T

Çözüldü Formül Güncelleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhaba Sayın @teyadih .
Madem önceki konu sayfasına cevabı ben verdim, bu konuyu da çözmek bana düşer diye düşündüm.
Aşağıdaki şekilde işlem yaparsanız sorun çözülür.
-- G2:H2 hücresindeki hücre birleştirmesini iptal edin ve H2 hücresine 0 yazın,
-- I2'deki formülü =EĞER(I3>0;EĞERSAY(HAKİM!$Y:$Y;I$1)+H2;"") olarak değiştirip sağa doğru kopyalayın.
-- H4 hücresine de =EĞER(C4="";"";KAYDIR($I$1;;KAÇINCI(C4-1;$H$2:$O$2;1)-1))
formülünü uygulayıp aşağı doğru BOŞ sonuç alıncaya kadar kopyalayın.

Boşluk bırakma işini tam olarak anlamadım malesef.
Hele 1 yazarsam 1 boşluk, 2 yazarsam 2 boşluk demişsiniz bu 1 ve 2 sayısını nereye yazacaksınız?
.

Örnek tablodaki B satırında bulunan sıra numarasını kullanarak bilgileri çektiriyorum sayın Baran. Bu sayfada da olduğu gibi bazen il ismi değiştiğinde boşluk bıraktırmam gerekiyor. Eşit değilse veya büyükse gibi formüllerle boşluk verdiriyorum ama alt satırdaki sıra numarası boş satırı da sayarak veriyor. C sütunundaki örnekteki gibi A21 e 1 yazdığımda B21 i boş bırakıp B22 den devam ederek verecek şekilde güncellenebilir mi? Bilgi çekmek için çok sık kullandığım bir formül. Çözülebilirse çok işime yarayacak sayın Baran

Ömer Bey üstadım henüz bakamadı sanırım. Kendisinin müsadesiyle bir çözüm sunayım.
Ekli dosyayı inceleyip olumlu - olumsuz sonucu bildirin lütfen.

Güncellemeler:
- H sütunundaki formülü I ile R arasındakileri kapsayacak şekilde güncellendi,
- G sütununda boş satırlar atlanarak hesaplandı,
- A sütununa yazılan sayı kadar C sütununda satır atlayarak numaralandırma yapıldı.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Baran tarafından da yapılan 1. Soru için yaptığınız formül tamam sayın PriveT elinize sağlık.
Üstat yoğun sanırım dediğiniz gibi .Son yaptığım açıklamaları da dikkate alarak sıra numarasında boşluk bırakılmasına ilişkin formüle bakabilir misiniz?

Sayın Baran tarafından da yapılan 1. Soru için yaptığınız formül tamam sayın PriveT elinize sağlık.
Üstat yoğun sanırım dediğiniz gibi .Son yaptığım açıklamaları da dikkate alarak sıra numarasında boşluk bırakılmasına ilişkin formüle bakabilir misiniz?

Dosyayı güncelledim. Kontrol eder misiniz?

Güncellemeler:
- H sütunundaki formülü I ile R arasındakileri kapsayacak şekilde güncellendi,
- G sütununda boş satırlar atlanarak hesaplandı,
- A sütununa yazılan sayı kadar C sütununda satır atlayarak numaralandırma yapıldı.

Belgenizi inceledim formüller istediğim sonuca veriyor sayın PriveT elinize sağlık. Ancak formüllerle 2 güncelleme talebim olacak.
1- C sütunundaki formülü B sütunundaki formüle atıf yaparak hazırlamışsınız ancak B ile C sütunundaki formülü aynı anda kullanmayacağından C sütunundaki formülü tıpkı B sütunundaki formülde olduğu G1 sütunundaki rakamı dikkate alacak şekilde güncelleyebilir misiniz?

2-G sütunundaki formül tamam bu sayfadaki işimi görüyor. Ancak bu formülü başka sayfalarda da kullandığımdan size zahmet
bu formülü de C sütunundaki formüle atıf yapmadan I4-R4 arasındaki rakamları dikkate almak suretiyle,
a) I1-R1 arasındaki metin değişikliğinde bir boşluk bırakacak şekilde,
b) metin değişikliğinde boşluk bırakmayacak şekilde 2 formül olarak güncelleyebilir misiniz?

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Kolay gelsin

Merhaba sayın arkadaşlarım.

Sükuneti korumakta yarar var.

Demekki Sayın teyadih,
-- ya benim gönderdiğim belgedeki formüllerden, konuyla ilgili olanları belgesine uyarlayamamış,
-- ya da Sayın Privet'dan, benim uyguladığım formül için alternatif arıyordur.

Maksatını aşan cümleler yazmamanızı rica ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...