Çözüldü Hedef % desi ile çarpanın değişmesini sağlamak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mariturk

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Uygulama yapacağım kısımda hedef yüzdesi sağ taraftaki yüzdelerden her birine geldiğinde uyguladığım yere çarpanın değişmesini istiyorum.

Mesela uygulanacak alanda Hedef %100 görünce çarpanı %5,5 ile %125 - %6; %163-%6,5; %200 %7; %250 %7,5; %313 olursa 8 vs. gibi olmasını istiyorum.
Eğer kullanarak büyük küçük kullanarak yazmaya uğraştım kodu ama bir türlü beceremedim.
=EĞER(E23<125;V5;EĞER(E23<163;V6;EĞER(E23<200;"%V7"))) gibi denedim ama baştaki hedefi veriyor ama sonraki baremlere geçmiyor.
Bana yardımcı olabilirmisiniz ?

Kolay gelsin.

Merhaba, forumumuza hoşgeldiniz Sayın @mariturk .

Sorularınızı; mesajımın altındaki İMZA bölümünde gödeceğiniz açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız
örnek belge üzerinden sormanızda yarar var, hele hele ekran görüntüsü üzerinden soru sormamanızı rica ediyoruz.
Forummuzda belge yüklemek/indirmek için özel bir üyelik türü yoktur, tüm üyelerimiz belge ekleyebilir/indirebilir.

Tahmin üzerine aşağıdaki formülü oluşturdum;
Formülde, yeşil renklendirdiğim oranlar SINIR değerlerdir, koyu siyah renkli kısım ise,
yeşil renkli olanların herbirine karşılık gelen ÇARPAN değerleri oluyor.

Hem sınır değerleri, hem de çarpan değerleri listesini belgedeki bir alandan da aldırabilirsiniz.
Durum böyle ise örneğin yeşil olan için A1:A5, çarpanlar için de B1:B5 yazabilirsiniz.

Dikkat edilecek şey ise, sınır değerler listesinin ARTAN sıralanmış olmasıdır.

VBA:
You must log in to view
(1 satır)

.

Sayın @mariturk ,
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz.
Örnek dosyanızı lütfen excel formatında ve mümkün olduğunca (hücreler, sayfalar vs.) gerçek dosyaya benzer olacak şekilde paylaşınız.
Merhaba, forumumuza hoşgeldiniz Sayın @mariturk .

Sorularınızı; mesajımın altındaki İMZA bölümünde gödeceğiniz açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız
örnek belge üzerinden sormanızda yarar var, hele hele ekran görüntüsü üzerinden soru sormamanızı rica ediyoruz.
Forummuzda belge yüklemek/indirmek için özel bir üyelik türü yoktur, tüm üyelerimiz belge ekleyebilir/indirebilir.

Tahmin üzerine aşağıdaki formülü oluşturdum;
Formülde, yeşil renklendirdiğim oranlar SINIR değerlerdir, koyu siyah renkli kısım ise,
yeşil renkli olanların herbirine karşılık gelen ÇARPAN değerleri oluyor.

Hem sınır değerleri, hem de çarpan değerleri listesini belgedeki bir alandan da aldırabilirsiniz.
Durum böyle ise örneğin yeşil olan için A1:A5, çarpanlar için de B1:B5 yazabilirsiniz.

Dikkat edilecek şey ise, sınır değerler listesinin ARTAN sıralanmış olmasıdır.

VBA:
You must log in to view
(1 satır)

.

@PriveT verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Kusura bakmayın tam bir bilgim yoktu.
@Ömer BARAN çok teşekkür ederim ARA komutu ile verdiğiniz işlem işimi gördü kusura bakmayın. Ekran görüntüsü ile paylaşım yaptım. Fakat bundan sonra ki kısımda emin olun dikkatli olacağım tekrardan kusura bakmayın.

Teşekkür ederim hayırlı günler dilerim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
3