Çözüldü Haftanın bütünlüğünü Koruyarak Ayın Günlerini Oluşturmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
@Ömer BARAN beyin kaynaklar bölümünde vermiş olduğu Sadece Seçilen Günlerin Olduğu Aylık Takvim'e benzer yapıda bir takvim oluşturmaya çalışıyorum.

Yapmaya çalıştığımız ise şu şekilde

Ocak isimli sayfadaki örnekten gidelim.

$C$1 hücresinde yılı seçiyoruz
$C$2 hücresinde ayı seçiyoruz.

Bu seçime göre otomatik olarak seçilen ayın hafta bütünlüğü korunarak örnek çizelgedeki gibi ilgili tarih bilgilerinin göstermeye çalışıyorum.

Buradaki amaç hafta bütünlüğünü sağlamaya çalışmak.
Eğer ayın ilk günü Pazartesi ile başlamıyor ise geçmiş aydaki günlerden ilave etmek
Eğer ayın son günü Pazar ile sona ermiyor ise gelecek aydaki günlerden ilave etmek

Bunu nasıl yapabiliriz?

Ekli dosyayı görüntüle 7825

Ekli dosyalar

Mesele nedir anlayamadım
Mesele sağ taraftaki formüllerse onlar halledilir elbet.

Boş sütunların gizlenmesini istiyorsanız; sütun gizleme gösterme için makro kodu kullanmanız gerekecek gibi.
Şayet makrolu dosya olması kararı verirseniz; hesaplama ve tablonun tarihlerin oluşturulması için kullanılan hücrelerdeki formüller de yok edilip bunlar makro içerisinde doldurulabilir.
Sütun gruplandırma olubilir gibi görünse de bana anlamlı gelmedi. Zira hafta aralarında boş sütun yok ve olayın konusu olan hafta 1 adet değil, 1 veya 2.

Mesele nedir anlayamadım
Mesele sağ taraftaki formüllerse onlar halledilir elbet.

Boş sütunların gizlenmesini istiyorsanız; sütun gizleme gösterme için makro kodu kullanmanız gerekecek gibi.
Şayet makrolu dosya olması kararı verirseniz; hesaplama ve tablonun tarihlerin oluşturulması için kullanılan hücrelerdeki formüller de yok edilip bunlar makro içerisinde doldurulabilir.
Sütun gruplandırma olubilir gibi görünse de bana anlamlı gelmedi. Zira hafta aralarında boş sütun yok ve olayın konusu olan hafta 1 adet değil, 1 veya 2.

Şuan makro çalışıyorum bende.
Makroda olabilir elbette
amacım sağdaki tablo ile ilgili ayın arasında oluşabilecek boş sütunları öncelikle yok etmek yok olması mümkün değilse belki gizlemekte iş görebilir

bir örnek çözüm olarak,
ay sonu işlemler daima sonda olacaksa eğer,
worksheet change ile AY seçimi yapıldığında sütunlar gizlenebilir. (acemi makrosu)
dosyada AY seçimi yapın sonucu gözlemleyin..
Elinize sağlık. Teşekkür ediyorum. Bu elde var bir çözüm olarak işimizi görür diye düşünüyorum. Ancak aradakileri tamamen ortadan kaldıran bir çözüm sağdaki işlemlere takla attırmamak adına elbette tercih ve merak sebebidir.
Ömer bey ve diğer uzman arkadaşların alternatif önerileri olursa inşallah en mantıklı olanını kullanabiliriz.
Elinize sağlık sizde güzel işler çıkartıyorsunuz

Hasaplamalarınızı net/detaylı izah ederseniz sağdaki hesaplamalar da makro kodlarının içine alınıp belgeniz tamamen formülsüz hale de gelebilir. Yahut hesaplamaları formülle yapacağım derseniz ve yine net detaylı açıklama yazarsanız formülleriniz, alan daralması veya genişlemesini algılayacak şekilde düzenlenebilir.

