M

Çözüldü Hücre Aktarma Sorunu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mcexrem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar Üstadlar

KASA DEFTERİ sayfasında "BuGünüYazdır" butonu ile içinde bulunduğum günün çıktısını aldırırken F1 hücresindeki veriyi D3 hücresine aktarıyor ve ertesi güne hazır hale geliyor ancak aynı gün içinde yeni veri girince tekrar çıktı almak istediğimde F1'i D3'e aktardığı için F1 deki sonuç yanlış çıkıyor. Bu aksaklığı nasıl giderebilirim. Yardımlarınız için teşekkür eder saygılar sunarım.

Ekli dosyalar

Bu cevaba eklediğim belgede, ilk belgenizi biraz daha toparladım.
AD TANIMLAMALARInı gözden geçirerek BUGÜN yerine KASA sayfası F3 hücresindeki tarihi kriter haline getirdim.
Artık denemelerinizi (devir, gün içi toplam giriş/çıkış/yazdırılacak satırlara ilişkin filtre gibi) yapmak için ertesi günün gelmesini
beklemeye gerek yok, sadece KASA F3 hücresindeki tarihi değiştirerek kontrollerinizi yapabilirsiniz.
Sadece, KASA sayfası B sütununa veri yazıldığında F sütununa yazdırılan tarih BUGÜNün tarihi olarak kaldı.

Şimdi F3 hücresindeki tarihi elle yazarak veya =BUGÜN() ya da =BUGÜN()-1 gibi formül ile değiştirerek
bu tarihe göre YAZDIRma, filtreleme vs yapılabilir durumda.

Belgede, sayfa kodu olarak kalması gerekenler dışındaki kodların tümünü MODUL1'de topladım,
Function türünden olan kodları MODUL2'ye aldım.
Sayfalardaki düğmelerle ilgili kodların ilişkilendirilmesi işini de kontrol ettim, artık bir sorun göremiyorum.

Bundan önceki belge yerine bu cevap ekindeki belgede denemelerinizi yapıp sonuçları kontrol edin.

Tekrar iyi çalışmalar dilerim.

.
teşekkür ederim
bi problem yok ince çalışmanızdan dolayı tekrar teşekkür ederim.
Sadece DEVİR'i nasıl değiştireceğimi bilemedim. Çünki dünki kasada devir 535,00 ama şuanki devir 680,00 gözüküyor. Şimdilik düzeltmek için KASA DÜZELTME açıklamasıyla 145,00 çıkış yaptım. yada bu düzeltmeyi eklemeden siz düzeltebilir misiniz. Eğer düzeltilmezse yarın düzelir mi?
Dosya ektedir.

Ekli dosyalar

Adım adım kontrol edelim.
Öncelikle yaptığınız kasa düzeltme kaydını tamamen silin, yani tablo yukarı kaysın.
Son belgenizde F sütunundaki filtreyi açıp resimde kırmızı çerçeveye aldıklarımı filtrelediğinizde
kalan satırlardaki veriler tarih gibi görünse de malesef tarih değil. Sanırım kopyala yapıştır ile başka belgeden aldınız.
Önce bu kalan hücreler için birer kez F2+ENTER işlemi yapıp belgeyi ona göre tekrar gözden geçirin.
Verinin tarih olmadığını, bu verilerin üstteki YIL GRUPLARInın içinde yer almayıp,
ekran görüntüsündeki gibi görünüyor olmasından anlayabilirsiniz.

Bundan sonra bir tutarsızlık görürseniz yazarsınız ve adım adım ilerlenmiş olur.

1582112507933.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Adım adım kontrol edelim.
Öncelikle yaptığınız kasa düzeltme kaydını tamamen silin, yani tablo yukarı kaysın.
Son belgenizde F sütunundaki filtreyi açıp resimde kırmızı çerçeveye aldıklarımı filtrelediğinizde
kalan satırlardaki veriler tarih gibi görünse de malesef tarih değil. Sanırım kopyala yapıştır ile başka belgeden aldınız.
Önce bu kalan hücreler için birer kez F2+ENTER işlemi yapıp belgeyi ona göre tekrar gözden geçirin.
Verinin tarih olmadığını, bu verilerin üstteki YIL GRUPLARInın içinde yer almayıp,
ekran görüntüsündeki gibi görünüyor olmasından anlayabilirsiniz.

Bundan sonra bir tutarsızlık görürseniz yazarsınız ve adım adım ilerlenmiş olur.

1582112507933.webp
tahmininiz üzere diğer dosyadan kopyala yapıştır yaptığım için veriler tarih olarak çıkmadı ancak düzelttim ve son halinin görüntüsünü attım
1582113176596.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Malesef gördüğüm durum şudur;
en baştaki 3 numaralı mesajda değindiğim, belgeyi kullanmaya başladığınız ilk günden gelen
KIRMIZI BAKİYE durumuyla ilgili sorun var.
Çözüm, en başa başlangıç kasa kevcudu olarak 7.545,00 giriş kaydı girmek ve DEVİR ad tanımlamasına ait formüldeki
=Dun kısmını <=Dun olarak değiştirmek.

Ekteki belgede, gerekli ekleme ve düzeltmeleri ben yaptım.

Böylece devir rakamı her zaman, F3'e yazılacak tarihten önceki girişlerle çıkışlar arasındaki fark olacaktır.

