Çözüldü Excel sorusu : Koşullara Bağlı Küçükten Büyüğe Sıralama (yatay)

Merhaba, forumumuza hoşgeldiniz Sayın @ANTALYA07 .

Forumda yeni olmanızdan kaynaklanıyor biliyorum ancak,
bundan böyle konu açarken seçeceğiniz konu başlığı ve açılış mesajıyla ilgili olarak,
cevabımın altındaki İMZA bölümünü dikkate almanızı rica ediyoruz.

Açılış mesajını ve konu başlığını bu kez ben güncelledim.

.

merhaba, aynı fıyatı veren farklı fırmaların ısımlerı, markaları ve fıyatlarının yan yana sıralanmasında hata oluyor. burada asıl sorun farklı fırmaların aynı fıyatlarının olması sıkıntı oluyor. saygılarımla,

Sayın @ANTALYA07 .

Şayet Sayfa2 A sütunundaki ürün adları diğer safadakilerle birebir aynı ve aynı sırada yazılı olarak hazırsa;
aşağıdaki formülü Sayfa2 B6 hücresine yapıştırıp dizi formülüne dönüştürdükten sonra sağa doğru kopalayın.
Eşit değerler için solda olan önceliklidir.

Formülü dizi formülüne dönüştürmek için;
-- Formülü hücreye yapıştırın,
-- Aynı hücre seçili durumdayken önce F2 tuşuna basarak hücre içerisine girin,
-- CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumdayken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlayın.
İşlemi doğru yapmışsanız formül kendiliğinden {.......} gibi köşeli parantez arasına alınır.

VBA:
You must log in to view
(1 satır)

.

Tekrar merhaba Sayın @ANTALYA07 .

Bu ikinci cevabım olacak, önce bundan önceki cevabıma bakınız. Ancak tavsiyem bu cevapta verdiğim formülün kullanılmasıdır.

Aşağıdaki formül (önceki cevapta belirttiğim yöntem ile yine dizi formülüne dönüştürülmelidir);
Safa2'de ürün adı, Sayfa1'dekinden farklı sırada yer alsa da sonuç alınmasını sağlar.
Yani Sayfa2 'de ürün adının sırası önemli olmaksızın, ürün adı doğru yazılmışsa, istenilen sonuçlar alınacaktır.
Fiyat eşitliği halinde solda olan önceliklidir.

Aşağıdaki formül hem daha kısa, hem de ürün sıralamasının aynı olma koşulunu istemiyor.
Formül ilk hücreye (B6) uygulanıp sağa ve aşağı doğru kopyalanacak.
İşlemin uygulandığı belge ekte.

VBA:
You must log in to view
(1 satır)

.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları