Çözüldü Haftanın bütünlüğünü Koruyarak Ayın Günlerini Oluşturmak

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
@Ömer BARAN beyin kaynaklar bölümünde vermiş olduğu Sadece Seçilen Günlerin Olduğu Aylık Takvim'e benzer yapıda bir takvim oluşturmaya çalışıyorum.

Yapmaya çalıştığımız ise şu şekilde

Ocak isimli sayfadaki örnekten gidelim.

$C$1 hücresinde yılı seçiyoruz
$C$2 hücresinde ayı seçiyoruz.

Bu seçime göre otomatik olarak seçilen ayın hafta bütünlüğü korunarak örnek çizelgedeki gibi ilgili tarih bilgilerinin göstermeye çalışıyorum.

Buradaki amaç hafta bütünlüğünü sağlamaya çalışmak.
Eğer ayın ilk günü Pazartesi ile başlamıyor ise geçmiş aydaki günlerden ilave etmek
Eğer ayın son günü Pazar ile sona ermiyor ise gelecek aydaki günlerden ilave etmek

Bunu nasıl yapabiliriz?

Ekli dosyayı görüntüle 7825

Ekli dosyalar

Merhaba,
D3 hücresine:
=METNEÇEVİR(TARİHSAYISI("01." & $C$2 & "." & $C$1)-HAFTANINGÜNÜ(TARİHSAYISI("01." & $C$2 & "." & $C$1);2)+SÜTUN( D$4)-3;"gggg")

D4 hücresine:
=METNEÇEVİR(TARİHSAYISI("01." & $C$2 & "." & $C$1)-HAFTANINGÜNÜ(TARİHSAYISI("01." & $C$2 & "." & $C$1);2)+SÜTUN( D$4)-3;"aaaa")

D5 hücresine:
=METNEÇEVİR(TARİHSAYISI("01." & $C$2 & "." & $C$1)-HAFTANINGÜNÜ(TARİHSAYISI("01." & $C$2 & "." & $C$1);2)+SÜTUN( D$4)-3;"GG")

Formüllerini giriniz sağa doğru sürükleyiniz.

Eğer Makro kodu isterseniz aşağıdaki kodu deneyin.

CSS:
You must log in to view content
(13 satır)

Sonradan eklenen not:
Ben cevabı yazıp biçimlendirme yapana kadar epey vakit geçmiş (yaşlanıyorum galiba),
Sayın @Feyzullah ve Sayın @52779 çözümü vermiş bile.
Benimkisi de alternatif olsun artık.

Biçimlendirmeler:
-- D3:AL3 aralığını İSTEĞE UYARLANMIŞ kısmından ggg olarak,
-- D4:AL4 aralığını İSTEĞE UYARMANMIŞ kısmından aaaa olarak,
-- D5:AL5 aralığını İSTEĞE UYARLANMIŞ kısmından gg olarak biçimlendirin.

Formüller (aşağıdaki işlemlerden sonra D3 ve D4 hücresine =D5 formülünü uygulayıp sağa doğru kopyalarsınız.)
-- D5 hücresine aşağıdaki birinci formülü uygulayın,
-- E5 hücresine aşağıdaki ikinci formülü uygulayıp sağa doğru kopyalayın.

Sonuçları özellikle Şubat 2021 ayı için kontrol edin (hem Pazartesi başlıyor, hem Pazar bitiyor ve 4 hafta)

Kod:
You must log in to view content
(2 satır)

.

Cevaplar için teşekkür ederim ancak arada atlanılmış ya da ben üzerinde tam dikkati çekememiş olabilirim.

@Ömer BARAN beyin kaynaklar bölümünde vermiş olduğu Sadece Seçilen Günlerin Olduğu Aylık Takvim'e benzer yapıda demek istediğim buydu.

Yani böyle 12 sekmede değil sadece 1 sayfada ay ve yıl değiştirerek ayın günleri oluşturmaya çalışıyordum.
12 ayı sayfa sayfa yazmamın sebebi daha iyi anlaşılsın düşüncesiyleydi
Bundan dolayı her ayın al tarafına 35 sütun var, 28 sütun var, 42 sütun var gibi yazmıştım.

yani biz seçim kutusundan şubat 2021 i seçtiğimizde çizelgedeki tarih sütunları 28 tane olacak sayfayı değiştirmeden yine bu aynı seçim kutusundan mart 2021 i seçtiğimizde 35 sütun oluşup bu ayın tarihleri gösterilecek

Tüm işlemler tek sayfa üzerinden çalışacak bende bunun üzerine tek sayfada ekders çizelgesi yapmaya çalışacağım.

Benim çözüm önerimi istediğiniz bir sayfada uygulayın, diğer sayfaları silebilirsiniz.

