Çözüldü Ibana Göre Netten Şube Kodu Çekme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mcexrem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Dosyamın L sütununda bulunan Iban bilgilerini kullanarak aşağıya eklediğim sayfanın aşağı kısmından hesap no ve şube kodu verilerini almaktayım. Bu işlemi dosyamda bulunan Iban bilgilerine göre otomatik uygulayabilir miyim?

IBAN Kontrol | Bilgilendirme | Halkbank

Ekli dosyalar

Merhaba @mc_exrem,
Sorununuz biraz tutarsızlıklarla dolu gibi başlık olarak ibana göre NETTEN şube kodu çekme demişsiniz bu şube kodlarını internet üzeri mi almak istiyorsunuz diye düşündüm. Soru içeriğini okuyunca İBAN nosundan Şube Kodu ve Hesap Nosunu ayrıştırmak istediğiniz sonucuna vardım. Tabi yüklediğiniz örnek dosyadaki örnekler sonucu oluşan şube ve hesap no ları da birbiriyle uyumsuz pek de örnekleyici değil.. Yaptığınız bu işlemi formül ile yapmak istiyorsanız.

Hesap No için;
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Şube No için aşağı sürükleyerek deneyiniz;
Kod:
(1 satır)

@Mehmet23 Öncelikle İlgi ve yardımınız için teşekkür ederim.
Şube kodunun içerisinde mevcut olduğunu biraz araştırma sonrası öğrendim. Aslından netten çekmek istiyordum ama dormülünüzdeki Parça formülü ile yarın deneyip paylaşacağım. Hayırlı Akşamlar dilerim.

Merhaba @mc_exrem,
Sorununuz biraz tutarsızlıklarla dolu gibi başlık olarak ibana göre NETTEN şube kodu çekme demişsiniz bu şube kodlarını internet üzeri mi almak istiyorsunuz diye düşündüm. Soru içeriğini okuyunca İBAN nosundan Şube Kodu ve Hesap Nosunu ayrıştırmak istediğiniz sonucuna vardım. Tabi yüklediğiniz örnek dosyadaki örnekler sonucu oluşan şube ve hesap no ları da birbiriyle uyumsuz pek de örnekleyici değil.. Yaptığınız bu işlemi formül ile yapmak istiyorsanız.

Hesap No için;
Kod:
(1 satır)

Kod:
(1 satır)
yardımlarınız için teşekkürler sorunsuz çalışmaktadır.

Merhaba @mc_exrem,

Hesap No için;
Kod:
(1 satır)

Kod:
(1 satır)
Hocam tekrardan merhabalar,

şube kodu bazen 4 bazen de 3 karakterden oluştuğu için bu işlem işimi görmüyor malesef.
netten almam gerekiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba @mc_exrem 3-4 haneden oluşuyor dan kastınız nedir.. başında sıfır olmasını istemiyor musunuz yani 0345 şeklinde değil de 345 olarak mı görünmesini istiyorsunuz ? o halde şube kodu formülünü sayıya çeviriniz hem 3 hane olur hem 4 hane olur. Yani şube kodu fomülünüzü böyle uygulayın. Ayrıca netten çekme hakkında fikrim yok. Eğer illahim de ben netten çekmek istiyorum diyorsanız da yeni konu açıp güzel bir açıklama eklerseniz çözüm vermek isteyenler için daha iyi olur.

Kod:
(1 satır)

Merhaba @mc_exrem 3-4 haneden oluşuyor dan kastınız nedir.. başında sıfır olmasını istemiyor musunuz yani 0345 şeklinde değil de 345 olarak mı görünmesini istiyorsunuz ? o halde şube kodu formülünü sayıya çeviriniz hem 3 hane olur hem 4 hane olur. Yani şube kodu fomülünüzü böyle uygulayın. Ayrıca netten çekme hakkında fikrim yok. Eğer illahim de ben netten çekmek istiyorum diyorsanız da yeni konu açıp güzel bir açıklama eklerseniz çözüm vermek isteyenler için daha iyi olur.

Kod:
(1 satır)
BU sorun bankanın iban formatıyla alakalı. kimisinde 3 haneli kimisinde 4 haneli oluyor bu yüzden parçaal ile yapamıyoruz malesef. Yardımınız için teşekkürler

İşinize yarayacağını sanıyorum.
Her bankanın kendi standardı vardır mutlaka. .... karakter şube kodu....karakter hesap numarası şeklinde (sağdan 16 karakter).
Çalıştığınız banka(lar)dan alacağınız bilgiye göre PARÇAAL işlevinde kullanacağınız basamak sayısını bulabilirsiniz veya
neticede IBAN bilgisinin 11'inci karakterinden sonraki kısmı ŞUBE KODU ve HESAP NUMARASI olduğuna göre
hesap numara(lar)sını biliyorsanız, 11-hesap no uzunluğu, PARÇAAL işlevinde kullanılacak karakter sayısı kısmını verecektir..

Ekli dosyalar

Forumda tüm arkadaşlara faydalı olması adına, SADECE Halkbankası kullanan kullanıcılar için;

G sütununa:

=EĞER(M4="HALK";EĞER(SOLDAN(PARÇAAL(YERİNEKOY(L4;SAĞDAN(L4;11);"");10;99)+0;1)="9";PARÇAAL(PARÇAAL(YERİNEKOY(L4;SAĞDAN(L4;11);"");10;99)+0;2;99);PARÇAAL(YERİNEKOY(L4;SAĞDAN(L4;11);"");10;99)+0)+0;"")

H sütununa:

=EĞER(M4="HALK";SAĞDAN(L4;8);"")

formülü çözüm sağlamaktadır.

Moderatörün son düzenlenenleri: