Çözüldü Excel ile Tombala Kartı Oluşturma

Qene

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Bu aralar (aslında sizin siteniz sayesinde) Excel formüllerine merak sarmış bulunuyorum. Değişik şeyler öngörerek, sizlerin desteğiyle formüllerin inceliklerini öğrenmek bana oldukça keyifli ve öğretici geliyor. Umarım sorularım sizlere rahatsızlık vermiyordur.

Yine böyle bir şeyler yapmayı düşünürken, Excel ile Tombala Kartı oluşturma fikri aklıma geldi. Acaba tek bir hücreye formül yazarak, aşağı resimdeki gibi bir kart oluşturabilir miyiz?

Excel ile Tombala Kartı Oluşturma

Çok teşekkürler

Çözüm
Eğer ki,
ilk gönderilen dokumanın sol tarafındaki örnek kullanılıp, ilk kolonun 2. satırında Kart no yazacak derseniz
aşağıdaki gibi bir çözüm uygulanabilir..

1659899715027.webp
Hocam çok teşekkürler, emeğinize sağlık. Eklediğim resimde küçük bir detay var, kart numarası... Acaba onun olduğu alana sabit olarak 1-20 (vs) arasında numara getirme şansımız var mı? O alana sadece Tombala kartının numarası gelecek gibi düşüneliriz.

Çok sağolun.

Kart Numarası yazılması istenilen hücrenin konumu belirli ise evet yapılabilir.
Ancak, İlk gönderilen dokumanda, sağ taraftaki örnekte kolonların yerleri değişken olduğundan istenilen hücreye Kart Numarası yazılması olmaz.

Buradan da şunu anlıyorum.
Soru çok net olmamakla birlikte, verilen resme uygun olarak, sayıların rastgele yerleştirilmesi istenmekte. Yani gönderilen dokumanın sağ tarafındaki değişken kolonlu Tombala kartı istenilene uygun değil....

O zaman aşağıdaki gibi örnek size daha uygun olacaktır.
1659897167129.webp

Ekli dosyalar

• Tombala_Kartela_01.xlsx
    13.9 KB · Görüntüleme: 3
@52779 Merhaba ,
Görselde ki paylaşım ile dosyada ki veririn farklı olasının sebebi ne olabilir ?
Dosyanızı açtığımda formatı değişiyor. Office ingilizce 365 windows türkçe 11
1660141609376.webp

@Burhan.cesur
Selamlar,

Türkçe Excel için söylemek gerekirse
** {.......} şeklindeki dizilerde
" ; " Sütunları
" \ " Satırları ifade etmektedir.

Bunun ingilizce versiyondaki karşılığı ise (Normalde)
" , " Sütunları
" ; " Satırları ifade etmektedir.

Ancak resme baktığımda
sizde sütunlar için " \ " ve satırlar için " ; " kullanılmış...
Ve ayrıca, Türkçe versiyonda kullanılan, formül parçaları ve hücre ref. ayraçları " ; " dür. İngilice versiyonda ise bu " , " dür. Oysa ki resimde " ; " kullanılmış....

Normalde, formülün İngilizce versiyon karşılığı
=LET(a,SORT(INDEX(UNIQUE(RANDARRAY(300,1,1,90,1)),SEQUENCE(27))),IFERROR(INDEX(a,{1,-1,7,-1,13,-1,19,22,-1;-1,5,-1,11,-1,17,-1,23,26;3,-1,9,-1,15,-1,21,-1,27}),""))
şeklinde olmalı...

Tam bilmiyorum....
Sanıyorum, sizde ayarlar ile ilgili, değişik bir ayarınız var.

@Burhan.cesur
Selamlar,

Türkçe Excel için söylemek gerekirse
" ; " Sütunları

Bunun ingilizce versiyondaki karşılığı ise (Normalde)
" , " Sütunları
" ; " Satırları ifade etmektedir.

Ancak resme baktığımda
sizde sütunlar için " \ " ve satırlar için " ; " kullanılmış...
Ve ayrıca, Türkçe versiyonda kullanılan, formül parçaları ve hücre ref. ayraçları " ; " dür. İngilice versiyonda ise bu " , " dür. Oysa ki resimde " ; " kullanılmış....

Normalde, formülün İngilizce versiyon karşılığı
=LET(a,SORT(INDEX(UNIQUE(RANDARRAY(300,1,1,90,1)),SEQUENCE(27))),IFERROR(INDEX(a,{1,-1,7,-1,13,-1,19,22,-1;-1,5,-1,11,-1,17,-1,23,26;3,-1,9,-1,15,-1,21,-1,27}),""))
şeklinde olmalı...

Tam bilmiyorum....
Sanıyorum, sizde ayarlar ile ilgili, değişik bir ayarınız var.
Merhabalar tekrardan,
evet dediğiniz gibi
Türkçe Excel için
" ; " Sütunları
ben de bu şekilde çalışıyor ama şimdi neden böyle oldu anlamadım .ayarlara felan da baktım onlarda normal gözüküyor bu arada formulunuz çalışıyor fakat ayraçlar değiştiyor otomatik.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9
Geri