Çözüldü Mail Gönderirken Türkçe Karakter Sorunu Düzeltme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kekolI

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Outlook ile mail gönderirken mailbody'ye diyelim ki "Adayımız" yazıyorum, bu maili display ettiğimde "Adayymyz" olarak gözüküyor, türkçe karakterlerde outlook ta sorun yaşıyorum, kendi elimle yazarken sorun yok. nasıl düzeltebilirim?

ayrıca kişinin adını excellden çekiyorum ya, oradaki türkçe karakterleri getiriyor. yani şöyle yapıoyrum ya

htmlbody = "Değerli Adayımız" & cells(a, 3)

a,3 de eğer I Ş Ç harfleri kullanırsam bunları outlookta görebiliyorum...

expression alanında da şöyle gözüküyor,
832

Moderatörün son düzenlenenleri:
:htmlbody kısımını aşağıdaki şekilde değişir, dene

.HTMLBody = "<meta http-equiv='Content-Type' content='text/html; charset='UTF-8'><BODY style=font-size:11pt;font-family:Calibri>Değerli Adayımız</body>" & Cells(ki, 2) & Signature.readall

"ı", " Ğ", "ğ", " Ü", "ü", "Ü", " Ö", "ö", "Ö", " Ç", "ç", "Ç", "İ", "Ğ", " Ş", "ş", "Ş"

bu harflerin bozuk karşılıklarını gönderir misin bana ona göre htmlbody tekrar düzenleriz.

kod çalıştı fakat yine olmadı, dediğim gibi muhtemelen bu kodla çözülecek bir problem değil, ya Excel'in ya da outlook'un ayarlarında yapmam gereken bir şey var gibi hissediyorum...
Merhaba,
Size katılıyorum. Daha önce karşılaştığım bir problemden yola çıkarak sorunun editor formatla alakalı olabileceğini düşünüyorum. Her iki uygulamanın (excel, outlook) vba > tools > options > editor format bölümünden font ayarını Türkçe ayarlayıp deneyiniz.
Alternatif olarak; yazdıracağınız metni kod içerisine yazmak yerine bir hücreye yazıp oradan bir değişkene aldırırsanız karakter hatası olmayacağını düşünüyorum. (msgbox ya da inputbox gibi vba öğerlinde görüntülemeye çalışırsanız yine hatalı olacaktır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
34
Geri