Çözüldü internet sayfasının bir kısmındaki veriyi almak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erhanTyju

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Excel makroyu bir web sayfasındaki verileri bilgileri çekerek yıllık yada dönemsel fiyat değişikliklerini görmek listelemek istiyorum. şimdilik aklımdaki veri işleme senaryom bu şekilde. Fakat bunu macro ile html kodları arasında nasıl bir ilişki kurabilirim fazla bir bilgim yok.

Örnek olarak: OPEL / ANTARA / Motor Mekanik Parçaları sayfasındaki Opel Antara Sağ Motor Kulağı ürününü adı ve fiyat bilgisini ve diğer var olan ürünleri nasıl bir liste haline getirebilirim?

üzerinde çalışmaya çalıştığım site linki ı Opel Antara Sağ Motor Kulağı Orjinal 96626772 Fiyatı

Excel'de veri HTML seçeneği ile ürün ad ve fiyat bilgisini table ise alabiliyorum fakat , site yapısına göre değişiklik gösteriyor.

Nasıl bir yol izlemeliyim ?

Destek, paylaşım ve acemiler için göstermiş olduğunuz sabır için teşekkürler.

Merhabalar Feyzullah bey,

Çok teşekkürler. Paylaşımınızı çözümlemeye çalıştıkça keyif aldım. Makro öğrenmeye başladığımı düşünürken başlamaya başladığımı öğrendim.

?tp= gibi kodların tanımları işlevleri hakkında bilgi edinmek için beni yönlendirebileceğiniz bir kaynak var m ?. Müsait oldukça öğrenmek isterim.

Teşekkürler.

Merhaba,

https://www.onlineyedekparca.com/kategori/opel-antara-yedek-parca?tp=1 bu bir web sayfası adresidir. sondaki sayı listenin sayfa sayısıdır. Bu kategoride 3 sayfa bulunuyordu. Bu 3 sayfayıda döngüye alıp her sayfadaki ürünleri taradık. ?tp= bir kod değil yani.

Merhabalar hocam,

Opel Corsa B Yedek Parca - Kendi Parçanı Kendin AL. Opel Yedek Parça - Opel GM Yedek Parça I Online Yedek Parca I Kendi Parçanı Kendin Al. sayfasından almak istediğim listede şöyle bir sıkıntı yasıyorum. Paylaşmış olduğunuz dosyada yolu If div.classname = "showcasePriceone" değişken olarak belirtiyorum 2. bir fiyat verilmediği için bunu da B stununa çekmek istiyorum bir şeyleri eksik yapıyorum yardımcı olurumsunuz. Birde tekrar sormak isterim kendimi nasıl geliştirebilirim ? Yol yöntem rica edeceğim.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Merhabalar hocam,

Opel Corsa B Yedek Parca - Kendi Parçanı Kendin AL. Opel Yedek Parça - Opel GM Yedek Parça I Online Yedek Parca I Kendi Parçanı Kendin Al. sayfasından almak istediğim listede şöyle bir sıkıntı yasıyorum. Paylaşmış olduğunuz dosyada yolu If div.classname = "showcasePriceone" değişken olarak belirtiyorum 2. bir fiyat verilmediği için bunu da B stununa çekmek istiyorum bir şeyleri eksik yapıyorum yardımcı olurumsunuz. Birde tekrar sormak isterim kendimi nasıl geliştirebilirim ? Yol yöntem rica edeceğim.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla.
If div.classname = "showcasePriceone" değişken olarak belirtiyorum

Merhaba,
Classname adına dikkat ediniz doğrusu "showcasePriceOne " sonunda boşluk var dikkatinizi çekerim.

Geliştirme konusuna gelince benim öğrendiğim gibi forum sitelerini takip ederek, sorulan soruları takibe alıp verilen cevapları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Feyzullah hocam sabrınız ve paylaşımlarınız için minnettarım.

Dilerim sorularım rahatsızlık vermez.

Cells(sat - 1, 2) buradaki değişkenler neyi ifade etmekte ?

2 hücre için tamamım fakat -1 ifadeseini çözümleyemedim. Tersine mühendislik bazen işe yaramıyor

Cells = hücreyi ifade eder.
cells(SATIR, SÜTUN) = parantez içinde satır sayısını ve sütun sayısı belirtilir, arada virgül kullanılır.

cells(5,4) > 5, satır, 4.sütun (D5 hücresi olur)
cells(1,"C") > C1 hücresi olur.

sayı yerine değişken kullanarak hücreler arasında gezinti yani döngü kurarız.

for i = 1 to 10 ' > 1'den başla 10'a kadar git deriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13