Çözüldü Iki şartlı veri çekme tablosu excel

mahmut751

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
iki şartlı gerçekleşmesi halinde diğer tablodan veri getirmesi gereken Örnek dosya ekdedir. Ömer hocamdan rica ediyorum.

Ekli dosyalar

@mahmut751

Cep telefonundan yazıyorum.
Görebildiğim kadarıyla; örnek belgenizde, soldaki tabloda yeterli örnek veri yok ve sağdaki tabloda da soldaki tabloya göre olması gereken sonuçlar örneklendirilmemiş.
İsterseniz; buna göre yeni bir örnek belge yükleyin.

.

@mahmut751

Cep telefonundan yazıyorum.
Görebildiğim kadarıyla; örnek belgenizde, soldaki tabloda yeterli örnek veri yok ve sağdaki tabloda da soldaki tabloya göre olması gereken sonuçlar örneklendirilmemiş.
İsterseniz; buna göre yeni bir örnek belge yükleyin.

.
Hocam koşul 1 ve 2 yi veri doğrulama yaptım seçtikçe diğer tablodan verileri çekecek umarım daha iyi anlatmışımdır.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Yanlış yorumlamıyorsam eğer,
K6 hücresine
DİZİ Formül olarak
=EĞERHATA(I6*YATAYARA($G$6;EĞER($N$5:$Q$5=$H$6;$N$4:$Q$6);3;0);"")

Ya da
alternatif - 1
DİZİ Formül olarak
=EĞERHATA(I6*İNDİS($N$6:$Q$6;KAÇINCI(1;($N$4:$Q$4=$G$6)*($N$5:$Q$5=$H$6);0));"")

alternatif - 2
DİZİ Formül olarak
=EĞERHATA(I6*İNDİS($N$6:$Q$6;KAÇINCI($G$6&"|"&$H$6;$N$4:$Q$4&"|"&$N$5:$Q$5;0));"")

Not :
DİZİ formüllerin hücreye girişleri sadece ENTER ile değil CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılır. Formül doğru şekilde girildiğinde, formül otomatik olarak {...} parantezleri içerisine alınır. Formül doğru şekilde girilmediğinde ya da { } parantezleri manuel olarak yazıldığında formül düzgün çalışmayacaktır.

Selamlar,
Yanlış yorumlamıyorsam eğer,
K6 hücresine
DİZİ Formül olarak
=EĞERHATA(I6*YATAYARA($G$6;EĞER($N$5:$Q$5=$H$6;$N$4:$Q$6);3;0);"")

Ya da
alternatif - 1
DİZİ Formül olarak
=EĞERHATA(I6*İNDİS($N$6:$Q$6;KAÇINCI(1;($N$4:$Q$4=$G$6)*($N$5:$Q$5=$H$6);0));"")

alternatif - 2
DİZİ Formül olarak
=EĞERHATA(I6*İNDİS($N$6:$Q$6;KAÇINCI($G$6&"|"&$H$6;$N$4:$Q$4&"|"&$N$5:$Q$5;0));"")

Not :
DİZİ
formüllerin hücreye girişleri sadece ENTER ile değil CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılır. Formül doğru şekilde girildiğinde, formül otomatik olarak {...} parantezleri içerisine alınır. Formül doğru şekilde girilmediğinde ya da { } parantezleri manuel olarak yazıldığında formül düzgün çalışmayacaktır.
Hocam çok çok teşekkürler denedim hepsi çalışıyor. Allah razı olsun. kaç gündür ugraşıyordum ama çözemedim.
ÇÖZÜLDÜ olarak işaretleyebilirsiniz.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5