A

Çözüldü export isimli dosyadan makro ile veri çekme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Dış kaynaktan masa üstüne düzenli olarak veri alıyorum bu veri sabit olarak export adı ile kayıt oluyor
bu eksport isimli dosyadan 1 nolu satırdaki verileri B1 den itibaren PLAN isimli dosyada 14 satıra D14 den itibaren
2 nolu satırdaki verileri B2 den itibaren PLAN isimli dosyada 15 satıra D15 den itibaren
3 nolu satırdaki verileri B3 den itibaren PLAN isimli dosyada 16 satıra D16 den itibaren aktarmak istiyorum

masa üstünde export isimli dosyayı arayıp bulacak ve içindeki verileri yukarıda belirtiğim gibi PLAN isimli dosyaya aktarabilecek bir kod desteğine ihtiyacım var
ilgilenen ve destek olabilecek hocalarıma şimdiden teşekkür ederim

PLAN isimli dosyadaki veri aktarılacak sütun aralığı sabittir D DI 110 sütunluk bir aralık
export veri çekilecek dosyada bazen 10 sütunda bezende 110 sütunda veri olabiliyor

Ekli dosyalar

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(36 satır)
Sayın Feyzullah
Elinize sağlık tam olarak istediğim bu fakat küçük bir sıkıntı çıktı kodda revizeye ihtiyacım var
ekteki export dosyasında olduğu gibi bazı değerler 1.251 2.303 gibi oluyor bu tür değerlerin sadece 1 ve 2 değerini aktarıyor bu tür değerler geldiğinde 1251 2303 şeklinde aktarmasını sağlaya bilimiyiz
ayrıca akarım yapıldıktan sonra masa üstündeki export dosyasını da sildirebilirseniz muhteşem olur

Ekli dosyalar

Yukarıdaki kodu Cells(sat, i + 3) = Replace(rs(i).Value, ".", "") gibi değiştirin. Değerler düzelecektir.

Dosyayı silmek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

CPP:
(2 satır)
Sayın Feyzullah desteğiniz için çok teşekkür ederim
hafta sonu olduğu için şimdilik export dosyası çekemiyorum masaüstüne elimdeki exportlar da en fazla 40 sütunu dolu dosyalar bunlar ile denedim bir problem yaşanmadı hafta içi 110 sütunda dolu export dosyalar ile tekrar deneyeceğim gönülden teşekkürler.

Sayın Feyzullah desteğiniz için çok teşekkür ederim
hafta sonu olduğu için şimdilik export dosyası çekemiyorum masaüstüne elimdeki exportlar da en fazla 40 sütunu dolu dosyalar bunlar ile denedim bir problem yaşanmadı hafta içi 110 sütunda dolu export dosyalar ile tekrar deneyeceğim gönülden teşekkürler.
Sıkıntı olacağı düşünmüyorum, ilk mesajda sütun sayısının değişken olduğunu belirtmişsiniz zaten kodlamada ona göre yapıldı yinede bir sorun olursa yazarsınız.
Ayrıca yüklemiş olduğunuz örnek export dosyalarında son iki sütunda "Toplam, Tanım" isimindeki sütunların, çalışacağınız tüm export dosyalarında olacağı varsayılmıştır aksi halde bu iki sütun sonda olmazsa iki sütün eksik çekecektir verileri..

İyi çalışmalar.

Sıkıntı olacağı düşünmüyorum, ilk mesajda sütun sayısının değişken olduğunu belirtmişsiniz zaten kodlamada ona göre yapıldı yinede bir sorun olursa yazarsınız.
Ayrıca yüklemiş olduğunuz örnek export dosyalarında son iki sütunda "Toplam, Tanım" isimindeki sütunların, çalışacağınız tüm export dosyalarında olacağı varsayılmıştır aksi halde bu iki sütun sonda olmazsa iki sütün eksik çekecektir verileri..

İyi çalışmalar.
export dosyalarını SAP den çekiyorum son iki sütun toplam ve tanım çektiğim tüm dosyalarda var sizin bunu ön görüp kodu böyle yazmanız takdire değer anlaşılmak çok güzel bir şey

Merhaba Sayın @Feyzullah
yazdığınız kotta hiç bir problem yok muhteşem çalışıyor
ilgilene bilirseniz sizden ricam export dosyasını çektiğimde dosyada sütunlar gizli oluyor çekilen export un tüm içeriğini görebilmek için buton ile gizli sütunları kendim açıyorum ekport taki sütun sayısı kadar sütunu da ekport u çekince açtıra bilimiyiz

Ekli dosyalar

Merhaba Akif Bey.

ADO yöntemiyle veri çekme Sayın @Feyzullah 'ın bildiği bir mevzu.
Ben son örnek belgenizdeki başka kodlara göz atıyordum.
Sütun temizleme/gizleme ve gizli sütunları açma işini neden tek tek (döngü oluşturarak) yapıyorsunuz,
işlemi döngüyle yapsanız bile neden her sütun açma/gizleme sırasında sayfa koruması ekleme/kaldırma uyguluyorsunuz anlayamadım.
Bir maksat varsa o ayrı tabi.

Oysa sayfa koruması/eklemesi işlemin başında ve sonunda 1 kez yapılabilir, gizleme/temizleme ve gizli sütunları gösterme işlemlerinin herbiri birer adımda yapılabilir.

.

Merhaba Akif Bey.

ADO yöntemiyle veri çekme Sayın @Feyzullah 'ın bildiği bir mevzu.
Ben son örnek belgenizdeki başka kodlara göz atıyordum.
Sütun temizleme/gizleme ve gizli sütunları açma işini neden tek tek (döngü oluşturarak) yapıyorsunuz,
işlemi döngüyle yapsanız bile neden her sütun açma/gizleme sırasında sayfa koruması ekleme/kaldırma uyguluyorsunuz anlayamadım.
Bir maksat varsa o ayrı tabi.

Oysa sayfa koruması/eklemesi işlemin başında ve sonunda 1 kez yapılabilir, gizleme/temizleme ve gizli sütunları gösterme işlemlerinin herbiri birer adımda yapılabilir.

.
Merhaba Sayın BARAN
Haklı olabilirsiniz ben en başında kod işine çok yabancı olduğumu belirtmiştim bu dosya sizin ve diğer iki site yöneticisinin destekleri ile bu hale geldi sizlere minnettarım
sorduğunuz sorunun cevabı sanırım şu bazı sütun ve satırlarda halen maalesef formüller var bunları korumak için sayfa koruma kullanıyorum kilitli satır ve sütunları gizleyip göstere bilmek için böyle yapılmıştı sanırım daha kullanışlı bir yolu var işe tabi ki büyük bir memnuniyetle uygularım

Sayın BARAN aynı dosyada aşağıdaki farklı bir konuda sizin desteğinizi rica ediyorum yazmıştım sorduğunuz sorulara dönüşte yapmıştım

SÜTUN GİZLEME/GÖSTERME işlemi için aşağıdaki kodlar daha anlamlı.
Sütun döngüsü yok, 90 küsur kez koruma kaldır/temizle/koruma uygula işlemi yok.

GİZLEME: Koruma 1 kez kaldırılır, tek adımda alan temizlenir, 1 adımda sütunlar gizlenir, 1 kez koruma uygulanır.
GÖSTERME: Koruma 1 kez kaldırılır, sütunlar görünür yapılır, koruma 1 kez uygulanır.
Gördüğüm kadarıyla adresleri doğru yazdım ancak tedbiren, GIZLEME makrosundaki hücre adreslerini kontrol edersiniz.

CSS:
(25 satır)

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...