sorularınızı, ekran görüntüsü yerine örnek belge ile desteklerseniz;
sorularınızla ilgilenecek üyelerimize daha az zahmet vermiş olursunuz ve böylece de daha hızlı sonuca ulaşmanız kolaylaşır.
Zahmet dediğim; ilgilenecek üye, cevap verebilmek için bir belge hazırlayıp, görüntüsünü paylaştığınız tarzda bir tablo oluşturmak zorunda kalacaktır.

Örnek belge özellikleriyle ilgili gerekli açıklama, cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.

Sorunuza gelince; REFERANS veri tablonuzun A1:C13 aralığında (birinci satırda başlıklar, 2-13'üncü satırlarda sayısal değerler) olduğu
ve örnek verdiğiniz DERECE verisi E2, TEST.NEM cihazı verisi F2 hücresine yazılmışsa;
aşağıdaki formülü G2 hücresine uyguladığınızda beklenen değeri vermesi gerekir gibi görüyorum.
VBA:
You must log in to view content
(2 satır)

sorularınızla ilgilenecek üyelerimize daha az zahmet vermiş olursunuz ve böylece de daha hızlı sonuca ulaşmanız kolaylaşır.
Zahmet dediğim; ilgilenecek üye, cevap verebilmek için bir belge hazırlayıp, görüntüsünü paylaştığınız tarzda bir tablo oluşturmak zorunda kalacaktır.

Örnek belge özellikleriyle ilgili gerekli açıklama, cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.

Sorunuza gelince; REFERANS veri tablonuzun A1:C13 aralığında (birinci satırda başlıklar, 2-13'üncü satırlarda sayısal değerler) olduğu
ve örnek verdiğiniz DERECE verisi E2, TEST.NEM cihazı verisi F2 hücresine yazılmışsa;
aşağıdaki formülü G2 hücresine uyguladığınızda beklenen değeri vermesi gerekir gibi görüyorum.
[Gizlenmiş içerik]
Teşekkür ederim. Bundan sonra daha dikkat edeceğim

Teşekkür ederim. Bundan sonra daha dikkat edeceğim
Evet aynr

[Gizlenmiş içerik]
Yalnız formülü göremiyorum yeniyim

İlgili cevabın sağ altındaki BEĞEN simgesi üzerine fareyle geldiğinizde görecağiniz seçeneklerden herhangi birini seçtiğinizde gizlenmiş içeriği görebilirsiniz.
İşlemden sonra sayfayı yenilemeniz gerekebilir.

Gerçek belgenizdeki verileri konumlarını bilemiyorum.
REFERANS tablonuz ile DERECE ve TEST.NEM chazı verisini yazdığınız hücreler,
cevabımda belirttiğim konumlarda ise formülün sonuç vermesi gerekir.

İsterseniz cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalara göre hazırlayacağınız bir örnek belge ekleyin, bakalım.
.

Forumumuzda kullanılan yazılımın (otomatik kelime tanıma ve linkleme) bir sonucu olarak
bazen rastladığımız bir durum burada da gerçekleşmiş anlaşılan.

Sayfayı yenileyerek önceki formül cevabımın ikinci satırındaki kısmı (formül aynı formül)
kopyalayıp G2 hücresine yapıştırınca sorun yok.
.

Ben olayı farklı düşünmüşüm demekki.
Konuya yabancıyım (bakacağım).

Sanıyorum grafik oluşturup, bu grafikte eğilim çizgisi ve
bu EĞİLİM ÇİZGİSİnin DENKLEMini bulmak ve onun üzerinden yürümek lazım.

Bu tür konularda tecrübesi olan kıymetli üyemiz Sayın @52779, konuyu fark edecek ve ilgilenecektir.
.

Estağfurullah, o mesele değil Sayın @serserı38 , önemli olan, çözüm bulunması.

Sonuçlar istenilenler midir bilemiyorum (denemeler yaparak sonuçları kontrol edersiniz).
Bir de aşağıdaki formülü dener misiniz?
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Excel' in regresyon analizi özelliğini kullanmanız gerekiyor. Bunun için Analysis Toolpak eklentisini kullanmalısınız.

İngilizce versiyonu kullandığım için menuleri İngilizce olarak veriyorum:
File --> Options --> Add-ins --> manage (excel addins) --> açılan pencereden Analysis Toolpak i seçin.
Data sekmesine "Data Analysis" menusu eklenecek.
Buradan Regression seçeceksiniz ama önce verilerinizi resimdeki gibi düzenleyin.

