Çözüldü Belirlenen Konumdaki Dosyaları Mail Atma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hayalIbey

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba kıymetli dostlar,

Benim her gün mail atmak zorunda olduğum bir kaç dosya var . Bu dosyalar sabit bir konumda klasör içerisinde.

Benim ihtiyacım her gün belirttiğim 3 zaman diliminde belirli konumda ne kadar dosya varsa maille önceden yazdığım mail veya maillere gönderilmesi.

Konumda (konum ağ da olabilir değişebilir de bunun icin konumu degiştirme imkanim olmali ) ne kadar dosya varsa gönderilmesini istiyorum. Gönderilecek adresleri ve zaman dilimlerini değiştirebileyim.
Outlook kullanacağım için kullanıcı adı şifre alanlarını da değiştirmem için alan olmalı.

@hayalibey
Belirlenen zamanlarda mail atabilmesi için ya exceldeki makronun 7/24 çalışması gereklidir... Yada bilgisayarın görev zamanlayıcısını kullanmanız gereklidir.
Diğer türlü belirlenen zamanlarda mail atma kısmı biraz imkansız gibi duruyor...
Yarından sonra sorunuz ile ilgileneceğim...
Kolay gelsin...

Moderatörün son düzenlenenleri:
@hayalibey
Belirlenen zamanlarda mail atabilmesi için ya exceldeki makronun 7/24 çalışması gereklidir... Yada bilgisayarın görev zamanlayıcısını kullanmanız gereklidir.
Diğer türlü belirlenen zamanlarda mail atma kısmı biraz imkansız gibi duruyor...
Yarından sonra sorunuz ile ilgileneceğim...
Kolay gelsin...
Eğer konu ile ilgili uğraşırsanız çok sevinirim. Şimdiden ilginiz ve emeğiniz için çok teşekkür ederim .

1559021286388.webp

Dosyayı bir defa açıp gerekli bilgileri doldurunuz... Klasör seçimi yapıldıktan sonra bulunan klasördeki ilk 10 dosya listelenecektir.
Ardından gönderilecek mail adreslerini girerek dosyayı kapatınız...

Sonrasında Görev Zamanlayacısından gerekli ayarlamaları yapınız. İstenilen saatte dosyanın çalışmasını sağladığınız takdirde dosya açılır açılmaz gerekli mail gönderilmiş olunacaktır....

Not: Dosya açılışı ile gerekli alanlar kontrol ediliyor. Doluysa mail gönderme olayı gerçekleşiyor. Boşsa hiç bir şey yapmaz... Mail gönderdikten sonra bilgilendirme kutusu çıkmaktadır. Tamam derseniz dosyayı kaydedip kapatır... İptal derseniz dosya kapanmaz lakin mail gönderilmiş olunur...

İlgili mail gönderme kodu:

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(32 satır)

İlgili klasör seçme kodu:

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(31 satır)

Ekte ki dosyayı inceleyiniz...

Ekli dosyalar

• Mail İnfo.xlsm
    29.9 KB · Görüntüleme: 14
Dosyayı inceledim elinize sağlık ama şöyle bir sorun var .
1. Dosyanın günün hangi saatlerinde gideceğini excelde doldura bilmeliyim
Ekte bir dosya ekledim . Dosya sayısı sınırsız olsa klasörde ne kadar dosya varsa gönderse. Bir de görev zamanlayıcı olmazsa . Makro 24 saat çalışsa daha güzel olmaz mı .
Bir taslak attım eğer olur derseniz sayfa tasarımını güzel bir şekilde yapabilirim .
Sizden haber bekliyorum.

Ekli dosyalar

• yeni şekli.xlsm
    32.5 KB · Görüntüleme: 4
1559021286388.webp

Dosyayı bir defa açıp gerekli bilgileri doldurunuz... Klasör seçimi yapıldıktan sonra bulunan klasördeki ilk 10 dosya listelenecektir.
Ardından gönderilecek mail adreslerini girerek dosyayı kapatınız...

Sonrasında Görev Zamanlayacısından gerekli ayarlamaları yapınız. İstenilen saatte dosyanın çalışmasını sağladığınız takdirde dosya açılır açılmaz gerekli mail gönderilmiş olunacaktır....

Not: Dosya açılışı ile gerekli alanlar kontrol ediliyor. Doluysa mail gönderme olayı gerçekleşiyor. Boşsa hiç bir şey yapmaz... Mail gönderdikten sonra bilgilendirme kutusu çıkmaktadır. Tamam derseniz dosyayı kaydedip kapatır... İptal derseniz dosya kapanmaz lakin mail gönderilmiş olunur...

İlgili mail gönderme kodu:
[Hidden content]

İlgili klasör seçme kodu:
[Hidden content]

Ekte ki dosyayı inceleyiniz...
Böyle bir dosya mümkün müdür acaba

Dosya ve mail adres sayısı fazla olunca maalesef hata verme yada eksik gönderme oranı fazla olacağından az tutmakta fayda vardır. Yok illaki fazla olsun derseniz sizin bileceğiniz iş...
Dosyalar farklı klasörlerden alınacaksa dosya isimlerini eklerden dosya yolu ile eklemek algoritma açısından kolaylık sağlayacaktır.
Makroyu 24 saat çalıştırabiliriz... Buna göre kodlama yapar yeniden paylaşırız. Tasarım dosyanızı paylaşmanızı unutmayınız...

