Çözüldü Hücre Biçimlendirme İsteğe Uyarlama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

VolkanCan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar, Hücrelerde Biçimlendirmede İsteğe uyarlanmış Genel Tür Bölümünde " {=0]"-----";Genel yapınca, hücrede 0 (sıfır) varsa, (-----) çizgi koyuyor, peki, biz, hücre boş olduğunda, aynı işlemi nasıl yapabiliriz. Ben bulamadım.
1614152079479.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Eğer boş hücrelerin hepsinde ---- görüntülenmesini istiyorsanız bunu özel sayı biçimi kodlamaları ile yapamazsınız. Bu hücrelere mutlaka bir içerik eklemelisiniz. Yani 3 seçeneğiniz var:
1- Özel git iletişim kutusunu açarsınız, boşlukların tamamını seçersiniz, ---- yazıp control enter ile girersiniz.
1- Özel git iletişim kutusunu açarsınız, boşlukların tamamını seçersiniz, 0 yazıp control enter ile girersiniz. Özel biçim kodunun 3 üncü parametresini (sıfır içindir) "----" olarak belirlersiniz.
2-Özel git iletişim kutusunu açarsınız, boşlukların tamamını seçersiniz, boşluk (space)'e basıp control enter ile girersiniz. Daha sonra özel biçim kodunun 4 üncü parametresini, (metin içindir) "----" olarak belirlersiniz.

Eğer boş hücrelerin hepsinde ---- görüntülenmesini istiyorsanız bunu özel sayı biçimi kodlamaları ile yapamazsınız. Bu hücrelere mutlaka bir içerik eklemelisiniz. Yani 3 seçeneğiniz var:
1- Özel git iletişim kutusunu açarsınız, boşlukların tamamını seçersiniz, ---- yazıp control enter ile girersiniz.
1- Özel git iletişim kutusunu açarsınız, boşlukların tamamını seçersiniz, 0 yazıp control enter ile girersiniz. Özel biçim kodunun 3 üncü parametresini (sıfır içindir) "----" olarak belirlersiniz.
2-Özel git iletişim kutusunu açarsınız, boşlukların tamamını seçersiniz, boşluk (space)'e basıp control enter ile girersiniz. Daha sonra özel biçim kodunun 4 üncü parametresini, (metin içindir) "----" olarak belirlersiniz.
Sayın fairfun ; Maalesef, sunduğunuz çözümü uygulayamadım. Bilgi seviyemden kaynaklanmış olabilir. Lütfen..! hazırladığım EK dosya üzerinde her bir çözümü ayrı sayfada, veri girişi yaptığım çalışma kitabında gösterebilir misiniz? Teşekkürler...
Uyguladım, hücre silince boş hücre (-----) işareti oluşmuyor, Ben, rakam olunca, rakam, boş olunca, (-----) işareti ile hücrede gösterilmesini istiyorum.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Eki inceleyiniz. Biraz daha açıklamak gerekirse, boş hücrede ---- görünsün istiyorum diyorsunuz. Ben de boş (içeriksiz) bir hücreyi --- şeklinde görüntüleyemezsiniz diyorum. Bu mümkün değil.

O zaman tek çözüm kalıyor, halihazırda boş olan hücrelere bir içerik girmek. Bu içerik örneğin boşluk karakteri olabilir, sıfır olabilir, veya doğrudan ---- karakterleri olabilir.

Ekli dosyalar

Benim istediğim maalesef bu değil, normalde hücreler boş olduğunda otomatik olarak (----) işaretinin olması, ilk soru ve açıklamamda belirttim, hücre biçimlendirmeden "0" verdiğimizde, otomatik (----) işareti çıkıyor. Biz, sıfır olmadan yani hücre boş olduğunda, otomatik (----) işaretin olması ama çözüm bulamadık. Velhasıl, formüllerle bu oluyor, ben formül kullanmadan çözüm var mı? diye sordum vesselam.

Selamlar, ilk mesajımda ve ikinci mesajımda dediğim gibi, boş (içeriksiz) hücrelere sayı biçimlendirmesi uygulamanız mümkün değil. Ayrıca ben herhangi bir formül kullanımı önermedim. Sadece boş hücrelere toplu olarak veri girerek (örneğin boşluk karakteri), daha sonra bu veriyi özel sayı biçimi kodu ile ---- şeklinde görüntülemeyi önerdim. Söz konusu kodlara, gönderdiğim çalışma kitabında bakabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Selamlar, ilk mesajımda ve ikinci mesajımda dediğim gibi, boş (içeriksiz) hücrelere sayı biçimlendirmesi uygulamanız mümkün değil. Ayrıca ben herhangi bir formül kullanımı önermedim. Sadece boş hücrelere toplu olarak veri girerek (örneğin boşluk karakteri), daha sonra bu veriyi özel sayı biçimi kodu ile ---- şeklinde görüntülemeyi önerdim. Söz konusu kodlara, gönderdiğim çalışma kitabında bakabilirsiniz.
Kolay gelsin.
İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...