S

Çözüldü Filtrelenmiş tarih arası bilgileri getirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SilinenUye8231

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba hayırlı günler.

Ekte gönderdiğim excel dosyamın B3 hücresinden başlayarak aşağıya doğru tarihler mevcut.
Yapmak isteidğim B2 hücresinden tarih aralığını filtrelediğim zaman, birleştirilmiş hücre olan A1-H1 hücresine formülle
örneğin 06.03.2020 - 08.03.2020 TARİHİ ARASINDAKİ BİLGİLER şeklinde yazmasını istiyorum.

Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

Förmüllerde iyi değilimdir biliyorsunuz, İlk soruya ilk cevap ben vereyim sonrada alternatif gibi cevaplar gelecek takipdeyim

Dizi formülüdür.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Ekli dosyalar

Sayın Feyzullah Bey, ilginiz için çok teşekkür ediyorum. Formül süper çalışıyor ellerinize sağlık.

Hücrede tek bir tarih seçtiğimde 03.01.2020 - 03.01.2020 TARİHİ ARASINDAKİ BİLGİLER bu şekilde sonuç veriyor.
Hücrede tek bir tarih seçince 03.03.2020 TARİHİNDEKİ BİLGİLER bu şekilde sonuç verebilir mi?

Yapılır yapılmasına ama formül çok uzun olur. Eğer fonksiyonu ve/veya yardım hücre kullanılması gerek. En iyisi işi formül ustalarına bırakmak.

Merhabalar Sayın @SilinenUye8231 .

Yanılmıyorsam; Sayın @Feyzullah, kullanılması gereken doğru işlevi aslında tespit etmiş ama dikkatten kaçmış anlaşılan.
Basit düşünmek iyidir prensibinden hareketle ve dizi formülü kullanmaya da gerek kalmadan
aşağıdaki gibi (kırmızı kısım hariç) düşünülebilir.

Ancak gördüğüm sorun şudur: filtrede seçilen en küçük ve en büyük tarihler arasında SEÇİLMEYEN bir tarih olursa
formülle oluşturulan başlık TAM olarak durumu anlatmayacaktır. Bunda bir sakınca yoksa aşağıdaki formülün ilk kısmı işinizi görecektir. Bu duruma ait bilgilendirme sağlamak üzere. formüldeki kırmızı işaretlediğim kısım eklenebilir.
Formül uygulanan hücre seçiliyken METNİ KAYDIR özelliğini etkinleştirin.

VBA:
(2 satır)
.

Tekrar merhaba Sayın @SilinenUye8231 .

Önce bundan önceki cevabıma bakınız.
Önceki formül cevabımda yer alan ve kırmızı renklendirdiğim kısımla ilgili olarak bir de KOŞULLU BİÇİMLENDİRME uygulanırsa
daha şık olacağını düşünüyorum. Böylece ARADA seçilmeyen tanie/tarihlere ait veri olması durumunun dikkat çekmesi bakımından yararlı olur.
Birleştirilmiş A1 hücresi seçiliyken KOŞULLU BİÇİMLENDİRMEde şu formülü uygulayıp, YAZI RENGİ veya ARKAPLAN RENGİ olarak
dikkat çekici bir renk uyglarsanız daha güzel olur.

VBA:
(1 satır)

.

Sayın Ömer Bey, hayırlı Cumalar.

6.mesajınızdaki formül gayet güzel çalışıyor, ellerinize sağlık küçük bi sorun var galiba.

Bütün filtreler açıkken 1.resimdeki gibi oluyor.
Tek bir tarih filtrelenmişken 2.resimdeki gibi oluyor.
Atlayarak tarih seçince 3.resimdeki gibi oluyor.
Aynı aya ait tarih seçince 4.resimdeki gibi oluyor.

Yani, DİKKAT: BU TARİHLER ARASINDA SEÇİLMEYEN 0 VERİ VAR kısmı hiç değişmiyor.

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    54.8 KB · Görüntüleme: 6
  • 2.webp
    2.webp
    16.5 KB · Görüntüleme: 4
  • 3.webp
    3.webp
    19.6 KB · Görüntüleme: 4
  • 4.webp
    4.webp
    20.3 KB · Görüntüleme: 4
Sayın @SilinenUye8231 .

Önceki formül cevabımı güncelledim (koşullu biçimlendirmeyle ilgili önerimde sorun yok).
Hem başka hücreye apılan atıfı hem de filtrenin TÜMÜ şeklinde uygulanması veya filtrenin kaldırılması seçeneğini atlamışım.
Sayfayı yenileyerek önceki formül cevabımı kontrol edin.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...