Çözüldü Excel Ödeme Tablosu Oluşturma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

COBRAEMRE

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Excel 2010 kullanıyorum.

Exelde 2018 isimli bir insertim var. Apartman aidatlarını takip ediyorum. 2018 de bu zamana kadar ne ödendiyse toplam o yazıyor.

Ben başka bir insert daha açtım oradada ödemelerin hangi aylarda yapıldığı belli olsun diye.
İsimler ve karşısında sütunlar var ve üstte ay isimleri aralıka kadar yazılı.
Ben istiyorum ki 2018 insertinde ödemelere bakıp hangi aylar ödendiyse otomatik işaret koysun ödenmeyen ayları boş bıraksın.

Ben şöyle yaptım. Kişi bazlı ödenen toplam parayı Örnek: U18/50 (u18 kişinin toplam ödeme yaptığı yer-50 aylık aidat). Sonra yeni açtığım diğer inserte gidip kişi sütunlarına (=IF(1<='2018'!U18;"OK";"")) 1 den küçükse yazma 1 den büyükse işaret koy diye sıralama yaptım.
Bunun basit bir yöntemi var mı ?
Burda ödemeyi 50 tl ye bölüyor ve kaç aya eşitse onları işaretliyor.

(=IF(1<='2018'!U18;"OK";""))
(=IF(2<='2018'!U18;"OK";""))
(=IF(3<='2018'!U18;"OK";""))
(=IF(4<='2018'!U18;"OK";""))
....... gibi.

Çözüm
Aşağıdaki formülü kullanarak, ödenen toplam aidat miktarını aylara bölebilir ve her aya ödeme yapılmışsa "OK" işareti, yapılmamışsa boş bırakabilirsiniz:
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Bu formül, her aya bir sütun atanmış ve bu sütunun numarası (COLUMN()-1) ödenen toplam aidat miktarını aylara bölerek kontrol eder. Eğer ödenen miktar o aya kadar yetiyorsa, "OK" işareti koyar, aksi takdirde boş bırakır.

Bu şekilde tek bir formülle tüm ayları kontrol edebilir ve işaretleme işlemini otomatik hale getirebilirsiniz.
Aşağıdaki formülü kullanarak, ödenen toplam aidat miktarını aylara bölebilir ve her aya ödeme yapılmışsa "OK" işareti, yapılmamışsa boş bırakabilirsiniz:
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Bu formül, her aya bir sütun atanmış ve bu sütunun numarası (COLUMN()-1) ödenen toplam aidat miktarını aylara bölerek kontrol eder. Eğer ödenen miktar o aya kadar yetiyorsa, "OK" işareti koyar, aksi takdirde boş bırakır.

Bu şekilde tek bir formülle tüm ayları kontrol edebilir ve işaretleme işlemini otomatik hale getirebilirsiniz.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
1