Çözüldü export isimli dosyadan veri çekme

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Sayın @Feyzullah
yazdığınız kotta hiç bir problem yok muhteşem çalışıyor EXPORT isimli dosyadan istediğim gibi veri çekebiliyorum.

sizden ricam export isimli dosyadan çekilen veri kaç sütunsa verinin çekildiği asıl dosyada gizli olan sütunlardan o kadar sütunu veri çekildiğinde açtıra bilimiyiz. yada veri çekildiğinde asıl dosyada fazla açık sütun varsa gizlemesini sağlaya bilir miyiz

Şu an bu sütun gizleme açma işlemini buton ile yapabiliyorum bu butonlarda yine dosyamda manuel veri girişlerinde ihtiyacım kadar sütun açmak ve ilgili satırların içeriğini silerek gizlemek için kalacak.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın BARAN
maalesef görseldeki hatayı verdi.

1608996056819.webp

bir kişiye hitaben yazmamın nedeni aynı konuyu ikinci kez açmamdı

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yeşil renklendirdiğim kısımları ekleyin (sayfa korumasının varlığını unutmuşum)

VBA:
You must log in to view content
(16 satır)

.
Merhaba sayın BARAN
Kısmen istediğim oldu gibi ama çok sık hata veriyor sürekli farkılı export dosyalarından veri çekerek denemeler yaptın fark estiğim durum şu
_veri çekilen export dosyasında 20 sütunluk veri var diyelim verinin çekileceği dosyada 50 sütun açık veri çekildiğinde fazladan açık olan 30 sütunu kapatması gerekiyor bazen kapatıyor bazen hata veriyor

_ veri çekilen export dosyasında 80 sütunluk veri var diyelim verinin çekileceği dosyada 20 sütun açık gizli olan 60 sütunu da açması gerekir bazen açıyor bazen açmıyor.

HATA durumu:
-- Imalat sayfasının kod bölümündeki normale_don makrosunu 1 kez çalıştırın (tedbiren).
-- Imalat sayfasının sayfa korumasını kaldırın,
-- Üst menü çubuğundaki GİRİŞ menüsünden BUL ve SEÇ >> ÖZEL GİT >> NESNELER' i seçin,
-- seçili nesnelerden herhangi birine fareyle sağ tıklayıp BOYUT ve ÖZELLİKLER'i seçin,
-- sağ tarafta açılacak BİÇİMLENDİRME menüsünde göreceğiniz ÖZELLİKLER kısmında
HÜCRELERLE TAŞI ve BOYUTLANDIR seçeneğini seçip işlemi tamamlayın.

Belirttiğim kod değişikliği yapılmış haliyle Export_Çek makrosunu tekrar çalıştırın.
.

Bir önceki cevabımda ve verdiğim kodda esas olarak sorun yok.
Sadece, eski verilerin temizenmesi gerektiğini atladım anlaşılan.

Bir önceki cevabımda belirttiğim işlemleri yaptıktan sonra kodun ilgili kısmını aşağıdaki gibi güncelleyin en iyisi.

CPP:
(17 satır)

Bir önceki cevabımda ve verdiğim kodda esas olarak sorun yok.
Sadece, eski verilerin temizenmesi gerektiğini atladım anlaşılan.

Bir önceki cevabımda belirttiğim işlemleri yaptıktan sonra kodun ilgili kısmını aşağıdaki gibi güncelleyin en iyisi.

CPP:
(17 satır)
Sayın BARAN teşekkür ederim tam istediğim gibi oldu elinize sağlık
bende eski verileri temizletmek için bir şeyler yapıyordum sizin fark edip eski verileri de temizleyecek şekilde kodu güncelleyip dönmeniz çok güzel oldu .

Hatanın kaynağı nesnelerin sütun gizlemesi sırasında alacağı yeni konumlarla ilgiliydi.
İşi sağlama almak için en iyisi bu işi koda yaptıralım ve hata olasılığını sıfırlayalım.
Koddaki sut=.... satırının altına ActiveSheet.DrawingObjects.Placement = xlMoveAndSize şeklinde bir kod satırı daha ekleyin.

.

Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9