Çözüldü Filtre Formülü İle Benzersiz Filtreleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erkanyilmaz

Normal Üye
Merhaba,

Yayınlamış olduğumuz eğitim videolarınızdan öğrendiğim kadarıyla göndermiş olduğum dosyada filtre2 sayfasında filtre formülü ile iki tarih arasında filtreleme yapmak istedim ancak ben benzersiz kişiler gelerek toplam yapmasını istedim başaramadım yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

Çözüm
Merhaba Sayın @Burhan.cesur

Öncelikle teşekkür ederim revize için. Ellerinize ve emeklerinize sağlık.

Şimdi revize ettiğiniz dosyayı incelemem neticesinde bütün toplamlar doğru herhangi bir sıkıntı yok ama hem kendimin hemde sizlerin kafasını karıştırdığım konu satışdata sayfasında a sütununda tekrar eden kayıt numaralarını toplamaması gerekiyor, benzersiz numaraları toplaması gerekiyor.
@erkanyilmaz Merhaba, Görsel de göreceğiniz üzere talep ettiğiniz Satış data sayfasındaki A sütununda tekrar eden kayıtların benzersiz numaraları toplamasını istemiştiniz. Eğer ki bu sonuç yanlış ise . Alt+ F4 +enter tuşuna basarak işleme devam edebilirsiniz.
1665952613077.webp
Merhaba resimdeki sonuçların doğruluğunu yan sütunlarda dahil kontrol ediniz. olması istenen görüntü bu mudur ?

Adsız1.webp
Merhaba Sayın @Mehmet,

Kontrol ettiğim zaman sonuçlar yanlış geliyor.

Mert Karsak ilk sütun toplamı 35 olması gerekiyordu.

Satışdata sayfasında ki F sütununda ki benzersizlerin toplamıyla satışdata sayfasında ki K sütununda ki benzersizlerin toplamını alabilirsek sanırım sonuç doğru olacak

1.webp

Sorununuz hiç anlaşılır değil erkan bey K sütununda bulunan satılan ürün çeşidini filtre formülünüze dahil etmemişsiniz zaten ki oluşturduğunuz tabloda ürün adı başlığı da yok. Ayrıca mert karsak mojito almış bira almış viski almış 7- 8 farklı kalem ürün almış. Bunları hem benzersiz alıp hem tek kişi altında mert e nasıl yazacaksınız orasını anlamadım. çift sütun benzersiz varsa tablonuza hem alıcı hem ürün eklersiniz. Mert tüm ürünler için de 1 er kez yazılır. böylece mert en son formülde tek kez geçmez 10 farklı ürün varsa 10 kez geçer.

Sorununuz hiç anlaşılır değil erkan bey K sütununda bulunan satılan ürün çeşidini filtre formülünüze dahil etmemişsiniz zaten ki oluşturduğunuz tabloda ürün adı başlığı da yok. Ayrıca mert karsak mojito almış bira almış viski almış 7- 8 farklı kalem ürün almış. Bunları hem benzersiz alıp hem tek kişi altında mert e nasıl yazacaksınız orasını anlamadım. çift sütun benzersiz varsa tablonuza hem alıcı hem ürün eklersiniz. Mert tüm ürünler için de 1 er kez yazılır. böylece mert en son formülde tek kez geçmez 10 farklı ürün varsa 10 kez geçer.

Sayın @Mehmet ,

Çok haklısınız benimde kafam karıştı bu yüzden sorunumu netleştireceğim.

Tarih aralığına göre filtre ettiğim ve sütunlarını belirtiğim verilerin toplanmasını istiyorum ama aynı isimler tekrar etmemesi gerekiyor.

=BENZERSİZ(SÜTUNSEÇ(FİLTRE(SatışData!A2:AR100000;(SatışData!B2:B100000>=C3)*(SatışData!B2:B100000<=D3));6;18;23;29;31;32))

Bu formül ile isimler tekrar geliyor ve örnek verecek olursam filtre2 sayfasında ki c9 hücresinde toplam doğru değil

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    141.9 KB · Görüntüleme: 2
  • filtre deneme.xlsx
    filtre deneme.xlsx
    166.6 KB · Görüntüleme: 2
Erkan bey sorununuz böyle bir bütün tablolarda anlaşılmaz olur. Çünkü ulaşmaya çalıştığınız sonuçlar bile belli değil.. Aşağıdaki gibi 20 satırlık bir veri hazırlayın her vasyasyonu işi içine dahi edecek şekilde(aynı kişide farklı ürünler aynı ürünler gibi).. A-C sütunu gibi yanında da sarı bölgeye formülle olması istenen sonuçları doğru olarak yazın. sorununuzu öyle sorun ki asıl tablonuzdaki sorun da ona göre netleşsin. Böyle kısa bir örnek excel dosyası hazırlayıp paylaşırsanız daha net olur diye düşünüyorum.

