Çözüldü En Küçük Tarihe Ait Öğrenim Durumu Bilgisini Alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

teyadih

Normal Üye
Merhaba arkadaşlar kolay gelsin. Örnek dosyada da belirttiğim üzere bir kişiye ait öğrenim bilgilerinde açıklama kısmında kademe yazan satırları dikkate almayacak şekilde en küçük öğrenim bitirme tarihi ile bitirme tarihine ait öğrenim bilgilerini yazacak bir formüle ihtiyacım var. Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

Merhaba sayın Baran. Formülü uyguladım sıkıntı yok elinize sağlık. Ancak terfiye etki eden aylıksız izin, askerlik, SGKlı çalışma aldığı + derece kademe öğrenim bilgileri sayfaları derken terfi çalışma kitabım çok şişti. Bu nedenle terfiye etki eden sayfaları başka bir çalışma kitabı yapmak için taşıdığımda taşıdığım yeni Öğrenim bilgileri liste (2) çalışma kitabı kapalı iken hata veriyor. Size zahmet formülde güncelleme yapabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Dosyanıza bakacağım elbette.
Şayet, başka Excel belgesine atıf yapan DOLAYLI işlevi kullanılmışsa,
bağlantılı Excel belgesi kapalıykan sonuç alınamaz.
Bu durum ETOPLA işlevi için de geçerlidir mesela ve malesef bunun için yapılacak bir şey yok.
Belgenize bakmadığımı söylemiştim ezbere yazdım bu cevabı.

DOLAYLI işlevi varsa onları yok etmek gerekecektir.

Kapalı dosya ile Excel'in var olan formüllerini çalıştıramazsınız. Bunun tek yöntemi ADO yöntemi ile Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon yazılması olacaktır.

Bilginize.

Bazıları formül konusunda takıntılı olur, bu nedenle dosya eklemeden önce rızalarını almak isterim.
Aşağıdaki gibi ekran görüntüsünü göreceğiniz, üstte açıkladığım yöntemi kullanırım derseniz dosyalarınızı ekleyim.

x.webp

Ekli dosyalar

• 1599500942420.webp
    1599500942420.webp
    10.3 KB · Görüntüleme: 38
Ben belgenize bakmayı atladım, başka konulara daldım demekki.
Keşke "Kapalı Excel Belgesinden Formülle Veri Alma" gibi bir başlıkla yeni bir konu açsaydınız.

Şayet, ....(1) isimli belgedeki liste sayfasında SİCİL numaraları verilmiş/hücrede yazılı durumda hazır ise
iki belgeyi de açıkken DÜŞEYARA işlevini kullanarak aşağıdaki gibi formül oluşturarak sonuç alabilirsiniz.

Ben, belgelerinizi, formülde göreceğiniz konuma kaydettiğim için YOL bilgisi (mavi renkledirdim) bu şekilde oluştu.
Siz kendi bilgisayarınızda formülü, ilgili alanları fareyle seçerek oluşturursanız bu yol bilgisi,
dosyanın bilgisayarınızdaki konumuna göre kendiliğinden oluşacaktır.
Formüldeki kırmızı renklendirdiğim 2 sayısı sicil sütunundan itibaren (sicil sütunu dahil) kaçıncı sütun bilgisinin alınacağını belirler.
Bu sayıyı hangi sütundaki bilgi gerekliyse ona göre değiştirirsiniz.
Sadece ÖĞRENİM DURUMU ve MEZUNİYET sütunları gerekliyse 2 yerine yazılacak sayı 3 ve 5 olacak demektir.
Bir sicil numarasının ...(1) isimli belgede olup, ....(2) isimli belgede olmama ihtimali yoksa
formüldeki EĞERHATA kısmına da gerek yok elbette.

Doğal olarak ...(1) isimli belgeyi her açtığınızda BİLGİLERİN GÜNCELLENMESİyle ilgili bir soru karşınıza çıkacak,
bu soruya olumlu cevap verdiğinizde, kaynak belge olan ....(2) isimli belgedeki yeni bilgiyi görebileceksiniz.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

.

Merhaba sayın Baran örnek dosyadaki açıklamada da belirttiğim üzere önceki formülde öğrenim bilgileri sayfasında G sütununda bulunan yazıların içinde kademe yazan satırları dikkate almıyordu. Sanırım bu detayı atlamışsınız.

Hayır Sayın @teyadih .

Kademe ile ilgili kontrol ve öğrenim durumu bilgisinin kapalı tutulacak belgede mevcut dizi formülüyle hesaplanacağını,
açık belgenizde ise sadece kapalı belgedeki o tablodan sicile göre veri çekeceğinizi düşünmüştüm.

O halde Öğrenim Durumu için aşağıdaki formülü dizi formülü olarak uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.
Formülün aynısını, sondaki 3 sayısını 5 olarak değiştirip MEZUNİYET bilgisini getirmek için kullanabilirsiniz.
Bu sayı, SİCİL sütunundan itibaren kaç sütun sağdaki bilginin getirileceğini belirler.

Not: Ben .RAR belgenizi aşağıdaki formülde mavi renklendirdiğim dizine çıkartmıştım.
bu nedenle, formülde mavi renklendirdiğim dosya yolu bilgisini kendi bilgisayarınızdaki konuma göre düzenlemeniz veya
formülü, iki belge de açıkken alanları/hücreleri fareyle seçerek oluşturup kaynak belgeyi kapattığınızda
yol bilgisinin kendiliğinden gelmesini sağlayabilirsiniz.

İşlemin doğruluğundan emin olmak için; formülün uygulandığı belge kapalıyken kaynak belgeyi açıp bir veride
elle değişiklik yapıp, belgeyi kaydederek kapatın, sonra bu formülü uyguladığınız belgeyi açın.
Açılışta BİLGİLERİN GÜNCELLENMESİyle ilgili soruya OLUMLU cevap vererek işlemi onaylayın.
Yeni bilginin geldiğini göreceksiniz.

VBA:
(1 satır)

.

Sayın @teyadih .

D2 hücresindeki formülü aşağıdaki gibi değiştirin (formülün sonundaki 3 sayısını 5 yaparak E sütununa uygulanabilir).
Başka belgedeki alandan aynı formülle sonuç alınması konusunda, 15 numaralı cevaptakine benzer bir uygulama yapabilirsiniz.
Formüller yine dizi formülü olarak uygulanmalıdır.

VBA:
(1 satır)

ÇÖZÜLDÜ işaretlemesini, kendi cevabınıza değil de çözümü sağlayan cevabın sağındaki simgeye tıklayarak yaparsanız iyi olur.
Malum bu işlemden maksat, benzer ihtiyacı/sorunu olanların, yazışmalar arasında dolaşmadan doğrudan çözüm sağlayan cevaba ulaşmalarını sağlamak.

.