Çözüldü Ekli tabloda çıkan sonucu yine saat olarak toplatma formülü

Çözüm
Sn. @Ergcbk aslında sorunuza birçok alternatifli çözüm önerisi sunduk ama hiçbirini uygulamadığınız için yapacak bir şey yok dediniz. Anlaşıldı sorunuzun çözümünü örnek dosyanıza işlemedikçe anlaşılır olmayacaktır. Son yüklediğiniz Dosyanız ektedir. İncelersiniz.

Yine de açıklama yapayım.

AO2 hücresindeki formülünüzü böyle yazıp aşağı sürükleyiniz. Bu şekilde yazınca P sütununda varış tarihi boş olan hücreler hesaba katılmamış olur...
AN sütunundaki formülün ne anlama geldiğine bakmadım.
Ancak örneğin AN3 ve AN9 hücrelerinin biçimi GENEL olarak ayarlarsanız,
AN3'te 18517 gün ve 8 saat, AR9'da 18520 gün ve 16 saat verisinin olduğunu göreceksiniz.

Muhtemelen AN sütunundaki formülde bir sorun var.
Hesaplamanın nasıl yapıldığını, neyi hesapladığını da bilemediğimden o konuda bir şey diyemiyorum.

AN sütununda doğru veriler olursa bunları toplamak mesele değil.
Bence öncelikle AN sütunundaki hesaplamanın kontrol edilmesi gerekiyor.

AN sütunundaki verilen personelin iki tarih arasındaki 20:00-06:00 saatleri arasındaki çalışmasını hesaplamaktadır. Hesaplatmak istediğim toplamda ise çıkan saatlerin toplamını hesaplatmaktır. Bu saat toplamında oldu bitti sorun yaşamaktayım. Doğru bir formül olursa gerektiğinde de kullanmak istiyorum. İlginize teşekkür ederim

İlk husus şu, yolculuk bir gün başlayıp ertesi güne aik bir saatte bitebiliyor.
Benim anladığım örneğin 3'üncü satır için yolculuk süresi =(AE3+AF3)-(P3+Q3) formülüyle 04:15:00 olarak bulunur.
Ancak siz bunu değil, bu kalkış (P3+Q3) ile varış (AE3+AF3) arasında, saat 20:00 ile 06:00 arasında kalan
kesişim süresini bulmak istiyorsunuz doğru mudur?

Açıklamamda kullandığım sütun adları hesaplama açısından doğru sütunlar mı o da ayrı bir konu tabi?
Belki de ilk olarak bunun netleşmesi gerekiyor.

Yolculuğun hareket tarihi ve saati hangi hücreler, varış tarih ve saati hangi hücreler?
Yani hesaplamada kullanılacak sütunlar hangileridir onu da netleştirmek lazım.
Tarih boş olanlar için veya saati sıfır olanlar için ne yapılacaktır vs.
Belgenin yapısını, sütunların anlamlarını net olarak ortaya koymak gerekiyor sanki.

Merhabalar AN sütunu formülünüzde sorun yok ama Sn. @Ömer BARAN hocamızın da dediği gibi bu sütunun toplamını almada sorun oluşuyor. Bunun sebebi de P sütununda P3 P9 vs vs boş bırakmışsınız. Bu durumda buranın tarihi 0.01.1900 olarak alınıp hesaplamaya dahil ediliyor. Hal böyle olunca da o satırın saat farkı yıllar kadar oluyor. eğer varış tarihi belirsiz henüz varışı yapılmayanları toplama dahil etmek istemiyorsanız da örneğin AN2:AN23 arası saatler toplamı için Etopla işlevi ile şöyle bir formül uygulayabilirsiniz. Formülü uyguladıktan sonra da Hücre biçimlendirmeden isteğe uyarlanmış özel biçimlendirme olarak [ s ] : dd ayarlamanız yeterli olur. Yada AN sütunundaki formülünüze eğer şartı ekleyerek P2 boş ise sonuç 0 değilse formülünüz şeklinde uygulayıp normal topla işlevi kullanırsınız.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Sorun sadece bu ise bence; AN2'deki formülde P2 'lerin yerine MAK(E2;P2) yazılması da yeterli olur gibi görünüyor.
Diğer saat hesaplarını kontrol etmedim doğal olarak.
Belirttiğim değişiklik sonrasında sonuçların kontrol edilmesinde yarar var bence.

Bunca yazışma, verilen fikirler hiç anlam ifade etmiyor mu anlayamadım.
AO sütunundaki durum, önceki belgedeki AN sütunuyla aynı.

Değerlerin bazıları, saatten ibaret değil (AO3, AO9 gibi).
Değerlerin sadece saat olmadığını anlamak için alanı seçip GENEL olarak biçimlendirin.
Virgülden sonraki kısımlar SAAT, tamsayı kısımları GÜN anlamına gelir.

Baştan belli anlatmaya çalıştığım sütundaki saat olarak bulunan verileri toplatmaktı. Anlaşıldı sütundaki değerleri formül ile saat olarak toplatmak istemiyorsunuz, yalnızca talebim bu idi, yine de ilginize teşekkür ederim. yapacak bir şey yoktur

Son mesajınızla sorunuz arasındaki bağlantı nedir anlayamıyorum doğrusu.

Demek ki ifade edemedik, toplamak mesele değil, verileriniz KARŞILAŞTIRILABİLİR nitelikte değil diyorum.
AO3'teki değer 18517 gün ve 8 saat. Bunu toplama dahil ederken sadece 8 saat kısmını mı dahil edeceksiniz?

Eğer öyleyse basite şöyle toplam alabilirsiniz.
Formül uygulanan hücrenin biçimini "[ s ] : dd " olarak (ÇİFT TIRNAKLAR OLMADAN) ayarlayın ve şu formülü uygulayın.

=TOPLA(MOD(AO2:AO23;1))

.

Sn. @Ergcbk aslında sorunuza birçok alternatifli çözüm önerisi sunduk ama hiçbirini uygulamadığınız için yapacak bir şey yok dediniz. Anlaşıldı sorunuzun çözümünü örnek dosyanıza işlemedikçe anlaşılır olmayacaktır. Son yüklediğiniz Dosyanız ektedir. İncelersiniz.

Yine de açıklama yapayım.

AO2 hücresindeki formülünüzü böyle yazıp aşağı sürükleyiniz. Bu şekilde yazınca P sütununda varış tarihi boş olan hücreler hesaba katılmamış olur.

Kod:
(1 satır)

AO24 hücresindeki Toplam formülünüzü de aşağıdaki gibi yapıp burası önemli hücre biçimlendirmeden ----> isteğe uyarlanmış ----> Tür kısmına [ s ] : dd bunu yazınız.

Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar

Çözüm
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi