M

Çözüldü Hücre Aktarma Sorunu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mcexrem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar Üstadlar

KASA DEFTERİ sayfasında "BuGünüYazdır" butonu ile içinde bulunduğum günün çıktısını aldırırken F1 hücresindeki veriyi D3 hücresine aktarıyor ve ertesi güne hazır hale geliyor ancak aynı gün içinde yeni veri girince tekrar çıktı almak istediğimde F1'i D3'e aktardığı için F1 deki sonuç yanlış çıkıyor. Bu aksaklığı nasıl giderebilirim. Yardımlarınız için teşekkür eder saygılar sunarım.

Ekli dosyalar

Salın @mc_exrem .

Önünüzde 2 seçenek var;
-- Kod'daki .... = Now kısmını .... = Int(Now) olarak değiştirip
1'inci satırlardaki formülleri =ETOPLA($F$3:$F$65536;BUGÜN() ; D3 : D65536) olarak değiştirmek,
-- Kod'daki .... = Now kısmı bu şekilde duracaksa formülü =ETOPLA($F$3:$F$65536;">="&BUGÜN();D3 : D65536) şeklinde kullanmak.

Her iki seçenek için de olmazsa olmaz koşul,
F sütununda yer alan ve tarih gibi görünse de tarih değil METİN olan verilerin tarihe dönüştürülmesi.
Bu konudaki açıklamayı da daha evvelki 3 numaralı cevabımda yer alan " --Tarih olmayan veriler " altbaşlığında yapmıştım.

.
-- Kod'daki .... = Now kısmını .... = Int(Now) olarak değiştirdim ve artık eski tarihler de dahil metin olarak değil tarih olarak yazmaktadır. Bu yenilikle birlikte artık filtre seçeneği sadeleştirilip kullanım kolaylığından dolayı teşekkür ederim.
Asıl meselemiz olan DEVRİ çıktı alınca F1'i D3'e aktarma sorunumuz devam etmektedir. Şöyleki çıktıları mesai bitiminde almaktayız yani aynı gün içerisinde. Ertesi gün almam halinde yani bilgisayardan tarihi manuel olarak değiştirip 13.02.2020 yaptığımda 12.02.2020nin çıktılarını veriyor ve devir işlemini gerçekleşmiyor.
nasıl bir yol izlemeliyiz yada böyle bir şey mümkün mü?

Tekrar merhaba.

Umarım yanlış anlamıyorum.

-- D3 hücresine aşağıdaki formülü DİZİ FORMÜLÜ olacak şekilde uygularsanız,
bu formülün sonucu her zaman (herhangi bir aktarma işlemine gerek kalmaksızın),
F3'deki tarihten (bugün) küçük olmak üzere, F sütunundaki en büyük tarihteki işlemlerin bakiyesini (GİRİŞ-ÇIKIŞ) verir.

-- Ayrıca bu durumda, MODULE16 'daki SuzYaz isimli makronun son kısmındaki Call EŞİTLE satırını silmeniz gerekir.

-- CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumda iken ENTER tuşuna basın.
İşlemi doğru yapmışsanız, formül kendiliğinden
{......} gibi köşeli parantez arasına alınmış olur.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Tekrar merhaba.

Umarım yanlış anlamıyorum.

-- D3 hücresine aşağıdaki formülü DİZİ FORMÜLÜ olacak şekilde uygularsanız,
bu formülün sonucu her zaman (herhangi bir aktarma işlemine gerek kalmaksızın),
F3'deki tarihten (bugün) küçük olmak üzere, F sütunundaki en büyük tarihteki işlemlerin bakiyesini (GİRİŞ-ÇIKIŞ) verir.

-- Ayrıca bu durumda, MODULE16 'daki SuzYaz isimli makronun son kısmındaki Call EŞİTLE satırını silmeniz gerekir.

-- CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumda iken ENTER tuşuna basın.
İşlemi doğru yapmışsanız, formül kendiliğinden
{......} gibi köşeli parantez arasına alınmış olur.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.
-- D3 hücresine aşağıdaki formülü DİZİ FORMÜLÜ olacak şekilde uyguladığım zaman
1581509774576.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Anladığım kadarıyla bir önceki günün devir kısmının sabit kalmasını istiyorsunuz. Bu nedenle ya bu değeri bir yerde saklamalısınız yada gün sonu gelmeden (23:59) değişiklik yapılmaması gerekmektedir. XFD sütununda tarih ve devir bilgisi saklancak şekilde dosya hazırlanmıştır.

Ekli dosyayı inceleyiniz.
sizin mesajını görmemişim özür dilerim. İstediğim çalışma bu.
Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
bi eksiklik olursa bilgi vereceğim
@Ömer BARAN

Yukarıdaki adım uygulanmıştır. Ekli dosyayı inceleyiniz.
İlginiz için çok teşekkür ederim.
Yapılması gereken düzenlemeleri yapıp dosyayı tekrar ekliyorum.
Tam istediğim şekilde devri ayarlamışsınız ancak çıktı aldıktan sonra satıra yeni veri girişi yaptığımda sadece sonradan yazdığım o satırı yazıyor. Veri girişi sonrası tüm sayfayı yazdırması için gerekli düzenlemeyi yapabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Son mesajlarınız sanırım Sayın @cakarem 'e yönelik ama birşeyler yazmam gerekiyor.

Sayın @mc_exrem ; sanıyorum bir iletişim sorunu var.

Eklediğiniz son belgeye göz attığımda; 06.02.2020 tarihli 3 numaralı cevabımın "Tarih olmayan veriler" bölümünü dikkate almadığınızı görüyorum.
Aynı konuda yazdığım ikinci bir mesaj da 13 numaralı cevapta.
13 numaralı cevapta verdiğim kod, dosyaya yazılacak yeni tarihler için geçerli olacaktır, doğal olarak önceden varolan
diğer verileri etkilemeyecektir.
Herhangi bir hücreye =TOPLA.ÇARPIM(--DEĞİL(ESAYIYSA($F$4:$F$2196))) formülünü uygularsanız sonuç 29 çıkıyor.
Bu formül F sütununda tarih olmayan (METİN olan) verilerin sayısıdır. Bunlar da, 2167-2195 numaralı satırlardaki veriler.
Bu hücrelere tek tek F2 ENTER işlemi yaparsanız bunlar tarihe dönüşecektir.

Artık sütunda tarih filtresi uygularsanız daha evvelki mesajlarımda yazdığım hususlar istenildiği gibi gerçekleşecektir.
Belirttiğim dizi formülü belgeye uygulanmıştır. Hatalı değildir.
Belirttiğim tarih gibi görünüp tarih olmayan hücrelere (eklediğim belgede kırmızı renkli olan hücreler)
F2 ENTER işlemi yaptıkça D3'teki dizi formülünün sonucunun değiştiğini de göreceksiniz.

.

Ekli dosyalar

Son mesajlarınız sanırım Sayın @cakarem 'e yönelik ama birşeyler yazmam gerekiyor.

Sayın @mc_exrem ; sanıyorum bir iletişim sorunu var.

Eklediğiniz son belgeye göz attığımda; 06.02.2020 tarihli 3 numaralı cevabımın "Tarih olmayan veriler" bölümünü dikkate almadığınızı görüyorum.
Aynı konuda yazdığım ikinci bir mesaj da 13 numaralı cevapta.
13 numaralı cevapta verdiğim kod, dosyaya yazılacak yeni tarihler için geçerli olacaktır, doğal olarak önceden varolan
diğer verileri etkilemeyecektir.
Herhangi bir hücreye =TOPLA.ÇARPIM(--DEĞİL(ESAYIYSA($F$4:$F$2196))) formülünü uygularsanız sonuç 29 çıkıyor.
Bu formül F sütununda tarih olmayan (METİN olan) verilerin sayısıdır. Bunlar da, 2167-2195 numaralı satırlardaki veriler.
Bu hücrelere tek tek F2 ENTER işlemi yaparsanız bunlar tarihe dönüşecektir.

Artık sütunda tarih filtresi uygularsanız daha evvelki mesajlarımda yazdığım hususlar istenildiği gibi gerçekleşecektir.
Belirttiğim dizi formülü belgeye uygulanmıştır. Hatalı değildir.
Belirttiğim tarih gibi görünüp tarih olmayan hücrelere (eklediğim belgede kırmızı renkli olan hücreler)
F2 ENTER işlemi yaptıkça D3'teki dizi formülünün sonucunun değiştiğini de göreceksiniz.

.
İlgi ve düzeltmeleriniz için teşekkür ederim.
şimdilik bi problem gözükmüyor
bi aksaklık olduğunda bildirim yapacağım o yüzden lütfen çözüldü olarak işaretlemeyelim.
Şu an için tek problem dosya çok yavaşladı. Filtre seçtiğimde 3 sn de işlem yapıyor. Bunun için yapabileceğimiz bi işlem var mı acaba?

Yavaşlamanın nedeni; kullanılan formüllerin, kullanılmayan (veri olmayan) alanları da kapsamasıdır diye düşünüyorum.
DİNAMİK AD TANIMLAMASI konusunu araştırmanızı önermeliyim.
Formüllerin sadece dolu alanda toplama/sayma yapması, veri eklendikçe bu alanın otomatik güncellenmesi için
DİNAMİK AD TANIMLAMASI olmazsa olmaz gibi görünüyor.
.

Konu çözüldümü çözülmedi mi anlamış değilim :)) @Ömer BARAN hocam sağolsun konunun devamını getirmiş. Ben sorulan soruya yönelik bir çalışma yaptım diğer eksiklikleri maalesef dikkat etmedim. Eğer konu çözüldü ise @mc_exrem konuyu çözüldü işaretleyip kilitliyorum. Sorunuz devam ediyorsa dosyanızın son hali ile son bir defa daha sorunuzu tekrarlamanızı isteyeceğim.

Sayın @cakarem @Ömer BARAN
emin olmak için bugünki çıktıları da oldum sonuç olumlu sorun çözüldü. Çok teşekkür ederim.
ancak önceki çalışma sayfamda bu kadar donma ve yavaş çalışma olmuyordu.
bununla ilgili yapılabilecek ne varsa dosyaya uygulayalım yoksa konuyu kapatabiliriz.

Yavaşlamanın nedeni; kullanılan formüllerin, kullanılmayan (veri olmayan) alanları da kapsamasıdır diye düşünüyorum.
DİNAMİK AD TANIMLAMASI konusunu araştırmanızı önermeliyim.
Formüllerin sadece dolu alanda toplama/sayma yapması, veri eklendikçe bu alanın otomatik güncellenmesi için
DİNAMİK AD TANIMLAMASI olmazsa olmaz gibi görünüyor.
.
merhabalar
dinamik ad tanımlaması çalışma sayfamda mevcut ancak terim adını bilmediğim için ne olduğunu bilmiyordum. Örneğin KASA DEFTERİ sayfasında AYHAN AVANS yazdığımda karşılığındaki veriyi AVANSLAR sayfasına aktararak alt satırda toplayarak gitmektedir ve doldu yapınca silinmektedir.
Çalışma dosyamdaki sayfanın yavaşlığını kontrol edebilmek adına yeni konu mu açmamı yoksa burdan mı devam etmemi mi tavsiye edersiniz?

Tekrar merhaba Sayın @mc_exrem ..

Belgenizin yeni bir kopyasını (bu konu sayfasındaki çözümün uygulandığı sorunsuz çalışan hali)
ekleyerek yeni bir konu açarsanız iyi olur.
Böylece, hem konu bütünlüğü bozulmamış olur, hem de diğer üyelerinde yararlanması açısından iyi olur.

.

