Çözüldü Dış bağlantı ayıklama yöntemi nedir?

Adnan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Excel dosyamı açtığımda "Bu çalışma kitabı, güvenli olmayan bir ya da daha fazla dış kaynağa bağlantılar içeriyor." uyarısı veriyor. Formülleri görünür yaptığım halde, dış bağlantı içeren hücreleri göremiyorum. Bu işin, dış bağlantıları kolaylıkla ayıklayabileceğim daha pratik bir yolu var mı?

Merhabalar Sn. @Adnan
Dış bağlantıları görüntülemek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

1- Dosya menüsünü açınız.
1631777262552.webp

2- Bilgi bölümünü açınız.
Eğer dosyanızda dış bağlantı varsa; Bilgi bölümü içerisinde İlgili Belgeler başlığı altında Dosya Bağlantılarını Düzenle yer alır. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman dış bağlantı listesine ulaşabilirsiniz.
1631777736043.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba Ahmet bey, ilginize teşekkür ediyorum.

Önerdiğiniz yöntem, bağlantı içeren hücrelerin listesini değil, bağlı dosyayı (kaynağı) vermekte. Dosyamda 35'e yakın sekme var. "Bağlantı içeren hatalı hücre, hangi sekmenin, hangi hücresi?" Bana böyle bir listeleme lazım.

Evet Ömer bey,

Böyle durumlarda, "bu hatayı, hangi sekmenin, hangi hücresi için veriyor?" diye bakmanın bir yolu var mıdır?

Ben böyle durumlarda sekmenin, "Formülleri Göster" özelliğini açıyorum ve bir başka excel dosyasından veri alan bir hücre var mı diye tek tek bakıyorum. Bu 30 - 35 sekme olunca hayli yorucu oluyor. Fakat yine de öyle ya da böyle o hücreyi buluyordum.

Bugün başıma gelense yeni bir tecrübe oldu. Daha anlaşılır olması için şöyle izah edeyim, belki başkalarının başına da gelirse faydası olur:

Fabrikadan bize gönderilen bir maliyet hesaplama dosyası var. Fakat dosya bu haliyle çok yavan. Ben bu dosyalara, işimizi kolaylaştırıcı bayağı bir ekleme yaptım. Fakat, her fiyat değişikliği sonrası fabrikadan yeni bir dosya geldiği için, her defasında, her sekmeye benim eklemelerimi uygulamak zorunda kalıyorum. İlk defa, bir önceki fiyat değişikliğinde bir kaç hücreye, bugüne kadar kullanma alışkanlığımın olmadığı, "açılır liste" yöntemini kullandım.

Dün yeni fiyat dosyası gelince, dosyanın sekmelerine benim eklemelerimi kopyala/yapıştır yaptım. Fakat dediğim gibi, açılır liste yöntemini ilk defa kullandığım için, bu hücreleri de aynı yöntemle yapıştırdım. Tabi, dosyayı her yeni açışımda bu uyarıyı almaya başlayınca, ekleme yaptığım hücrelerdeki tüm formülleri gözden geçirdim ama hatalı hücre bulamadım. Açılır listeli hücreler için böyle bir uyarı verebileceği de hiç aklıma gelmediği için, maalesef sabahtan bu yana ne denediysem uyarıyı yok edemedim. Az evvel, açılır hücrelerin "veri doğrulama"sını yeniden yapmak, son çare olarak aklıma geldi ve "masum hatayı" buldum. : )

Ancak, sorum yine de geçerli. Bu tip uyarılar aldığımda, hiç değilse, başka bir dosyaya bağlı veri okumak isteyen hücrelerin, hangi sekmenin, hangi hücresi olduğunu kolayca görebileceğim bir yol var mı?

Ömer bey, yazmış olduğunuz kodu bugün deneme fırsatım oldu ancak. Ekteki gibi bir örnek dosya üzerinde deneme yaptım. Yan sekmeye 2 adet dış bağlantı ekledim ve kodu çalıştırdım ama sadece kolon başlıklarını yazıp, bağlantı listelemesi yapmadı. Kodu gözden geçirmeniz mümkün mü?

Ekli dosyalar

@Adnan

Verdiğim kodda bir sorun yok.
Belgenizi açıp düğmeye tıkladığımda alınan sonuç görseldeki gibi.
Formülün atıf yaptığı belge açıksa, formülde belgenin YOL bilgisi yer almaz,
atıf yapılan belge kapatıldığında YOL bilgisi otomatik olarak eklenir (her iki durumu formül çubuğunda görebilirsiniz) .

1628772910743.webp

Verdiğim kodda, formülde atıf yapılan belgenin kapalı olacağını varsayarak formül metinlerinde "\[" ibaresini aratmıştım.

