Soru Gant şemasında tarih ayarları düzenleme

selis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba,
Gant şeması oluşturdum ekte paylaşıyorum. Ancak haftaları doğru göstermiyor günleri hafta olarak yazıyorum. g ve ı sütununda başlangıc ve bitiş tarihleri yazanların haftasını hesaplatmaya çalışıyorum. 1.1.2021 53. hafta olması gerekirken 0 olarak yanlış gösteriyor. Nasıl düzeltebilirim? Teşekkürler..

Ekli dosyalar

1.1.2021 53. hafta olması gerekirken 0 olarak yanlış gösteriyor. Nasıl düzeltebilirim? Teşekkürler..
Selamlar,
Hafta ile ilgili olarak;
ISO Hafta No. ile çözüme gidebilirsiniz...
Örneğin, 01.01.2021 için ISOHAFTASAY işlevi ile bulacağınız Hafta No : 53 , 04.01.2021 için ise : 1 olmaktadır.

Dosyanızda yapılmak istenileni anlayamadığım için, sadece tarihler için hafta no hesaplanması ve İşGünü hesaplanmasını ele alarak örnek dosya hazırladım. İncelersiniz.....
Dosyada, hafta numaraları ISOHAFTASAY işlevi ile hesaplanmakta.... (Sizin versiyon 365 olduğundan çalışacaktır).....
Ayrıca, kullanılan versiyonda ISOHAFTASAY işlevi yoksa eğer, bu durumda hesaplanması ile ilgili bir formül ve KTF de dosyada verilmekte...

Gantt Şeması ile ilgili olarak;
Açık söylemeliyim ki yapılmak istenileni anlamadım.
Bu mesajdan önceki mesajınızda, A kolonundaki WBS lere göre bir renklendirme istemişsiniz. İnanın onu hiç anlamadım. Farklı yazılanlar farklı renk ise, bir çok renk ve bir çok koşullu biçimlendirme ya da makro kullanılmalı. Yok 1 ler farklı, 2 ler farklı ise tanımlamada tam netlik olmalı ki
Bu mesajdan sonraki diğer mesajınızda da, Tonajların bölünmesi makrosu var... Anlamadım ama konu makro olduğunda bana uzak kalıyor.

Anlamadığımın ilk sebebi : Sizin yapmaya çalıştığınızı ben Gantt şeması olarak değil, Proje Planlaması olarak algılıyorum..... Yani ister günlük bazda isterseniz haftalık bazda olsun öngörülenlerin komple proje süresine göre tabloya aktarılması.....
İkinci sebebi ise; bu planlamayı, tarihlere göre mi, tonaja göre mi neye göre yapacağınıza dair bir netlik yok... Yani Tonajdan hareketle Tarihlerin bulunup sonrasında bu tarihlere göre planlanan etapların gösterilmesi mi, yoksa tarihler zaten belli , tonajlar mı tarihlere uydurulacak.
Kaldı ki , tonaj takiplerinin ayrı bir sayfada yapılması gerektiğini düşünüyorum ben.....

Aslında sizin duruma ait bir Gantt Şeması ilk mesajınızdan sonra oluşturmaya çalışmıştım. Ama dosyayı göndermemiştim. Bugün ise ne yapılmak istendiğini anlamlandıramadığımdan göndermek istemedim...
Resim olarak açıklamaya çalışırsam,
1. sayfa Data sayfası.... Bilgiler bu sayfaya yazılıyor.
1617192957355.webp

2. sayfa ise Gantt Diyagramı
Bu sayfada, sadece gidilecek Hafta (1 no ile gösterilen) kaydırma çubuğu ile sağlanıyor ve ilgili hafta gösteriliyor. Ya da Git Bugün butonu ile (2 no ile gösterilen) Bugünün bulunduğu hafta gösteriliyor...
Diğer tüm işlemler otomatik olarak formüllerle alınıyor.
1617193186827.webp

Resimde 3 ve 4 no ile gösterilenler (ya da elips ile gösterilenler) S: Start ve E : End olarak gecikmeleri göstermekte. Gecikmeler Kırmızı dolgu ile gösterilmekte. Ayrıca E kolonunda ise işlemin Durumu belirtilmekte.

Sizin durumunuzu bilemem ama Şahsen ben, Gantt Şeması denilince aşağıdakilerin olması gerektiğine inanıyorum....
1 - Planlanan (Öngörülen) ve Gerçekleşen durumların her birini tüm etaplar için göstermeli...
a - Hem öngörü ve hem de Gerçek durum için Başlangıç ve Bitiş tarihleri olmalı....
b - Buna göre de Gantt Şemasında bu tarih aralıkları belirtilmeli.
2 - Planlanan ve gerçekleşen arasındaki Gecikmeler Gantt şemasında gözle görülebilmeli.
3 - Güncel durum, yani bugüne göre, durum, Devam Ediyor, Bitti, Henüz başlanmadı şeklinde ilk bakışta görülebilmeli...
4 - Gantt şeması, sadece 1 sayfa olmalı... Yani ekran dışına taşmamalı ki izlemek okumak yorumlamak kolay olsun. Bu durumda haftalar arası geçişler de kaydırma çubuğu ile veya farklı bir yöntemle sağlanmalı....
5 - Genellikle de gösterim olarak 5 haftalık bir periyod seçilmeli Bugün tarihi de Tam ortadaki haftada bulunmalı.... İstenildiğinde ilerideki ya da gerideki haftalara da gidilebilmeli....

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Hafta ile ilgili olarak;
ISO Hafta No. ile çözüme gidebilirsiniz...
Örneğin, 01.01.2021 için ISOHAFTASAY işlevi ile bulacağınız Hafta No : 53 , 04.01.2021 için ise : 1 olmaktadır.

Dosyanızda yapılmak istenileni anlayamadığım için, sadece tarihler için hafta no hesaplanması ve İşGünü hesaplanmasını ele alarak örnek dosya hazırladım. İncelersiniz.....
Dosyada, hafta numaraları ISOHAFTASAY işlevi ile hesaplanmakta.... (Sizin versiyon 365 olduğundan çalışacaktır).....
Ayrıca, kullanılan versiyonda ISOHAFTASAY işlevi yoksa eğer, bu durumda hesaplanması ile ilgili bir formül ve KTF de dosyada verilmekte...

Gantt Şeması ile ilgili olarak;
Açık söylemeliyim ki yapılmak istenileni anlamadım.
Bu mesajdan önceki mesajınızda, A kolonundaki WBS lere göre bir renklendirme istemişsiniz. İnanın onu hiç anlamadım. Farklı yazılanlar farklı renk ise, bir çok renk ve bir çok koşullu biçimlendirme ya da makro kullanılmalı. Yok 1 ler farklı, 2 ler farklı ise tanımlamada tam netlik olmalı ki
Bu mesajdan sonraki diğer mesajınızda da, Tonajların bölünmesi makrosu var... Anlamadım ama konu makro olduğunda bana uzak kalıyor.

Anlamadığımın ilk sebebi : Sizin yapmaya çalıştığınızı ben Gantt şeması olarak değil, Proje Planlaması olarak algılıyorum..... Yani ister günlük bazda isterseniz haftalık bazda olsun öngörülenlerin komple proje süresine göre tabloya aktarılması.....
İkinci sebebi ise; bu planlamayı, tarihlere göre mi, tonaja göre mi neye göre yapacağınıza dair bir netlik yok... Yani Tonajdan hareketle Tarihlerin bulunup sonrasında bu tarihlere göre planlanan etapların gösterilmesi mi, yoksa tarihler zaten belli , tonajlar mı tarihlere uydurulacak.
Kaldı ki , tonaj takiplerinin ayrı bir sayfada yapılması gerektiğini düşünüyorum ben.....

Aslında sizin duruma ait bir Gantt Şeması ilk mesajınızdan sonra oluşturmaya çalışmıştım. Ama dosyayı göndermemiştim. Bugün ise ne yapılmak istendiğini anlamlandıramadığımdan göndermek istemedim...
Resim olarak açıklamaya çalışırsam,
1. sayfa Data sayfası.... Bilgiler bu sayfaya yazılıyor.
1617192957355.webp
2. sayfa ise Gantt Diyagramı
Bu sayfada, sadece gidilecek Hafta (1 no ile gösterilen) kaydırma çubuğu ile sağlanıyor ve ilgili hafta gösteriliyor. Ya da Git Bugün butonu ile (2 no ile gösterilen) Bugünün bulunduğu hafta gösteriliyor...
Diğer tüm işlemler otomatik olarak formüllerle alınıyor.
1617193186827.webp
Resimde 3 ve 4 no ile gösterilenler (ya da elips ile gösterilenler) S: Start ve E : End olarak gecikmeleri göstermekte. Gecikmeler Kırmızı dolgu ile gösterilmekte. Ayrıca E kolonunda ise işlemin Durumu belirtilmekte.

