H

Çözüldü Hücreye Girilen Veriyi Anımsamak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hsn55
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hsn55

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar;
Ekli dosyamda Veri Girişi sayfasında E10:E20 hücre aralığına ,Tazminat sayfasındaki C11:C500 hücre aralığındaki verilerden herhangi birinin birkaç harfini yazdığım zaman Örneğin 2 yazdığım zaman tazminat sayfasında C11:C500 hücre aralığında içerisinde 2 olan satırları Userform1 de ListBox1 içerisine alarak ve Listbox1 e gelen verilerden istediğim satırı seçip ; Veri Girişi sayfasında E10:E20 aralığında ki hangi satırda isem o satıra ilgili veriyi yazdırma mümkün müdür?
Not: Veri girişi sayfasında E10:E20 hücresinin hangi satırına veri girersem Userform1 otomatik açılacak ve Listbox1 bulunan veriler süzülmüş halde gelecek.

Ekli dosyalar

Merhaba.. Userform' un kodu aşağıdaki gibi olacak:

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(15 satır)

Veri girişi sayfasının koduda böyle olacak:

CPP:
(10 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Selman İlk harfleri girince geliyor. Tüm verilerde süzme yapabilir mi?. Örneğin Kayın kelimesinde ben 2 harf girdiğim zaman ay dediğim zamanda verilerde o iki harf var ise süzme gelebilir mi

@Hsn55
Ben, ilgili hücreye bir şey yazıldığında değil de (yazıldı demek için hücreden çıkılması gerekir, yani hücreye yazılırken işlem yapılamaz)
ilgili bir hücre seçildiğinde Userforu göstermenin daha pratik olacağını düşünmüştüm.
Göndereyim dedim. Denersiniz.
Listbox'ta çift tıklanan değer ilgili hücreye aktarılır ve userform kapanır.

Ekli dosyalar

Sayın Selman İlk harfleri girince geliyor. Tüm verilerde süzme yapabilir mi?. Örneğin Kayın kelimesinde ben 2 harf girdiğim zaman ay dediğim zamanda verilerde o iki harf var ise süzme gelebilir mi
Tam olarak dediğiniz şekilde yapıyor zaten. Verdiğiniz örnekte "Kayın" içeren bir veri yoktu o yüzden mi problem yaşadınız acaba? Bir de büyük-küçük harf farkıda problem yaratabilir diye ilk verdiğim koda bir ekleme yaptım.. (userform tarafına StrConv fonksiyonu eklendi- ilk mesajın içinde düzeltildi.) Ömer bey' de yukarıda alternatif bir çözüm vermiş. Onuda inceleyiniz.

Ömer hocam olmayan kaydı eklemek için Userform1'e 1 adet textbox ve buton ekledim. Eğer kayıt yoksa .Textbox2 ye olmayan kaydı girip kaydet butonuna bastığımızda yeni kayıt tazminat sayfasında son satıra yapılabilir mi?

Ekli dosyalar

@Hsn55

Görsel sadelik bakımından ikinci bir TextBox yerine eklediğim belgedeki gibi bir yapı daha şık durur diye düşündüm.
Arama textboxu aynı zamanda kayıt için de kullanılır.

Hücre seçilip UserForm açıldığında, TextBoxa, listede olmayan bir metin yazılırsa KAYDET düğmesi görünür hale gelir ve
KAYDET düğmesine tıklandığında da kayıt yapılıp yapılmamasıyla ilgili sorulan soruya verilen cevaba göre işleme devam edilir.
Cevap olumlu ise kayıt gerçekleşir ve Listbox'taki liste, kaydedilen yeni veri eklenmiş olarak güncellenir.
Denersiniz.

Ekli dosyalar

Ömer bey tekrar merhabalar;
Yapmış olduğunuz dosya çok işime yaradı. Buna ilave yapmanız mümkün müdür. Tazminat sayfasında bulunan E,F,G sütunları Listbox üzerinden değiştirme, silme, ekleme yapabilir miyiz.?.Textbox1 de arayıp bulduğumuz veriyi Listbox ta çift tıkladığımızda Veri Girişi sayfasında yine E10:E20 hücre aralığına sadece cinsini yazacak. Saygılarımla

Ekli dosyalar

@Hsn55

Aslında konu açılış mesajındaki isteğiniz 6 numaralı cevapla birlikte tam olarak karşılanmıştı ve
konunun ÇÖZÜLDÜ olarak işaretlenip kapatılması gerekiyordu.

6 numaralı cevaptan sonraki yazışmalar açılacak yeni bir konunun içeriğiydi aslında, ama neyse artık.
Forumda konuların, belli bir belgedeki tüm isteklerin karşılanması için değil, işlem türü itibariyle açılması gerekir.
Böylece de açılan konuların, benzeri ihtiyacı olan diğer forumdaşlarımızın da işine yarama ihtimali artmış olurdu.

Belgeniz ekte.

Ekli dosyalar

Ömer bey çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık . Aşağıdaki iki kodu nasıl birleştirebiliriz?

Kod:
(5 satır)

Kod:
(7 satır)

Siz doğal olarak belgenize yoğunlaşmış durumdasınız ve belgeyle ilgili aklınızdan geçen,
yaşadığınız sorunları bir önce çözmek istiyorsunuz ancak; son mesajınız da ayrı bir konu açılarak sorulması gereken bir soru.

Eminim başka forumdaşlarımız da,
bir'den fazla Worksheet_Selection_Change kodunun nasıl birleştireceğini merak etmiştir,
bu konuda sorun yaşamıştır.
Yeni bir konu açarsanız iyi olur. Anlayışınız için teşekkürler.