Tekrardan merhabalar

Kızacaksınız biliyorum ama bu işlem kasanın "Gün Sonu" hücresini yanlış veriyor :(
Gün içerisinde çıktı almadan kasayı kontrol etmemiz gerekiyor ki akşamında sorun yaşamamak için örneğin
resimde eklediğim iki çalışma sayfasında soldaki halen kullanmakta olduğum çalışma sayfam, sağdaki de devirde yeni düzenleme yaptığımız "Yönetim" isimli çalışma sayfasıdır. Bu şekilde çıktıyı doğru veriyor ancak tutarı kontrol ederken veriyi yanlış gösteriyor.
Bu aksaklığı aşmam için bu devri nasıl düzeltebiliriz.
Dosyanın son halini de ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Adsız.webp
    Adsız.webp
    100.4 KB · Görüntüleme: 2
  • Yönetim.xlsm
    Yönetim.xlsm
    748.1 KB · Görüntüleme: 3
Hakikaten anlamakta güçlük çekiyorum.
Eklediğiniz belge, neredeyse bu konunun açılışındaki belge.
Tüm yapı en eski naliyle duruyor, tüm kodlar eski haliyle duruyor, bir önceki günden devir hücresinde önerdiğimiz formül yok.

Şimdi ne yapmak lazım sizce? En başa dönülmüş oluyor anlaşılan.
Ekteki belgeyle son bir kez şansımı deniyorum.

-- Belgede gereksiz yer alan UserFormlar silindi.
-- Belgede; kullanılmayan/kullanılması gerekmeyen,
Worksheet_Change türünden sayfa kodu olmasına rağmen Modul içerisine alınmış ya da boş Moduller silindi.
-- Belgeye eklediğim AD TANIMLAMALARInı inceleyiniz. ADlar ve açıklamaları aşağıdaki gibi.

Kson=KAÇINCI("ZZZ";' KASA DEFTERİ '!$B:$B;1) >> B sütununa göre belgedeki son dolu satır numarası
Dalan=DOLAYLI("' KASA DEFTERİ '!D3 : D"&Kson) >> D ütunundaki dolu alan
Ealan=DOLAYLI("' KASA DEFTERİ '!E3 : E"&Kson) >> E ütunundaki dolu alan
Falan=DOLAYLI("' KASA DEFTERİ '!F3 : F"&Kson) >> F ütunundaki dolu alan
Dun=MAK(EĞER(Falan<' KASA DEFTERİ '!$F$3;Falan)) >> F sütunundaki tarihlerden, BUGÜN'den önceki son tarih
OncekiDalan=DOLAYLI("' KASA DEFTERİ '!D4 : D"&Kson) >> Devir satırı hariç D sütunundaki alan
OncekiEalan=DOLAYLI("' KASA DEFTERİ '!E4 :E "&Kson) >> Devir satırı hariç E sütunundaki alan
OncekiFalan=DOLAYLI("' KASA DEFTERİ '!F4 : F"&Kson) >> Devir satırı hariç F sütunundaki alan
devir=TOPLA.ÇARPIM((OncekiFalan=Dun)*(OncekiDalan-OncekiEalan)) >> Bugünden önceki son günden devreden tutar
Buguncikis=ETOPLA(Falan;BUGÜN();Ealan) >> Bugün tarihli çıkışların toplamı
Bugungiris=ETOPLA(Falan;BUGÜN();Dalan) >> Dünden devir + Bugün tarihli girişlerin toplamı

İşlemleri başka belgeye taşıyacaksanız, bu AD TANIMLAMALARInı, yeni belgeye de ayrer uygulamalısınız.

AD TANIMLAMALARI DİNAMİK yapıdadır, bu nedenle formüllerin vs güncellenmesi gerekmez,
eklenen yeni satırları dikkate alır, yeni tarihlere göre işlem yapar.
D3, D1, E1 hücrelerine, yukarıdaki ad tanımlamarına göre değerler yazdırılıyor.
Bu hücrelerdeki formülleri anlamak için ad tanımlamalarına bakınız.
Devir rakamının doğruluğunu, F sütununda, bugünden önceki son tarihe göre filtre uygulayarak D-E olarak kontrol edebilirsiniz.
Belgenizde F sütununa elle tarih girişi yapmayınız.

