YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
J8 Hücresindeki formülün;
1- I5 Hücresindeki tarih TATİL sayfası B sütunundaki tatil günlerine denk geliyor ise MOD($N8-$M8;1)*24-1,5
2- I5 Hücresindeki tarih Cumartesi günü ise MOD($N8-$S$4;1)*24
3- I5 Hücresindeki tarih Cumartesi ve TATİL sayfası B sütunundaki tatil günlerden farklı ise günü ise MOD($N8-$S$2;1)*24
Olacak şekilde revize edilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Çözüm
@YasarPiskin

Gerçekleşen çalışma süresinin (14,5 saat) ne kadarının FAZLA MESAİ sayılacağının tespit edilebilmesi için
Resmi Tatil (veya Pazar), Cumartesi ve Hafta İçi için NORMAL çalışma sürelerinin bilinmesi gerekir.

Yapılan açıklamalardan, normal çalışma sürelerinin;
-- Resmi Tatil (veya Pazar) günleri için 1,5 saat,
-- Cumartesi günleri için 5,5 saat,
-- Hafta İçi günleri için 9,5 saat
olduğu anlaşılıyor (en azından ben öyle anladım).
Yine anladığıma göre; bu sürelere kadarlık çalışmalar için GÜNLÜK anlamında Ç başlıklı sütuna 1 değerini yazıyorsunuz
ve bu 1'ler için 1 günlük normal YEVMİYE tutarına göre hesaplamalar yapıyorsunuz.

Bunlara göre oluşturulacak aşağıdaki formül istenilen sonuçları döndürür...
Doğru anladığımdan pek emin değilim.
-- M8 hücresi >>> =(I8<>"")/3
-- J8 hücresi >>> =EĞER($I8<>"";MOD($N8-$M8;1)*24-1,5*(HAFTANINGÜNÜ($I$5;2)<>6)*(EĞERSAY(TATİL!$B:$B;$I$5)=0);"")

J8 hücresindeki formül;
1- I5 Hücresindeki tarih TATİL sayfası B sütunundaki tatil günlerine denk geldiği için =MOD($N8-$M8;1)*24-1,5 sonuç 13 olmalı,
2- I5 Hücresindeki tarih Cumartesi olduğu için =MOD($N8-$S$4;1)))*24 sonuç 9 olmalı,
3- I5 Hücresindeki tarih Cumartesi ve TATİL sayfası B sütunundaki tatil günlerden farklı hafta içi günlerden olduğu için =MOD($N8-$S$2;1)))*24 sonuç 5 olmalı,
Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum

J8 hücresindeki formül;
1- I5 Hücresindeki tarih TATİL sayfası B sütunundaki tatil günlerine denk geldiği için =MOD($N8-$M8;1)*24-1,5 sonuç 13 olmalı,
2- I5 Hücresindeki tarih Cumartesi olduğu için =MOD($N8-$S$4;1)))*24 sonuç 9 olmalı,
3- I5 Hücresindeki tarih Cumartesi ve TATİL sayfası B sütunundaki tatil günlerden farklı hafta içi günlerden olduğu için =MOD($N8-$S$2;1)))*24 sonuç 5 olmalı,
Sayın Yaşar Bey
1,2,3 durumları ayrı ayrı sayfalarda görünen örnek eklemeniz mümkün mü?
Ayrıca S2 hücresindeki 17:30:00 Hafta içi Mesai bitiş Saati; S4 hücresindeki 13:30:00 Hafta Sonu (cumartesi) Mesai bitiş Saati olduğu anlaşılıyor. Doğru mudur?

J8 hücresindeki formül;

Ekli dosyalar

Belirttiğiniz koşullara uyan 3 farklı tarih belirtip;
şu tarih için sonucun 3, bu tarih için sonucun 5 olması gerekiyor gibi açıklama yazarsanız,
gereksiz yazışmalar olmadan sonuca kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

19.05.2023 Resmi Tatil günlerine denk sonuç 13 olmalı, 20.05.2023 Cumartesi olduğu için sonuç 9 olmalı, 22.05.2023 hafta içi günlerden (Pazartesi-Cuma) 5 olmalı.

İyi de olması gereken sonucu örneklendirirken;
hem Cumartesi hem Resmi Tatil olan bir gün için de yazmalısınız.
Örneğin 15.07.2023

Yani netleşmesi gereken şey ÖNCELİK SIRASI.
Ayrıca Pazar gününden hiç bahsedilmediğini de unutmamak lazım.

Öncelik sırası 22.05.2023 hafta içi günlerden (Pazartesi-Cuma) 5 olmalı, 20.05.2023 Cumartesi olduğu için sonuç 9 olmalı, 21.05.2023 Pazar gününe denk sonuç 13 olmalı, 19.05.2023 (15.07.2023 ) Resmi Tatil günlerine denk sonuç 13 olmalı.

@YasarPiskin

Gerçekleşen çalışma süresinin (14,5 saat) ne kadarının FAZLA MESAİ sayılacağının tespit edilebilmesi için
Resmi Tatil (veya Pazar), Cumartesi ve Hafta İçi için NORMAL çalışma sürelerinin bilinmesi gerekir.

Yine anladığıma göre; bu sürelere kadarlık çalışmalar için GÜNLÜK anlamında Ç başlıklı sütuna 1 değerini yazıyorsunuz
ve bu 1'ler için 1 günlük normal YEVMİYE tutarına göre hesaplamalar yapıyorsunuz.

Bunlara göre oluşturulacak aşağıdaki formül istenilen sonuçları döndürür.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Çözüm
@YasarPiskin

Bunlara göre oluşturulacak aşağıdaki formül istenilen sonuçları döndürür.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Ömer Baran Üstadım,
formüldeki EĞER($I8&lt;&gt; durumu anlayamadım?