Adsız2.webp

@erkanyilmaz Merhaba,
İstediğiniz sonuç ekteki gibidir. Mehmet bey sizin formulunuzden devam ettiği için istenilen sonuca ulaşamıyoruz çünkü siz yanlış yerlerde arıyorsunuz istediğinizi . Verdiğiniz sütün bilgileri yanlış olduğu için toplamlar satış miktarını değil kdv bilgilerini toplamaktadır bu yüzden sonuçlar yanlış çıkmaktadır. ekteki dosyada yanlış seçtiğiniz sütunlar revize edilmiştir.
1665943807503.webp

Ekli dosyalar

Yazmak istedim...
Her ne kadar sorunuz, net olmayıp, sonradan parça parça netleşiyorsa da, bana göre hala NET değil...

** Sizin aradığınız olay
-- Hem A kolonundaki Kayıt No Benzersiz olsun.
-- Hem de E kolonundaki Personel isimleri Benzersiz olsun...

Vee buna göre filtre yapılsın...

Şimdi FİLTRE olayı

** Bir alanı filtrelediğiniz zaman, komple satırları filtrelersiniz.
Yani filtreleme sonrasında, 3. satırdaki veri 5. satıra gelsin gibi bir olay mümkün değildir.

** Filtre ile Benzersiz lerin listelemesini istiyorsanız da,
Satırlardaki TÜM verilerin AYNI olmaları gerekir...

Resimde verdiğiniz örnek, Alandan alınan, Mert KARSAK bu istediğiniz biçimde filtrelenebilir.
Tarih aralığında Filtre edip, alanın bazı kolonlarını (6;18;23;29;31;32 no lu kolonlar) alıp BENZERSİZ araştırması yapıyorsunuz...

Resimde göreceğiniz üzere,
BEYAZ alanlar tekrar eden veriler.
Şimdi bu BEYAZ alanların her bir kolonuna bakın..(6;18;23;29;31;32 no lu kolonlar)

Sonuç : Hakikaten AYNI değerlerle TEKRAR etmekte.....

Dolayısıyla BENZERSİZ işlemini uygularsanız, sonuç alırsınız...

Ama, aldığınız örnek, örnek değil... Tüm olasılıkları maalesef ki kapsamıyor....

Şimdi

Yusuf GÜMÜŞKOLON için filtreleyin.
Zaten 5 değer var...
Ancak, filtreleme ile alacağınız kolondaki değerlerine bakın...
Sonuç : Hepsi birbirinden FARKLI

Vee. Bunlar BENZERSİZ değiller....

Şimdi esas soru....
Örneği Yusuf GÜMÜŞKOLON için alın ve sonuçların ne olması gerekiyor onu yazın....

Ne demek istediğimi, umarım, fark edeceksiniz....

Eğer ki, bu değerlerden maksimum olanlar alınsın, ... küçükler alınsın...... vs gibi dediğinizde, fİLTRE olayından çıktığınız anlamına gelecektir....

İstediğiniz sonuç ekteki gibidir. Mehmet bey sizin formulunuzden devam ettiği için istenilen sonuca ulaşamıyoruz çünkü siz yanlış yerlerde arıyorsunuz istediğinizi . Verdiğiniz sütün bilgileri yanlış olduğu için toplamlar satış miktarını değil kdv bilgilerini toplamaktadır bu yüzden sonuçlar yanlış çıkmaktadır. ekteki dosyada yanlış seçtiğiniz sütunlar revize edilmiştir.

MAKEARRAY kullanımınızı çok tuttum.
Ve de çok sevindim...

Saygılarımla..

@erkanyilmaz Merhaba,
1665943807503.webp

@erkanyilmaz Merhaba,
1665943807503.png

Şimdi revize ettiğiniz dosyayı incelemem neticesinde bütün toplamlar doğru herhangi bir sıkıntı yok ama hem kendimin hemde sizlerin kafasını karıştırdığım konu satışdata sayfasında a sütununda tekrar eden kayıt numaralarını toplamaması gerekiyor, benzersiz numaraları toplaması gerekiyor.

@erkanyilmaz Merhaba, Görsel de göreceğiniz üzere talep ettiğiniz Satış data sayfasındaki A sütununda tekrar eden kayıtların benzersiz numaraları toplamasını istemiştiniz. Eğer ki bu sonuç yanlış ise . Alt+ F4 +enter tuşuna basarak işleme devam edebilirsiniz.
1665952613077.webp

Ekli dosyalar

Çözüm
1665952613077.webp

Merhaba Günaydın,

Sayın @Burhan.cesur ellerine sağlık teşekkür ederim evet bu şekilde ama personel isimleri de tek gelerek toplaması gerekiyor. Bir önceki yapmış olduğunuz dosya gibi sadece aynı zamanda a sütunun da benzersizlerini toplayacak ama sütunu raporda göstermeyeceğiz.

222.webp

Format bu şekilde olacak sadece içeride yani formülde a sütunun benzersizleri toplamasını gerekiyor. A sütununda tekrarlayan sayılar olduğu için şu anda veriler fazla çıkıyor. Mesela mert karsak'ın 43 değil 35 çıkması gerekmektedir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Kemer
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
15