Çözüldü Hücre Biçimlendirme Soldan Bir Karakter Eksiltme

ErolU

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar,
Bir hücrede formülle 14502 sonucu elde ediliyor.
Hücre biçimlendirmesi uygulayarak sol baştaki 1'i göstermeyip hücreyi 4502 biçiminde gösterebilir miyiz?

En azından benim bildiğim;
işlemin adı üstünde HÜCRE biçimlendirme, dolayısıyla hücre içeriğinin (hele formül sonucuysa mevzu tamamen farklı zaten)
belli kısmını farklı biçimlendirmek mümkün değil. Bunun için, makro kullanarak formülün değil formül sonucunun hücreye yazdırılıp,
karakterlerin farklı renklendirilmesi yapılabilir.

İlle de formül kullanılmak durumundaysa; biraz hile yoluna başvurarak işlemin etrafından dolaşılabilir.
Yan yana iki hücre kullanılıp mevcut formül sonucunun soldan ilk karakteri soldaki hücreye (hizalama sağa),
formül sonucunun geriye kalan karakterleri ise sağdaki hücreye (hizalama sola) yazdırılabilir.
Arka plan rengine göre durum değişebilirse de zemin rengi yoksa iki hücreye BEYAZ renk uygulanarak aradaki çizginin görünmesi de engellenir.

Sn. BARAN,
Açıklamalarınız aydınlatıcı oldu, teşekkür ederim.

Yinelenen sayılar bulunan bir listede düşeyara ile veri alıyorum. Düşeyara bu yinelenen sayılara başvuruyor ve ilk değeri getirerek hatalı sonuçlar ortaya çıkarıyor.
Yinelenen değerleri aşağıdaki formülle benzersiz hâle getiriyorum.
=EĞERSAY($B$2:B2;B2)&B2
Formül sonucu soldaki ilk karakteri (benzersizliği sağlayan) de gizlemek için sormuştum soruyu.
Yardımcı sütun kullanarak sorunu çözeceğim artık.

EK SORU:
Düşeyara yinelenen değere başvurunca bulduğu ilk veriyi getiriyor. Bu durumdan kurtulmanın bir yolu olabilir mi?

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
3