İlgili belge açık da olabileceğine göre; verdiğim koddaki
If InStr(XD.Formula, "\[") > 0 Then
satırını
If InStr(XD.Formula, "[") > 0 And InStr(XD.Formula, "]") > 0 Then
olarak değiştirirseniz. İlgili belge açık da olsa, kapalı da olsa sonuç alınabilir.

.

Ekli dosyalar

• 1632308067668.webp
    1632308067668.webp
    10.7 KB · Görüntüleme: 28
@Ömer BARAN bey, özür dileyerek konuyu yeniden canlandırıyorum.

Konuyla ilgili yazmış olduğunuz makro, yukarıda eklemiş olduğum dosyada çalışırken, aşağıya eklemiş olduğum bu dosyada çalışmıyor ve yine eklemiş olduğum hata mesajını veriyor.

Sebebi ne olabilir, bulamadım...

Ekli dosyalar

• Dis_Baglanti_Listele.xlsm
    Dis_Baglanti_Listele.xlsm
    2.5 MB · Görüntüleme: 1
  • Screen Shot 10-09-21 at 09.23 AM.webp
    Screen Shot 10-09-21 at 09.23 AM.webp
    33.6 KB · Görüntüleme: 9
Eklemiş olduğum dosyayı, sayfa korumalı haliyle yüklemişim. XD sekmesinden önceki sekmelerde sayfa koruma var ama şifre boş... sonraki sekmelerde ise şifre 2021

@Adnan

Mevcut kodu aşağıdakiyle değiştirin.

Not: Kodda (açıklamalarınıza istinaden) XD sayfasının solunda/sağında olma kriteri kulanıldı.
XD sayfasının solundakiler için sayfa koruma şifresinin BOŞ olduğu, sağındakiler için ise 2021 olduğu varsayıldı.
Ancak en sondaki 4 sayfanın (TIARA'dan başlayarak) sayfa koruması boş da değil, 2021 de değil.

Mevcut kodu aşağıdakiyle değiştirerek tekrar deneyiniz.
Örnek belgenizde son 4 sayfa hariç dış bağlantılı formül yok sanırım.

VBA:
You must log in to view content
(52 satır)
.

@Ömer BARAN bey, ilginize çok teşekkür ediyorum. Tüm gün atölye dışındaydım. Foruma girmek için ancak fırsat bulabildim. Dosyalar atölyedeki bilgisayarda olduğu için deneme şansım olmadı. Pazartesi deneyip, sonucu yazacağım. Tekrar teşekkür ediyorum, ellerinize sağlık...

@Ömer BARAN bey, emekleriniz için teşekkürler ediyorum.

Sizin de belirttiğiniz gibi, yazmış olduğunuz makro gayet düzgün çalışıyor ama dış bağlantı listelenmediği halde, dosyayı kapatıp açtığımda "Güncelleme yapıp, yapmamayı" soruyor. Ben de pes edip, dosyayı yeniden oluşturdum. Fabrikadan gelen ham dosyaya yapmakta olduğum tüm eklemeleri yeniden yaptım. Bu kez "dış bağlantı uyarısı" vermedi.

Sizi çok uğraştırdım, hakkınızı helal edin, Allah razı olsun...

@Ömer BARAN bey, bu bilgiyi sizinle paylaşmamın doğru olacağını düşündüm.

Son iliştirdiğim dosyada, hiç bir dış bağlantı listelenmemesine rağmen, uyarı vermeye devam ediyordu ya, sebebini buldum. Dosyanın, fabrikadan gelen ham hali, XD sekmesinden sonraki sayfalarda olduğu gibi. yani "F" sütununun sağı boş. G sütunundan sonraki şeyleri ben ekledim. Ayrıca **_Fiyat isimli sekmeler de benim ilavem. Fabrika her fiyat değişikliği yaptığında bayilerine ham dosyayı gönderiyor, ben de saymış olduğum bu ilaveleri yapıyorum. Bunu yaparken de, bir önceki versiyonun [G-V] sütunlarını kopyala yapıştır yapıyorum. Bu arada makro düğmeleri de kopyalanmış oluyor. Sonra da düğmelere yeniden makro ataması yapıyorum. Ben bu işlemi yapmıştım aslında ama sanırım kaydetmeyi unuttum ve bilgisayarda çalışan iş arkadaşım da benim dosyamı o haliyle kapatmış olmalı ki, ben makro düğmelerini ilişkilendirdim sandığım için, onları kontrol etmek hiç aklıma gelmediğinden, hatayı bulamadım.

Dün başka bir dosya üzerinde benzer işlemi yaparken bir anda aklıma geldi. Düğme atamalarını yapınca "Dış bağlantı uyarısı" vermeyi kesti dosya.

Bu bilginin başkalarının da işine yarayabileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim.

Kolay gelsin...

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
16