Soru Gant şemasında tarih ayarları düzenleme

selis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba,
Gant şeması oluşturdum ekte paylaşıyorum. Ancak haftaları doğru göstermiyor günleri hafta olarak yazıyorum. g ve ı sütununda başlangıc ve bitiş tarihleri yazanların haftasını hesaplatmaya çalışıyorum. 1.1.2021 53. hafta olması gerekirken 0 olarak yanlış gösteriyor. Nasıl düzeltebilirim? Teşekkürler..

Ekli dosyalar

Evet...
Planlama ve Takip...

Anladığım kadarıyla bir üçüncü olarak da, Günlük bazda ve kümülatif olarak da ayrı bir sayfada Tonaj ları takip etmelisiniz gibime geliyor.
1 - Toplam öngörülen Tonaj miktarınızdan hesaplanan, Günlük öngörülen Tonajlarınız var.
2 - Gerçekleşmede de Günlük üretimle tüketilen Tonaj miktarınız olacak.
Buna göre de, geçen iş günü adedine göre gerek günlük bazda ve gerekse de kümülatif bazda yapılan üretimlerin takipleri yapılabilir.
Bunun için de bir veri giriş sayfası ve çıktı olarak da bir Grafik yeterli olacaktır diye düşünüyorum...

Aslında evet hocam proje miktarlarına göre örneğin seri üretime ben 2 hafta vermişim ve 450 tonluk bir iş, başka projede aynı tarihte seri üretimi 10000 tonluk iş aynı haftaya verilmişse örneğin kapasitemi aşıyor şeklinde bir düzenleme burdan gidilebilir mi..

Şahsi fikrimi söylersem eğer,
Bu planlama hatası olarak görünüyor. Kapasiteye göre işi planlamak gerekir.
Yine de, takip yapıldığında, tonaj anlamında
günlük ve kümülatif gerçekleşen tonaj, öngörülenin altında kalacaktır. Grafikte de bu durum görülecektir. Açıklama eklenerek, "Kapasite Aşımı" gibi bir ibare ile duruma netlik kazandırılabilinir.

Hocam tonaj takibi diye sayfa açtım orda düzenlemeye çalıştım bir örnek üzerinden. Burda toplam tonaj ve kaynak miktarı var, kaynaklıysa ornegın grafıkte kaynaklı oldugu mıktar farklı renkte olursa cok ıyı olur.. Şimdiden teşekkürler..

Ekli dosyalar

Yazılanları nasıl yorumlamalıyım? Net açıklamalar gerekiyor...
1.1.6 için :
** Toplam Tonaj : 500 ve Kaynak Miktarı : 100
** Başlangıç : 19.04.2021 ve Bitiş : 30.04.2021
Yani Henüz işleme başlanmadı.... Şu halde 500 ve 100 ne anlama geliyor... Planlama ise Günlük baz mı, yoksa toplam olup, iş gününe mi bölünecek...
Aynı şekilde
2.1.6 için :
** Toplam Tonaj : 40000 ve Kaynak Miktarı : 450
** Başlangıç : 18.01.2021 ve Bitiş : 29.01.2021
Yani İşlem çoktan BİTTİ.... Şu halde nedir bu 40.000 ve 450

Unutmayın... Sizin iş olduğundan siz bu işin öğretmeni ve biz ise bu işi hiç bilmeyen biri olarak, ilkokul 1. sınıfa yeni başladık... Açıklamalarınız bu yönde olsun lütfen....

Ve Günlük takibi nereye yazıyorsunuz? Günlük tüketimler nerede olacak, yani kümülatif toplamları nereden hesaplayacağız..

Hocam tarihleri düzenleyip tekrar ekledim. Bu aslında benim aldığım projelerin tarihlerine göre tonajlarını takip etmek için oluşturulacak bir grafik.
Yani iş henüz başlamasada grafikte takip edebilmek için alınması gerekiyor. Burda tüm projelerin birlikte görünmesini sağlayacağız.
1.1.6 için 500 tonluk bir işim var bu tarihte eğer ayni tarihte örneğin 5000 tonluk işim varsa kapasiteyi aştığımı görebileyim ve tarihini öteleyeyim..
100 tonu kaynaklıymış buda toplam kaynaklı mıktarı olarak gösterilebilir..

Ekli dosyalar

Ben anlatamadım.
Siz tonajları yine proje planlaması olarak takip etmeyi düşünüyorsunuz.

Ben ise, grafik olarak gösterilmesini söylüyordum. Ayrı bir sayfada her bir işlem için gün - gün gerçekleşen tonajların yazılmasını ve istenilen gün için / istenilen iş için / istenilen periyot için üretimde tüketilen tonajları grafik üzerinde görmek planlanan ile aradaki farkları da görüp yorumlayabilmek aynı zamanda ne tip bir açıklamanız varsa da grafik üzerinde gösteriminden bahsetmiştim.
Proje planlamasından değil....

Farklı dillerden konuşuyoruz gibi...

Diğer taraftan rakamların ne anlama geldiği hakkında en ufak bir fikir üretemiyorum maalesef. (Planlanan var, yapılan/tüketilen YOK gibi...)

Neyse, bu konuda yardımcı olamayacağım gibi....
Size kolaylıklar diliyorum....

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
29