A

Çözüldü Boş Hücrelere Bağımlı Toplam Aldırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Adnan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Adnan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Basit bir örneğini eklediğim dosyanın [ H ] sütunundaki hücrelere yazılacak bir formül ile yaptırmaya çalıştığım şey şu;

Örnekte de göreceğiniz gibi;
- bir müşteriye, birden fazla türde ürün satışı yapılması halinde, tarih ve ismi her satırda tekrarlatmıyorum,
- aynı şekilde, aynı müşterinin satış satırları devam ettiği sürece, (yani [C8] hücresine yeni bir müşteri ismi girilinceye kadar) "Toplam" sütununda hiç bir işlem yaptırmak istemiyorum,
- [C8] hücresine yeni bir müşteri ismi girdiğim anda, "Toplam" sütunundaki [H7] hücresinde yazılı olan formülün bunu algılayıp, [G5:G7] arasında toplam işlemi yapmasını istiyorum,
- [C] sütununda, müşteri isimleri arasına hiç bir boş satır girmemesi halinde de bu mantıkla, her müşterinin alış veriş toplamını almasını istiyorum.

[C] sütunundaki, Müşteri İsmi altındaki boş satırları algılayıp, sayıp, buna göre toplam alacağı aralığı otomatik olarak kendisi bulan bir formül/fonksiyon yazmak mümkün mü?

Ekli dosyalar

@Adnan
Bence Ms.Excel'i amacına uygun kullanmıyorsunuz.

Aynı değerleri elle yazmaya üşeniyorsanız şöyle yapın;
-- B5:C13 (B ve C sütunu işlem yapılacak alan) aralığını seçin,
-- BUL >> ÖZEL GİT >>BOŞLUKLAR'a tıklayın (boş hücreler seçili hale gelecek)
-- B sütunundaki ilk boş hücre B6 hücresi olduğuna göre formül çubuğuna =B5 yazıp CTRL tuşu basılıyken ENTER tuşun basın.
Artık boş hücreler bir üstündeki hücre değeriyle doldurulmuş ve istediğiniz sonucu aldıracak formül oluşturmak da mümkün hale geldi.
-- Son olarak da aşağıdaki formülü H5 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyalayabilirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

PriveT, vermiş olduğunuz formül tam da istediğimi yaptı. Çok çok teşekkürler ediyorum. Sağolun.

Ömer bey, size de ilginiz ve yardımlarınız için aynı şekilde gönül dolusu teşekkürler ediyorum. Hocam, exceli kullanımım konusuna şöyle açıklık getireyim; exceli "amacına uygun kullanmamak" değil de, daha çok excelde bir tablo oluştururken, "benim muhakeme yaparak karar vereceğim şeyleri, excele yaptırabilir miyim?" sorusunu soruyorum ve excelin bunu yapabileceğine kanaat getirsem, öncelikle o formülü kendim yazmaya çabalıyorum. Beceremediğim yerlerde işin uzmanı olan sizlere danışıyorum. İyi ki varsınız, bugüne kadar hiç bir sorum havada kalmadı.

Hayırlı ramazanlar, Allah'a emanet olun...