Ekteki belgede mevcut takvim kısmı formülsüz olarak elde edilmekte ve sütun gösterme/gizleme işi de otomatik olarak yapılmaktadır. Yapılması gereken sadece ay ve yıl seçmekten ibaret (Mevcut koşullu biçimlendirmeler aynen duruyor) .
Ayrıca 2021 isimli sayfadaki yıllık takvim sayfasında da haftabaşı/haftasonu önceki ay/sonraki ay günleri şeklindeki hesaplama ve koşullu biçimlendirmelere de bir el atayım dedim, sol taraf için sadece yıl seçmeniz yeterli olur. Bir de seçimli TEK AY takivmi ekledim. İşinize yarar.
.

Ekli dosyalar

Teşekkürler gece gece sizleri de uğraştırdım. Hakkınızı helal edin.
İnşallah ilerleyen safhalarda bizi hangi yöne çekerse bu önerileri ona göre olgunlaştırmaya çalışacağım. Bu arada yine kafanızı bolbol ağrıtırım :)

Silmek/eklemek mesele değil. Gizle yerine sil denilecek sadece.
Sağ tarafta kullandığınız formülleri görseydik iyi olurdu aslında.
Çünkü formülleriniz esnek yapıda oluşturulmamışsa, silme işleminden etkilenebilir.

Diyelim Şubat 2020 için seçim yaptınız ve 4 haftalık tarih alanı oluştu, aradaki sütunlar silindi,
sonra Mart 2021 seçimi yaptığınızda bu kez araya sütun eklenecek anlamına gelir.
Belirttiğim gibi formüllerinizin yapısı bu ekleme/silme işleminden etkilenmeyecek şekildeyse mesele olmaz.

.

Silmek/eklemek mesele değil. Gizle yerine sil denilecek sadece.
Sağ tarafta kullandığınız formülleri görseydik iyi olurdu aslında.
Çünkü formülleriniz esnek yapıda oluşturulmamışsa, silme işleminden etkilenebilir.

Diyelim Şubat 2020 için seçim yaptınız ve 4 haftalık tarih alanı oluştu, aradaki sütunlar silindi,
sonra Mart 2021 seçimi yaptığınızda bu kez araya sütun eklenecek anlamına gelir.
Belirttiğim gibi formüllerinizin yapısı bu ekleme/silme işleminden etkilenmeyecek şekildeyse mesele olmaz.

.

sizin örnekte gösterdim basit toplama işlemi...
şuan kullandığımız ve manuel giriş yaptığımız excel dosyasının bir örneğinide isim ve tc kimlik numaralarını silerek ekliyorum bunun interaktif olanını yapmaya çalışıyorum

Ekli dosyalar

Hedeflediğiniz nihai sayfa düzeni (başlık kısmı için ayrılan satır sayısı, ilk veri satırı, ilk tarih sütunu gibi)
manuel...isimli belgedeki düzen midir?

Eklediğim belgeye bir göz atın isterseniz.
Sanırım istediğiniz böyle bir şey.

NOT:Sağ taraftaki alanda yer alan formüllerinizi, sütun ekleme/silme işleminden etkilenmeyecek şekilde düzenledim.
Formülün mantığı şudur: satırda D sütunundan, hesaplama alanınının "sütun no - 1" sütununa kadarki alan toplama dahildir.
.

Ekli dosyalar

Teşekkürler Ömer bey inceliyorum.
Elinize sağlık sağ taraf güzel olmuş.
Olayı anladıktan sonra projenin diğer adımlarına göre sorularım illaki olacaktır.
Bana sabırlarınızdan dolayı tekrar teşekkürler.

Bu mudur istenilen?

Eğer bu ise, ve de 3. satırdaki ay isimleri istenmiyorsa 3. satırı komple seçin ve silin.
Eğer bu değilse, nasıl bir şey isteniyorsa açıklayarak yazın derim...

1665401190444.webp

Ekli dosyalar