.

Ekli dosyalar

Tüm yapı en eski naliyle duruyor, tüm kodlar eski haliyle duruyor, bir önceki günden devir hücresinde önerdiğimiz formül yok.

Worksheet_Change türünden sayfa kodu olmasına rağmen Modul içerisine alınmış ya da boş Moduller silindi.
-- Belgeye eklediğim AD TANIMLAMALARInı inceleyiniz. ADlar ve açıklamaları aşağıdaki gibi.

Kson=KAÇINCI("ZZZ";' KASA DEFTERİ '!$B:$B;1) >> B sütununa göre belgedeki son dolu satır numarası
Dun=MAK(EĞER(Falan<' KASA DEFTERİ '!$F$3;Falan)) >> F sütunundaki tarihlerden, BUGÜN'den önceki son tarih
OncekiDalan=DOLAYLI("' KASA DEFTERİ '!D4 : D"&Kson) >> Devir satırı hariç D sütunundaki alan
OncekiEalan=DOLAYLI("' KASA DEFTERİ '!E4 :E "&Kson) >> Devir satırı hariç E sütunundaki alan
OncekiFalan=DOLAYLI("' KASA DEFTERİ '!F4 : F"&Kson) >> Devir satırı hariç F sütunundaki alan
devir=TOPLA.ÇARPIM((OncekiFalan=Dun)*(OncekiDalan-OncekiEalan)) >> Bugünden önceki son günden devreden tutar
Bugungiris=ETOPLA(Falan;BUGÜN();Dalan) >> Dünden devir + Bugün tarihli girişlerin toplamı
İşlemleri başka belgeye taşıyacaksanız, bu AD TANIMLAMALARInı, yeni belgeye de ayrer uygulamalısınız.

AD TANIMLAMALARI DİNAMİK yapıdadır, bu nedenle formüllerin vs güncellenmesi gerekmez,
Devir rakamının doğruluğunu, F sütununda, bugünden önceki son tarihe göre filtre uygulayarak D-E olarak kontrol edebilirsiniz.

.
İlginiz ve anlayışınız için teşekkür ederim. Ben o düzeltmelerini eklediğiniz dosyada sizin yaptığınızı düşünmüştüm. Bu akşam çıktı aldıktan sonra yarın son hali hakkında bilgilendirme yapacağım.

.
sayfasonu butonu çalışmıyor? Nedendir acaba?
1582034445137.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bu cevaba eklediğim belgede, ilk belgenizi biraz daha toparladım.
AD TANIMLAMALARInı gözden geçirerek BUGÜN yerine KASA sayfası F3 hücresindeki tarihi kriter haline getirdim.
Artık denemelerinizi (devir, gün içi toplam giriş/çıkış/yazdırılacak satırlara ilişkin filtre gibi) yapmak için ertesi günün gelmesini
beklemeye gerek yok, sadece KASA F3 hücresindeki tarihi değiştirerek kontrollerinizi yapabilirsiniz.
Sadece, KASA sayfası B sütununa veri yazıldığında F sütununa yazdırılan tarih BUGÜNün tarihi olarak kaldı.

Şimdi F3 hücresindeki tarihi elle yazarak veya =BUGÜN() ya da =BUGÜN()-1 gibi formül ile değiştirerek
bu tarihe göre YAZDIRma, filtreleme vs yapılabilir durumda.

Belgede, sayfa kodu olarak kalması gerekenler dışındaki kodların tümünü MODUL1'de topladım,
Function türünden olan kodları MODUL2'ye aldım.
Sayfalardaki düğmelerle ilgili kodların ilişkilendirilmesi işini de kontrol ettim, artık bir sorun göremiyorum.

Bundan önceki belge yerine bu cevap ekindeki belgede denemelerinizi yapıp sonuçları kontrol edin.

Tekrar iyi çalışmalar dilerim.

.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...