Sizin durumunuzu bilemem ama Şahsen ben, Gantt Şeması denilince aşağıdakilerin olması gerektiğine inanıyorum....
1 - Planlanan (Öngörülen) ve Gerçekleşen durumların her birini tüm etaplar için göstermeli...
a - Hem öngörü ve hem de Gerçek durum için Başlangıç ve Bitiş tarihleri olmalı....
b - Buna göre de Gantt Şemasında bu tarih aralıkları belirtilmeli.
2 - Planlanan ve gerçekleşen arasındaki Gecikmeler Gantt şemasında gözle görülebilmeli.
3 - Güncel durum, yani bugüne göre, durum, Devam Ediyor, Bitti, Henüz başlanmadı şeklinde ilk bakışta görülebilmeli...
4 - Gantt şeması, sadece 1 sayfa olmalı... Yani ekran dışına taşmamalı ki izlemek okumak yorumlamak kolay olsun. Bu durumda haftalar arası geçişler de kaydırma çubuğu ile veya farklı bir yöntemle sağlanmalı....
5 - Genellikle de gösterim olarak 5 haftalık bir periyod seçilmeli Bugün tarihi de Tam ortadaki haftada bulunmalı.... İstenildiğinde ilerideki ya da gerideki haftalara da gidilebilmeli....
Merhaba
Sizin eklediğiniz (HAFTASAYISO.xlsm) tablodaki D, H, I 3. satır formülleri Excel2003 için düzenlemeniz mümkün mü?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Hocam açıklamanız için çok teşekkür ederim öncelikle çok haklısınız aslında gant olarak değil proje takibi tarzında bir şey oluyor şuan gidişatı. Söyledğiniz düzenlemeleri yaptım. Yapmak istediğim şey, proje tarihlerine göre haftaların hesaplanıp diyagrama işlenmesi, bunu yaparken tonajları da göz önünde bulundursam nasıl olur diye düşündüm bu nedenle onu da ekledim. Ekte son halini paylaşıyorum hocam. Şuan ısoweeknum kullandıktan sonra K sütununda - değerler çıktı tabi ki onu nasıl düzeltebilirim?
Dediğiniz gibi uzun olmaması için gün olarak değilde hafta formatına dönüştürmeye çalıştım ancak çok efektif olmadı elle haftaları tek tek düzenledim.
Eklemek istediğim bir diğer özellikte aşağıdaki formatta gösterirken örneğin "Preparation of Manufacturing Cards" hepsini aynı renkte göstersin..
Preparation of Manufacturing Cards
Procurement for Prototype & Serial
Prototype Manufacturing
Prototype Assembly
Prototype Inspection
Serial Manufacturing
Packing
FAT & Transportation

İlginiz ve cevabınız için tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

Ekli dosyalar

Selamlar,
Koşullu Biçimlendirme ile yapmaya çalışacağım.
1 - Haftalık bazda olduğundan, Aralık 2021 sonuna kadar olduğundan dolayı Problem olmayacak. Ama Aralık 2021 (BM kolonu) den sonra kolon ekleyip de Ocak 2022 yazmaya kalktığınızda formüllerde revizyon gerekecektir. Çünkü haftalar yeniden baştan başlayacaktır. Ben Aralık 2021 e göre formüle edeceğim...(Sizin formüle ettiğiniz gibi)
2 - Esas sorum şu olacak.....
1.1 ile ilgili olanlar AYNI renk, 1.2 ile olanlar 1.1 den farklı ama AYNI renk şeklinde anlıyorum soruyu. Doğru mudur?
Buradaki sorum şu, Bir koşulunuz daha var... Kick Off.... E ya da H olarak bir koşul. Sizdeki durumda, E: Yeşil ve H :Sarı
Örnek verelim..
1.1 leri Mavi renklendirelim....
1.1.1 Kick Off : E Nasıl bir MAVİ?
1.1.2 Kick Off : H Nasıl bir MAVİ?

Evet hocam şöyle,
İlk sorunuz için yıllık ekleme olmayacak.

1, 2 olarak verilenler için örneğin sabit gri olabilir,
1.1 , 1.2 yani içinde LOT kelimesi geçenler için( lot 1, lot 2 .. ) için örneğin sabit gri olabilir,
1.1.1, 1.1.2 yani üstte belirttiğim başlıklara sahip içerikler için de her biri farklı bir renk ayırt edebilmek için hocam..
Örneğin diyagramda sarı renkler için "Preparation of Manufacturing Cards" bu kısmın olduğu haftalar sarı renklensin gant şemasında..

