R

Çözüldü Excelde ürün kodlarına göre fotoğraf çağırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ridvansahin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhaba, Foruma şimdi üye oldum ve bir konuda yardıma ihtiyacım var.
Listemde 10000 den fazla ürün fotoğrafı ve ürünleri tanımlayan referans numaraları var. orjinal numaralarından çağırarak bulduğum ürün referans numaralarına göre o ürüne ait olan fotoğrafları fotoğraf datasından çağırmak istiyorum . Fotoğraflar excel workseetin alt sekmelerinden biri olan FOTOĞRAFLAR sekmesinde, yanında da kodları yer alıyor. dosyayı indirme linki :
https://***/ny6asvvz2xef/pars.xlsx.html
Yardımlarınızı bekliyorum , teşekkür ederim.

Forumumuza hoşgeldiniz Sayın @ridvansahin .

Sorunuzu, fotograf/resim olaylarıyla ilgili tecrübesi olan arkadaşlarımız cevapsız bırakmayacaktır.

-- Soru: Ürün görsellerinin konumu belli ancak, bunları hangi sayfaya (tam olarak nereye) aldırmak istiyorsunuz?
-- Fikir: Görsellerin Excel belgenizin içinde tutulması, dosyanızın hacmini artıracağı gibi yavaşlamaya da neden olur.
Bu nedenle; görsellerin belgenizin bulunduğu dizinde örneğin ....jpg uzantılı olarak tutulması,
ihtiyaç olduğunda da bu dizinden çağrılması/getirilmesi daha uygun olur diye düşünüyorum.
Bu, görsel çağırma işleminin de kalıcı olup olmayacağı, excel belgesine çağrılacak görsel adetine göre yine dosya boyutunu artıracaktır.
-- Tavsiyem: görsellerin, belirteceğiniz hücrelere HÜCRE AÇIKLAMASI içerisine eklenmesi.

Arama sayfasındaki B3 hücresinden seçim yapınca yandaki resim değişecektir. Böyle bir şey istiyorsanız nasıl yapıldığını gün içinde açıklayayım. Makrosuzdur, formul ile yapılmıştır.
Ek olarak bu kadar çok resmi bir excel dosyasında tutmamanızı öneririm. Çünkü çok sayıda resim dosyanızın açılıp - kapanma ve çalışma performansını çok fazla düşürür. Problem yaşarsınız.

Ekli dosyalar

6000 den fazla fotoğraf kullanacağım için bunnu makroyla halletti arkadaşım teşekkür ederim. Konuyu kilitleyebilirsiniz.
Sayın @Selman 'ın cevabıyla ve
benim bir önceki mesajımla (soru/öneri) ilgili fikrinizi yazmadınız.
Benim mesajımda zikrettiğim hücre açıklamasına resim konusunda aşağıdaki konu sayfasında örnek var.
O konu sayfasını bir inceleyin isterseniz.

Sonradan Eklenen NOT: Sorun aşağıdaki konu sayfasında çözülmüştür.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...