Input Y range için ref_Nem (başlık dahil) seçilmeli.
Input X range için sıcaklık ve test_nem alanları (başlık dahil) seçilmelidir.

111.webp

"OK" e tıkladığınızda yeni bir sayfa açılacak. Sayfanın en altında Intercept, Sıcaklık ve test_Nem değerleri için çeşitli değerler göreceksiniz. Coefficients kolonuna bakınız. Bu örnek için değerler sırayla (0,06359 , -0,00726, 1,00196).
Yani bu da şu demek: ref_nem = 0.06359 - 0,00726xSıcaklık +1.00196test_Nem
Elinizdeki sıcaklık ve test_nem değerlerini bu formüle girerek ref_nem değerini hesaplayabilirsiniz.

Ben olayı farklı düşünmüşüm demekki.
Konuya yabancıyım (bakacağım).

Sanıyorum grafik oluşturup, bu grafikte eğilim çizgisi ve
bu EĞİLİM ÇİZGİSİnin DENKLEMini bulmak ve onun üzerinden yürümek lazım.

Bu tür konularda tecrübesi olan kıymetli üyemiz Sayın @52779, konuyu fark edecek ve ilgilenecektir.
.

Selamlar,

Verilerin, Tek bir grafik üzerinde olarak, nasıl bir grafik düzenine oturtulabileceğini çözemedim.

Yine de, verilen çözümlere alternatif olarak, EĞİLİM fonksiyonu kullanarak Lineer interpolasyon yapılmasına yönelik bir dosya hazırladım.
Burada, birinci aşama olarak, istenilen sıcaklığa karşılık gelen aralık için, ref nem değerinin karşılığı olan test nem değerleri elde edildi. İkinci aşamada ise istenilen sıcaklık değerine karşılık gelen test nem değeri hesaplatıldı.
Selamlarımla....

Ekli dosyalar

Ekteki dokumanda;
İstenilen sıcaklık için, ref nem ve test nem değerlerinin tamamına interpolasyon uygulanıp
a - Sayfa1 de EĞİLİM fonksiyonu ile hesaplama ( Not : ilk dokumana göre formül daha da sadeleşmiş oldu. İlk dokumanda,karşılık gelen iki değer üzerinden interpolasyon yapılmıştı. O nedenle de iki dokumandaki sonuçlar birbirlerinden farklı çıkmaktadır.)
b - Sayfa2 de ise, istenilen sıcaklığa karşılık gelen ref nem ( x ekseni) - test nem ( y ekseni) olmak üzere grafik çizdirilmiştir. Grafiğe trend line (eğilim çizgisi) eklenip bu eğilim çizgisinin denklem katsayıları hesaplatılmıştır. Eğilim çizgisi denkleminde x yerine ref nem değeri konularak da test nem değeri hesaplatılmıştır.
İncelersiniz...
Selamlarımla....

Ekli dosyalar

Excel' in regresyon analizi özelliğini kullanmanız gerekiyor. Bunun için Analysis Toolpak eklentisini kullanmalısınız.

İngilizce versiyonu kullandığım için menuleri İngilizce olarak veriyorum:
File --> Options --> Add-ins --> manage (excel addins) --> açılan pencereden Analysis Toolpak i seçin.
Data sekmesine "Data Analysis" menusu eklenecek.
Buradan Regression seçeceksiniz ama önce verilerinizi resimdeki gibi düzenleyin.

Input Y range için ref_Nem (başlık dahil) seçilmeli.
Input X range için sıcaklık ve test_nem alanları (başlık dahil) seçilmelidir.

111.webp

"OK" e tıkladığınızda yeni bir sayfa açılacak. Sayfanın en altında Intercept, Sıcaklık ve test_Nem değerleri için çeşitli değerler göreceksiniz. Coefficients kolonuna bakınız. Bu örnek için değerler sırayla (0,06359 , -0,00726, 1,00196).
Yani bu da şu demek: ref_nem = 0.06359 - 0,00726xSıcaklık +1.00196test_Nem
Elinizdeki sıcaklık ve test_nem değerlerini bu formüle girerek ref_nem değerini hesaplayabilirsiniz.
çok teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
23