Renklendirme aynı kalabilir hocam kıck off durumu için sadece hayırsa çizgili olursa iyi olur.
1.1.1 Kick Off : E 'evetse normal renklendirme üstte belirttiğim gibi
1.1.2 Kick Off : H 'hayırsa normal renklendirme sadece içi burdaki gibi çizgili olursa ayırt edilebilir hocam..

Çok teşekkür ederim, kolay gelsin hocam.

Hocam açıklamanız için çok teşekkür ederim öncelikle çok haklısınız aslında gant olarak değil proje takibi tarzında bir şey oluyor şuan gidişatı. Söyledğiniz düzenlemeleri yaptım. Yapmak istediğim şey, proje tarihlerine göre haftaların hesaplanıp diyagrama işlenmesi, bunu yaparken tonajları da göz önünde bulundursam nasıl olur diye düşündüm bu nedenle onu da ekledim. Ekte son halini paylaşıyorum hocam. Şuan ısoweeknum kullandıktan sonra K sütununda - değerler çıktı tabi ki onu nasıl düzeltebilirim?
Dediğiniz gibi uzun olmaması için gün olarak değilde hafta formatına dönüştürmeye çalıştım ancak çok efektif olmadı elle haftaları tek tek düzenledim.
Eklemek istediğim bir diğer özellikte aşağıdaki formatta gösterirken örneğin "Preparation of Manufacturing Cards" hepsini aynı renkte göstersin..
Preparation of Manufacturing Cards
Procurement for Prototype & Serial
Prototype Manufacturing
Prototype Assembly
Prototype Inspection
Serial Manufacturing
Packing
FAT & Transportation

İlginiz ve cevabınız için tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

Koşullu biçimlendirmelerde renkleri uydurma renklerle yaptım.
2020 tarihinden haftalar da olduğundan, haftanın günlerine göre formüle ettim. Yani H ve J kolondaki Hafta no hesaplamalarını değil de G ve I kolonlarındaki tarihleri kullandım.
Örnek verirsem,
1.1 ve Kick Off : H için koşullu biçimlendirmedeki formül :
=VE(N$7*7+TARİH(MAK($N$4:N$4);1;1)-HAFTANINGÜNÜ(TARİH(MAK($N$4:N$4);1;3))-3>=$G8;N$7*7+TARİH(MAK($N$4:N$4);1;1)-HAFTANINGÜNÜ(TARİH(MAK($N$4:N$4);1;3))+1<=$I8;$M8="H";SOLDAN($A8;3)="1.1")

Burada N7 de yazan Hafta Numarasına ait Pazartesi ve Cuma günü tarihlerinin Başlangıç ve Bitiş Tarihlerine göre değerlendirilmesi yapılmakta....
SOLDAN($A8;3)="1.1" ile de A kolonunda yazanların ilk 3 hanesi değerlendirilerek 1.1 aranmaktadır.

Dolayısıyla, 2022 Ocak eklerseniz ve 4. satıra da 2022 yılını yazarsanız biçimlendirme çalışacaktır.

Renklendirmeleri siz düzenlersiniz....
Not : Hafta bazında yaptığınız için, her hücrede TARİH hesaplanması yapılacaktır. Performans açısından pek de uygun değil ama sizin tercihinizdir...

Ekli dosyalar

Renklendirme aynı kalabilir hocam kıck off durumu için sadece hayırsa çizgili olursa iyi olur.
1.1.1 Kick Off : E 'evetse normal renklendirme üstte belirttiğim gibi
1.1.2 Kick Off : H 'hayırsa normal renklendirme sadece içi burdaki gibi çizgili olursa ayırt edilebilir hocam..
Evet ben de aynı mantıkta renklendirdim....
Baz renkleri ise siz kendinize uygun olarak düzenleyebilirsiniz...

Hocam merhaba, fotografını paylaştıgınız excele erişimimiz mümkün mü acaba?
Tabii ki... Buyurun.
Dosya ektedir.... İncelersiniz...

Not : Koşullu Biçimlendirme olarak, sadece Bugün tarihi ve Gecikmelerdeki Kırmızı dolgular vardır. WBS No. larına göre AYNI Renklendirme yapmak istediğinizde hücrelerin Yazı Rengini istediğiniz renk olarak seçin yeterlidir.

Ekli dosyalar

Ben teşekkür ediyorum...
Düşüncem, Gantt Diyagram kullanmak isterseniz bu örnek size fikir verebilir...

Not : Sizin dosyanızda sadece işlemler ve işlemlerin planlanması olduğundan ben Proje Planlaması olarak nitelendirmiştim.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
29