-- Herhangi bir güne ait devir ve işlemleri görmek/kontrol etmek isterseniz, yapmanız gereken;
F3'e kontrol edeceğiniz tarihten 1 gün sonrası tarihini yazmak ve F sütununda kontrol edilecek tarihe göre fitre uygulamak olur.
-- Belgenizi günlük kullanırken F3'e =BUGÜN() yazmanız yeterlidir.

.

Ekli dosyalar

Malesef gördüğüm durum şudur;
en baştaki 3 numaralı mesajda değindiğim, belgeyi kullanmaya başladığınız ilk günden gelen
KIRMIZI BAKİYE durumuyla ilgili sorun var.
Çözüm, en başa başlangıç kasa kevcudu olarak 7.545,00 giriş kaydı girmek ve DEVİR ad tanımlamasına ait formüldeki
=Dun kısmını <=Dun olarak değiştirmek.

Ekteki belgede, gerekli ekleme ve düzeltmeleri ben yaptım.

Böylece devir rakamı her zaman, F3'e yazılacak tarihten önceki girişlerle çıkışlar arasındaki fark olacaktır.

-- Herhangi bir güne ait devir ve işlemleri görmek/kontrol etmek isterseniz, yapmanız gereken;
F3'e kontrol edeceğiniz tarihten 1 gün sonrası tarihini yazmak ve F sütununda kontrol edilecek tarihe göre fitre uygulamak olur.
-- Belgenizi günlük kullanırken F3'e =BUGÜN() yazmanız yeterlidir.

.
Yardımlarınız için çok teşekkürler. Bu akşamki devirde bir aksaklık ve sorun çıkmadı. Yarın da deneyip bilgilendirme yapıp bu çalışma sayfası üzerinden çalışmalarıma devam edeceğim. İyi akşamlar

AD TANIMLAMALARI DİNAMİK yapıdadır, bu nedenle formüllerin vs güncellenmesi gerekmez,
Tekrardan merhaba. Bu açıklamayı okuyunca CAM LİSTESİ sayfasındaki YAZDIR butonu içerisindeki kodun Ne00 kısmının sürekli değiştirilme gereksinimi aklıma geldi. Bu kod zamanla değiştirilmeyince varsayılan yazıcıya çıktıları gönderiyor;( Bunun içinde Ne01, Ne02, Ne03 ve Ne04 kodlarını deneyerek doğru kodu bulmaya çalışıyorum. Alıntıdaki gibi bu kodun güncellenmesi mümkün müdür?

MODULE1 'deki Yazdir isimli kodu aşağıdakiyle değiştirerek dener misiniz?
İstediğiniz bu mudur?

.
CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)
Günaydın

Kodun değişme zamanı belli olmuyor. Örneğin ETIKET YAZDIR butonuna tıkladığımda seçili hücredeki verileri zebra barkod yazıcısından yazdırıyor ama o kod belli aralıklarla kendiliğinden değiştiği için veriyi varsayılan lazer yazıcıya gönderiyor ki birçok gereksiz çıktı vermesine sebep oluyor. Bu kodu düzeltebilmek için tek tek Ne00 kodunu deniyorum. Verdiğiniz kodu denedim ancak zebraya otomatik göndermiyor yani yazıcıyı seçmemi istiyor. Bu kodu otomatik bir şekilde zebra barkod yazıcısına göndermemiz mümkün müdür acaba?

MODULE1'deki Yazdir isimli makroyu silin ve yerine aşağıdaki kodları yapıştırıp deneme yapın.
Kod'da kırmızı renklendirdiğim kısıma BARKOD YAZICISInın ADInı ( Zebra TLP2844 ) yazmayı unutmayın.
Benim bunu deneme şansım yok malesef ve denememi, kendi bilgisayarımda kayıtlı başka bir yazıcı adıyla yaptım doğal olarak.

.
VBA:
(23 satır)

MODULE1'deki Yazdir isimli makroyu silin ve yerine aşağıdaki kodları yapıştırıp deneme yapın.
Kod'da kırmızı renklendirdiğim kısıma BARKOD YAZICISInın ADInı ( Zebra TLP2844 ) yazmayı unutmayın.
Benim bunu deneme şansım yok malesef ve denememi, kendi bilgisayarımda kayıtlı başka bir yazıcı adıyla yaptım doğal olarak.

.
VBA:
(23 satır)
Her şey için çok teşekkür ederim. yazıcı adı kısmına "Zebra TLP2844" yazınca direkt yazdırdı.
Türkiye'de birçok kurumsal firmanın yapamadığı online destek alarak bu işi başarı ile tamamlamış bulunmaktayız. Sabır ve itina ile yapmış olduğunuz yardımdan dolayı teşekkür eder şükranlarımı sunarım.
O halde Kahve zamanı :)

Eyvallah, her zaman buralardayız Sayın @mc_exrem .
Biraz iletişim sorunu oldu ama SABIR, meseleyi çözdü.

Etrafınızdaki Excel kullanıcılarını, forumumuzdan haberdar edip üye olmalarını salık vermeniz,
forumumuzda daha sık ve uzun süreli çevrimiçi kalmanız bizler için yeterlidir. (y)

İyi çalışmalar dilerim.
.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...