Çözüldü Dosyayı Kayıt Etmeyi Otomatikleştirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lordkisame

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,

Konu başlığını bulmakta çok güçlük çektim açıkçası =) Dosya ekinde de açıklamaya çalıştığım haliyle bir excel dosyasındaki bir hücredeki değer, bir listeden sıralı olarak seçilerek dosya o hücrenin ismi ile kayıt edilsin istiyorum.
Daha sonra kodu geliştirerek kayıt edilen excel dosyaları tek tek açılsın, değer olarak belirli bir alan yapıştırılsın ve o dosya içerisindeki tüm farklı sheetler silinerek dosya kayıt edilsin ve kapansın.

Bu şekilde kısaca anlatılınca çok saçma gibi gelebilir ancak ekteki dosya içerisinde word dosyasında daha tane tane açıklamaya çalıştım.

Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum ilgilenen ve değerli zamanını benim için kullanan tüm exceldestek ailesine.

Word Dosyasındaki Açıklamalar;
Merhabalar;

Şöyle bir ihtiyacım oldu umarım anlaşılabilir şekilde anlatabilirim. Elimde 460 dan fazla yapının database i var. Bu database içinde yapıların metrajları ile ilgili gerekli ölçü, boyut ve miktarlar mevcut..

Metraj dosyasında düşeyara formülü ile ilgili değerleri database üzerinden çektirebiliyorum. Yani yapının ismini TCDD-KESIFsheetindeki K2 hücresine yazınca tüm değerler güncellenerek metraj hazırlanmış oluyor.

Sorunum burada başlıyor buraya kadar formülasyonlarla halledebildim. Bundan sonrası için kod bilgisi gerekti.

• Oluşturduğum database örneği dosya içerisindeki 00.DATABASE.xlsx datasıdır.
  • Kutu-Metraj.xlsx dosyasındaki M stunundaki liste database dosyasından alınmaktadır. Burada döngü için K1 hücresindeki değer her adımda M stunundaki liste şeklinde değişmelidir.
  • Her adımda, adım sonlanmadan excel dosyası K1 hücresindeki isimle farklı kayıt edilerek aynı klasöre kayıt yapılmalıdır. Yani M01 metrajı adımında excel dosyası M01.xlsm şeklinde kayıt edilecek sonra K1 hücresi değer M02 olacak ve dosya aynı klasöre M02 olarak kayıt edilecektir. Böyle devam ederek M stunundaki liste kadar ayrı ayrı excel dosyaları kayıt edilmelidir.

Aslında buraya kadar da benim işimi görmüş olur muhtemelen ancak bundan sonraki kısım ise aynı işlemi defalarca tekrarlamak istemememden kaynaklı olarak bir güncelleme ve kodu ilerletme açısından ricamdır.

Diyelim ki yukarıdaki üç madde ile onlarca dosyayı sıralı şekilde makro içerebilen excel şeklinde bir klasörde topladım. Daha sonra

• Her bir kapalı dosya içerisinden (dosya otomatik olarak açılıp kapana da bilir) A3:I32 aralığı seçtirilecektir.
  • Seçim arasındaki değerler kopyalanacak ve aynı alana DEĞER olarak yapıştırılacaktır.
  • Daha sonra aynı excel dosyası içerisindeki TCDD-KESIFsheetiharicindeki tüm sheetler silinecektir.
  • Dosya bu haliyle kayıt edilerek kapatılacaktır.

Bilmiyorum inanılmaz komplike bir iş midir ancak yardımcı olabilirseniz muazzam bir zaman kaybından kurtarmış olursunuz beni.

Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum ilgilenen ve değerli zamanını benim için kullanan tüm exceldestek ailesine.

Saygılarımı sunarım…

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Doğrumu anlıyorum "KUTUMETRAJ" dosyası çoğaltılarak M sütünunda ki isimlerle farklı kaydedilecek, G14:I29 hücre alanında değişiklik olmayacak.
Metraj dosyanızı paylaşırsanız birde daha iyi olur.

Sayın @Feyzullah bey öncelikle ilginize teşekkürler.

G14:G29 aralığındaki değerleri database den aldığım verilerle otomatik değiştiriyorum. Dosya çok büyük olduğundan paylaşamadım. İçi resimlerle vs dolu. K1 hücresindeki değer M01 iken onun değerleri, M02 iken onun değerleri otomatik geliyor. Ancak yüzlerce yapı olduğundan yüzlerce kez aynı işlemi yapmam gerekiyor.
Bunu bir döngü ile kolaycana yapabilirim. (işin aslı döngüyü de yazabileceğimi düşünüyorum biraz uğraşarak)

Ancak yapamadığım kısım şu;

K1 hücresindeki değeri değiştirip, K1 hücresinde ne yazıyorsa o isimle excel dosyasını kayıt ettiremedim. Yani K1 hücresinde M01 yazacak ve dosyası M01.xlsm olarak kayıt edecek döngü. Sonra K1 hücresine M02 yazıp dosyası M02 olarak kayıt edecek ve M hücresindeki liste tamamlanasıya kadar böyle devam edecek.

Dosyaları kayıt işlemini becerebilirsem tek tek, sonraki adıma geçeceğim.

Örneğin istediğim gibi döngüyü aşağıdaki şekilde yazarak K1 hücresindeki değerleri tek tek değiştirebilirim. Burada Next i satırından önce her seferinde K1 hücresinde yazan değere göre excel i kayıt ettirmem gerekli. O kısmı beceremedim ne yazık ki.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(8 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9