İsteğiniz, kenarlık vs gibi görünüme yönelik işlemler miydi?
Yok hayır o sonraki işlemler olacak inşallah.
Sizin Sadece Seçilen Günlerin Olduğu Aylık Takvim'de pazartesi salıyı ...pazar gnüne kadar günleri chekbox ile seçince o ayın günlerinin sayısıda ona göre otomatik artıyorya...
Benim yapmak istediğim de bu gibi ama günleri seçmeyeceğiz biz çünkü tüm günler olacak
Ayları seçince o ayın hafta bütünlüğü içinde gün sayısı kadar sütun oluşacak

2021 ocak ayını seçtiğimizde 35 tane sütun açılıp günler bu sütunlarda olacak...
2021 şubat ayını seçtiğimizde 28 tane sütun oluşacak...
2021 mayıs ayını seçtiğimizde 42 tane sütun oluşacak...
yani günlerin bulunduğu sütun sayısı interaktif olacak seçilen ayın gün sayısına göre değişecek

Sizin formülleri aynı sayfaya uyguladık diyelim.
Mayıs 2020 de 42 sütun var şubatta 28 sütun var
Bu durumda 14 sütun boş kalacak vb. bunun için üstteki anlattığım çözüme yöneldim

Benim önerimi açıklamalarım doğrultusunda, sayfalardan birine uygulayıp, o sayfadaki yıl-ay seçimini değiştirerek denediniz mi?
Denedim ancak

Sizin formülleri aynı sayfaya uyguladık diyelim.
Mayıs 2020 de 42 sütun var şubatta 28 sütun var
Bu durumda 14 sütun boş kalacak vb. bunun için üstteki anlattığım çözüme yöneldim

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sağdaki boş sütunlar oluşmasın istediğim için interaktif bir yapı kurmaya çalışıyorum

Screenshot_8.webp

Birazdan dosyaya uygulayıp ileteyim en iyisi.
Çünkü denemiştim sorun olmaması lazım.

-- D5 hücresine aşağıdaki birinci formülü uygulayın,
-- E5 hücresine aşağıdaki ikinci formülü uygulayıp sağa doğru kopyalayın.

Birinci ve ikinci hücre meselesini farketmemişim. Şimdi çalıştırdım sorun yok yani...
Anladım siz kerarlıklar vs dolayısıyla istediğinizin olmadığını düşünüyorsunuz.
YOKmuş gibi görünmesi için koşullu biçimlendirmeler uygulanmalı.

Kenarlıkla çözülür mü tam emin olamadım :)
ben o ayların bittiği son günden sonra oradaki hücrelere girilen değerlerin toplam vb. için başka sütunlar kullanacağım yani ayın günü bittikten sonraki sütünlarda işlem yapacağım için onları en sona nasıl koyabilirim o zaman sorun olmaz mı...

Kafamda şöyle tasarlamıştım

Herhangi bir ayda en fazla gerekli sütun sayısı 42 adet en az ise 28 adet
o zaman sınırımız 28 ile 42 arasında gelip gidecek 43. hücreden sonra toplam vb. alacağım diğer hücreleri koyarım
seçilen ayın gününden fazla olan boş hücreleri siler hücrelerin genişlik değerini arttırırım şeklinde tasarlamıştım.

Screenshot_9.webp

şubata geçtiğimizde oluşacak durum aşağıdaki gibi olmalı

0.webp

bu resimlerdekileri manuel olarak yaptım anlaşılması için yoksa böyle çalışan bir dosya henüz yok :)

Ve bir soru...
Son resimde gönderilen AY sonundaki hesaplama kolonları tarihler başlamadan önceki sütunlarda olabilir mi?
Eğer oluyorsa, o boş sütunlar için ekstra işlem yapmaya gerek kalmaz...

Benim dosyayı incelediniz mi?
Koşullu biçimlendirme ile kenarlıklar yapıldı.
Sütun sayısı kadar gösterim var...
Sizin dosyayıda inceledim. Çok güzel olmuş elinize sağlık ancak çizelgede belirtmedim belki benim hatam takvimin günlerinden sonra işlem yapacağım sütunlarda var onları ekledim sizin dosyaya şubat ile mayıs ayını seçip baktığınızda söylemek istediğimi anlayabilirsiniz

Ekli dosyalar

Yanılıyorsunuz Sayın @merakli .

Tablonun en geniş olması hali Ağustos 2021 için ve 6 hafta, yani AS sütununa kadarki alan meşgul demek.
Toplama/sayma vs formülleri, bu alandaki dolu/boş durumuna göre ayarlanabilir şeyler.

Eklediğim belgede 2021 yılı için Şubat ve Ağustos ayı için denerseniz durum görülebilir.

.

Ekli dosyalar

• 222.webp
    222.webp
    50.7 KB · Görüntüleme: 11
Yanılıyorsunuz Sayın @merakli .

Tablonun en geniş olması hali Ağustos 2021 için ve 6 hafta, yani AS sütununa kadarki alan meşgul demek.
Toplama/sayma vs formülleri, bu alandaki dolu/boş durumuna göre ayarlanabilir şeyler.

Eklediğim belgede 2021 yılı için Şubat ve Ağustos ayı için denerseniz durum görülebilir.

.
Ömer bey bu benim eksikliğim tabiki ama bu ayın günlerinden sonra sağ tarafta tablolarım da var onların takvimle alakası yok düşüncesiyle dosyaya eklememiştim.

sizin dosyaya o kısmı anlatabilmek için ekledim gün sayısı çok olan ve az olan iki ayı seçip denerseniz anlatmak istediğim tam olarak anlaşılır sanırım.

şubattaki radaki boş hücrelerden kurtulmanın yolunu arıyorum çünkü sağıdaki kolonlarda işlem yapılacak
bb.webp
Ekli dosyayı görüntüle 52779.xlsm

Ekli dosyalar

• aa.webp
    aa.webp
    84.7 KB · Görüntüleme: 6
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum