Soru İNDİS İşlevine Bağımlı Satır Sabitleme

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

Ekte paylaşmış olduğum çalışma kitabının birinci sayfasının A.B.C. ve D sütunlarından indis yöntemi ile ikinci sayfaya veri çekilmektedir.

Çekilen verilerin satırlarına karşılık ise D sütununda açmış olduğum başlık altında manual olarak veriler girilmektedir.

Ancak birinci sayfada yada ikinci sayfada çekilen verilerde filtreleme yapıldığında D sütununa girilen veriler beklendiği gibi filtreleme işlemine göre olması gereken satırlarla aynı şekilde yer değiştirmemektedir.

Bu durumu bir excel (makro kullanılamayacak) formülü ile aşmak olabilir mi ? Yani ilgili satırları filtreleme sırasında yer değiştiren satıra sabitleyebilir miyiz ?

Cevap ve yardımlarınız için herkese şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

SORUN nedir anlayamadım.
Ayrıca; kullandığınız formül de çok ilginç.
Doğrudan ilk hücreye (TARİH başlığının olduğu hücre) ==Sheet1!A1 yazıp sağa ve aşağı kopyalayın.

FİLTRE uygulayınca olmayan/hatalı olan nedir onu hiç anlamadım.

Hocam merhaba,

Ayrıca; kullandığınız formül de çok ilginç.

#Hocam bildiğim formülü kullandım. Sizin yazdığınız daha mantıklı ise onu kullanırım. Bir farkı var mıdır ?

FİLTRE uygulayınca olmayan/hatalı olan nedir onu hiç anlamadım.

#İkinci sayfanın D sütununda veriler manual olarak yazılıyor. Ancak 1. sayfada A.B.C.D. sütunlarında filtreleme yapıldğında 2. sayfa D sütunundaki veriler en başta olması gereken yerlerde değiller.

#Filtre uygulanmamış hali

1698349606038.webp

#1. sayfada flitre uygulandıktan sonraki hali

1698349860924.webp

Yani kısaca filtreleme yapılsa bile ikinci sayfa D sütunundaki veriler, solunda yazılı verilerle hareket etmeli. Yani solundaki veriler aynı kalmalı.

Syg,

Merhaba ,
Sadece anlamak için soruyorum. 2. sayfadaki TABLO D sütunu hariç ( elle giriş yapılan ) 1. sayfadaki ile aynı. Neden her şeyi ilk sayfada yapmıyorsunuz ?. AYNI tablodan neden 2 tane oluşturuyorsunuz?

@ezelk Merhaba,

İkinci sayfadaki veriler farklı bireyler ile paylaşılıyor.

Herkesin görmesi gereken ve görmemesi gereken bilgiler var. Sadece birinci sayfada tutulmak istendiğinde tablo çok fazla içerik barındırdığında her defasında kişilere göre ekleme yapıp göndermek vs gerekli. Yani İkinci sayfadaki tablo bu şekilde tutulmak zorunda. Bunu açıklamak yada anlatmak biraz zor ve açıkçası belki kafa karıştırıcı.

Ama zamanında bu şekilde girilmiş ve çok fazla veri içeren bir tablo. Bahsetmiş olduğum gibi bunu yapabilmenin bir yolu ve yöntemi varmı açıkcası çok emin değilim. Ama yine de forumda sormak istedim.

Bu arada Nice 100. yıllara...

Syg,

Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanmak daha mantıklı değil mi?
-- Alttan sayfa adına fareyle sağ tıklayıp. sayfanın KOPYASInı oluşturmak,
-- Boş sayfa ekleyip, kaynak sayfadaki dolu alanı KOPYALAyıp, eklenen boş bir sayfaya yapıştırmak.

Böylece formülsüz çalışma imkanı da elde edilmiş olur.

Ama zamanında bu şekilde girilmiş ve çok fazla veri içeren bir tablo. Bahsetmiş olduğum gibi bunu yapabilmenin bir yolu ve yöntemi varmı açıkcası çok emin değilim. Ama yine de forumda sormak istedim
Filtrelemek istediğiniz verinin kriterleri nelerdir ? Yok sizin yapmak istediğiniz sadece Sayfa 1 deki A dan - D ye kadar 4 sütunun verileri dinamik olarak(Sayfa 1 e veri eklendikçe otomatik olarak formülde manuel düzeltme olmasın) Sheet2 de görünmesi ise aşağıdaki gibi dolaylı işlevi ile A2 hücresine yazacağınız formül ile otomatik veriler dökülür. Formülü yazmadan TAŞMA hatası almamak için önce A-D arası verileri siliniz.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

Tekrar Merhaba,

Burada bana iş arkadaşım tarafından yanlış aktarılan bi durum var. İkinci sayfada manual olarak yazılan veri girişi yapılan sütun "E" sütunu imiş.

Yani birinci sayfada ilk dört sütundan herhangi birine filtreleme yapıldığında ikinci sayfada "E" sütunundaki veriler sabit kalıyor. Yani onlarında solundaki sütunlara bağlı olarak doğru bir şekilde yer değiştirmesi gerekiyor.

Syg,

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8