Çözüldü Hangi Sayıların Toplamının X Ettiğini Bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NADIRYILDIZ

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba başka bir sitede bulduğum çalışmayı kendi dosyama uyguladım ancak istediğim sonuca ulaşamadım

B13 te yazan tutarı oluşturan sayıları Q sütununda bularak A3 hücresinden aşağıda doğru olmak üzere renklendirmesini istiyorum
40-50 tane oldu mu bulabiliyor ancak 100-200 üstü sayıların içinde bulmaya kalktığında excel ya kilitleniyor yada bulamıyor

istediğim kısacası Q sütunundaki sayıların hangileri B13 teki sayının toplamı verir ve bulduğu bu sayıları A sütununda renklendirsin

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

@NADIRYILDIZ
Neticede veri alanındaki sayılar, 1'li, 2'li, 3'lü,.....700'lü (seçilen alandaki satır sayısına kadar) kombinasyon oluşturulup, bu kombinasyonlara ait toplamlar alınıp, hedef sayıya eşit olup olmadığı kontrol ediliyor.
Veri aralığı büyüdüğünde işlemin uzun sürmesi, sonuç alınamaması, excelin donması gibi şeylerin olması normaldir.
Veri alanını daraltarak denemelisiniz. Örneğin tarih sütunundaki GÜN kriterine göre alan daraltabilirsiniz.

Ayrıca bunun gibi bütüncül kodlamaların revize edilmesini kodlamayı yapanın yapması daha doğru olur.

Ömer bey
verileri bölme imkanım yok blok halinde olması sebebiyle bloğun içinde arama yapmam gerekiyor.
yani bu örnekte 700 varken başka bir örnek çalışmamda 1500 & 2000 lere çıkabiliyor bir bütüne bakmak bulmam gerekiyor parçaya ayıramıyorum maalesef

illa ben bu kodlamayı revize edelim demiyorum
sizlerin yeni bir kodlama yapabilirmisiniz diye örnekleme açısında dosyayı ekledim

bunun bir çözüm yolu varsa yardımcı olmanızı rica ediyorum

teşekkürler

Kodlamada bir sorun yok ki.
Veri yığını büyüdüğünde bu sorunlar kaçınılmaz.

Önerimi belirttim.
Alanı tarihe göre sıralayıp,
her tarih için o tarihe ait satırları kullanarak işlem yapmanız çözüm olur.

Neticede muhasebe işlemleri tarih bazlı olduğuna göre ona göre yürümek daha mantıklı olur.
Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer husus da toplamı veren sayılar için 1'den fazla alternatif olabileceği.

Zaten olay her durumda, KESİN değil TAHMİN oluyor.

Ömer bey merhaba

maalesef tarih ve veri sayısını azaltmama rağmen sonuç alamadım
sarı alandaki sayıların toplamı 46,580,01 TL ve 6 adet olmasına rağmen bulamadı
bu çalışmanın çözümü varmıdır bilmiyorum
illa bu kodlarla çözüme ulaşayım demiyorum
sizin yada forumdaki arkadaşların başka kodlarla desteği benim için önemli

eğer bir çözümü varsa ücretli olarak ta destek almak isterim

teşekkürler

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...