Not: İlgili şartları da dosya paylaşırken belirtmeniz daha hızlı yol almamızı sağlayacaktır...

Evrak dosya boyutunu asmayacak ek sayısınca gitse sorun olur mu peki veya şöyle desem ilgli konumdaki tüm dosyaları rar e ile sıkıştırıp tek dosya şeklinde ekleyip gönderse her bir dosya konumu için. Birden fazla mail olması sanırım sorun olmaz . sistem konumdaki dosyaları sıkıştır ise tek dosya olur böylece konum sayısı artar ama dosya sayısı 10 veya 15 de kalamaz mi. Asıl olan sağda yazan zaman diliminde mailin gitmesi

Tasarımı yapayım derken dosya sistemini bozdum tablo da biraz bozuk geldi

Ekli dosyalar

• yeni tasarım.xlsm
    26.7 KB · Görüntüleme: 4
Evrak dosya boyutunu asmayacak ek sayısınca gitse sorun olur mu peki veya şöyle desem ilgli konumdaki tüm dosyaları rar e ile sıkıştırıp tek dosya şeklinde ekleyip gönderse her bir dosya konumu için. Birden fazla mail olması sanırım sorun olmaz . sistem konumdaki dosyaları sıkıştır ise tek dosya olur böylece konum sayısı artar ama dosya sayısı 10 veya 15 de kalamaz mi. Asıl olan sağda yazan zaman diliminde mailin gitmesi

Tasarımı yapayım derken dosya sistemini bozdum tablo da biraz bozuk geldi
Ya da şöyle olsa daha iyi olmaz mı
örneğin 10veya 15 dosya yeri bırakalım konum seçerken sorsun rar olarak sıkışarak mı gitsin yoksa ayrı ayrı dosya olarak mı gitsin . Bu daha güzel olur. Bence mail ek sayısı ile mail gönderici sayısı eşit olsa daha estetik olur.
Bir de 3xcel 24 saat makrosu ile calisacak ise sürekliaçık kalması gerekiyor sanırım. Bu durum da da kapatmak istediğinizden emin misjnzi programlanmış görevler var şeklinde uyarı verse harika olur. Şimdiden yüreğinize emeğinize sağlık

Ekli dosyayı inceleyiniz...
Ekli dosyayı görüntüle 786

Not: Gerekli sıkıştırma yapılıyor. Lakin dosya boyutu fazla olduğunda yada eklenecek dosya fazla olduğunda eksik gönderecekdir. Aynı şey mail adresleri içinde geçerlidir. Ne kadar fazla mail olursa atlama olasılığı daha fazla olacaktır.

Not2: Sıkıştırma işlemine evet derseniz her dosya için 5 sn bekleme süresi koydum ne olur ne olmaz.... Bu nedenle sayısına göre sıkıştırma uzun sürebilir...

Not3: Seçilen klasör neresi ise sıkıştırılan dosya orada oluşacaktır. Bu nedenle fazla dosya olmaması için mail gönderildikten sonra dosya silme işlemini manuel yapmalısınız...

Ekli dosyalar

• 1559142897547.webp
    1559142897547.webp
    45.5 KB · Görüntüleme: 18
  • RAPOR ALMA.xlsx
    60 KB · Görüntüleme: 92
Aynen öyle . Konum sayısını aynı pencere içerisinde 3 veya daha fazla yapma imaknimiz var mi . Cok alanı işgal etmeden konumu artırabilsek çok harika olur. Eğer böyle bir imkan yoksa sağlık olsun. Bir kaç saat programi kullanıp deneyeceğim. ÜSTADsınız

Mail gönderme saatinde hata veriyor. Mail göndermiyor.
Konumu seçtikten sonra konuma dosya daha sonra eklediğinizde o dosyayı almıyor asıl önemli olan Daha sonra dosya eklenirse büroda olmadigimiz zaman ilgili konuma yeni dosya eklenirse gönderme zamanı konumdaki tüm eski yeni dosyaları göndermesi
Bir de mail gönder tuşuna basar basmaz başka excel açmaya izin vermiyor.
Bir De bir tüs daha ekleseniz de anlık tuşa basar basmaz mail atsa

Sorunlar halledildi...
Ekli dosyayı görüntüle 806

Eklenecek dosyalar kısmını TEMİZLE butonuna tıklayarak siliniz... Aksi takdirde hata alabilirsiniz...
Birden fazla excel sayfası ile çalışma sorunu çözemedim tam. Galiba benim excel de hata var. Çözebilirsem atarım...
Ekli dosyayı inceleyiniz...

Ekli dosyalar

• 1559225750903.webp
    1559225750903.webp
    38.8 KB · Görüntüleme: 83
  • Mail.xlsm
    43.9 KB · Görüntüleme: 13
Elinize sağlık programı inceleyeceğim. Peki dediğim gibi konumdaki yeri belirlendikten sonra konuma dosya altildiginda gönderme zamanı gelince ilgili konumdaki güncel tüm dosyaları gönderecek mı.
Bir de tuşa basıldığında anında gönderme yapmak için bir tuş ekleseniz.
Ama asıl en önemlisi excelle çakışırsa dosya randımanlı asla çalışmaz. Zira göndermesi gereken zamanda baska excel dosyasi aciksa zaten calismayacak . Bu da programin kullabişligini ciddi manada düşürür. Ilgileneceginize eminim artık. Bu işte mahirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
48
Geri