Çözüldü Geriye Dönük İstenilen Adet Kadar Ay

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Qene
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Qene

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Çözüldü - Geriye Dönük İstenilen Gün Kadar Tarih başlığında olan ihtiyacımı cevaplamıştınız. Şimdi bu dosyamda çalışırken benzer şekilde geriye dönük X kadar ay bilgisine ihtiyacım oldu. Mesela bugün 09/04/2022, yani Nisan 2022 dönemindeyiz. Bir hücrede de diyelim ki 15 yazıyor... 15 satıra Mart 2022, Şubat 2022... şeklinde geriye dönük 15 dönemi yazdırmak istiyorum.

Desteğinizi rica ederim.

Teşekkürler

Merhaba , ilk alternatif bu olsun.

1649531168590.webp

Son düzenleme:
Hafta sonları bilgisayarım olmadığı için cevap yazamıyorum.
Ben fikir vereyim siz yazın. Tahmini olarak kafadan yazıyorum

=$A$1-$B$1* SATIRSAY($D$1:D1)

EĞER formülünü de SATIRSAY($D$1:D1) değeri $B$1 den büyük ise "" boş getirsin şeklinde birleştirin.

Hücrede aaaa-yyyy olarak biçimlendirin.

Hücre biçimlendir ile uğraşmak istemezse METNEÇEVİR fonksiyonu içine de yukarıdaki formül eklenebilir.

$E$1:E2 olarak değiştirip deneyin. Dediğim gibi bende şu an Excel yok, deneyemedim. Bir yerde

-$B$1* SATIRSAY($E$1:E2) kısmını 30,60,90 gibi ayarlamak gerekiyor. Bir yerde denedikten sonra formül içine yazarsınız.

Onda da olmadı hocam, 365 ile olan çözüm işime yaradı, bilgisayarınıza erişim sağlayınca destek olursanız sevinirim.

Çok teşekkürler

Evet öyle oldu. Sanırım eski nizam formüllerde zaten taşma davranışı gerçekleşmediği için, ne kadar aşağı çekersen o kadar listelenmiş olur :)

Selamlar,
Alternatif olarak
Sayı biçimlendirmesi aaaa.yyyy olmak üzere

=TARİH(YIL($A$1);AY($A$1)-SATIR(B1);1)

yazıp, aşağıya doğru kopyalayın

Excel 365 için ise
=TARİH(YIL(A1);AY(A1)-SIRALI(B1);1)

Diğer bir alternatif

=SERİAY($A$1; - SATIR(B1))

yazıp, aşağıya doğru kopyalayın

Excel 365 için ise
=SERİAY(A1; - SIRALI(B1))