interpolasyon

Soru interpolasyon

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

serseri38

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaba şirketimde excelde bir veri hesaplaması yapacagım. şu şekilde elimde 4 adet sıcaklık değeri 4 adet test nem değeri 4 adet referans nem değeri Ekli dosyayı görüntüle 2988 böyle bir tablo var burda mesela 15 derecede test nem cihazım 11,2 gösterdiğinde ref. cihazım kaç gösterir bunu bulmak için nasıl bir formül kullanmam gerekiyor. şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı dfsf.webp
    Ekran Alıntısı dfsf.webp
    7 KB · Görüntüleme: 36
Ekteki dokumanda;
İstenilen sıcaklık için, ref nem ve test nem değerlerinin tamamına interpolasyon uygulanıp
a - Sayfa1 de EĞİLİM fonksiyonu ile hesaplama ( Not : ilk dokumana göre formül daha da sadeleşmiş oldu. İlk dokumanda,karşılık gelen iki değer üzerinden interpolasyon yapılmıştı. O nedenle de iki dokumandaki sonuçlar birbirlerinden farklı çıkmaktadır.)
b - Sayfa2 de ise, istenilen sıcaklığa karşılık gelen ref nem ( x ekseni) - test nem ( y ekseni) olmak üzere grafik çizdirilmiştir. Grafiğe trend line (eğilim çizgisi) eklenip bu eğilim çizgisinin denklem katsayıları hesaplatılmıştır. Eğilim çizgisi denkleminde x yerine ref nem değeri konularak da test nem değeri hesaplatılmıştır.
İncelersiniz...
Selamlarımla....
çok teşekkür ederim uğraştırdım sizi fakat ben test nem elle girdiğimde bana sonuç olarak karşilık gelen ref nem değerini vermesi gerekiyor.

elinize sağlık fakat sıcaklığı 15 test nemi 50,5 olarak girdiğimde karşılık gelen ref nem 50,3 olması gerekirken sonuç 50,7 çıkıyor. yinede teşekkür ederim uğraşmıssınız.

Ben tersten düşündüm düzeltilmiş hali ektedir.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
çok teşekkür ederim uğraştırdım sizi fakat ben test nem elle girdiğimde bana sonuç olarak karşilık gelen ref nem değerini vermesi gerekiyor.

Grafik ve hesaplamanın bulunduğu dosyada, formüllerdeki ref nem hücre aralıkları ile test nem hücre aralıkları yer değiştirildi.
Grafikte de eksenler yer değiştirildi.
incelersiniz...
Selamlarımla....

Not : ilave olarak, sıcaklık = 50 girildiğinde hata vermeyecek şekilde formüle ilave yapıldı.

Ekli dosyalar

Grafik ve hesaplamanın bulunduğu dosyada, formüllerdeki ref nem hücre aralıkları ile test nem hücre aralıkları yer değiştirildi.
incelersiniz...
Selamlarımla....

Not : ilave olarak, sıcaklık = 50 girildiğinde hata vermeyecek şekilde formüle ilave yapıldı.
TEŞE
incelersiniz...
Selamlarımla....

teşekkür ederim. bu sefer olmuş sanırım elinize sağlık yordum sizleri sorunum çözüldü.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...