H

Çözüldü Belirlenen Konumdaki Dosyaları Mail Atma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hayalIbey

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba kıymetli dostlar,

Benim her gün mail atmak zorunda olduğum bir kaç dosya var . Bu dosyalar sabit bir konumda klasör içerisinde.

Benim ihtiyacım her gün belirttiğim 3 zaman diliminde belirli konumda ne kadar dosya varsa maille önceden yazdığım mail veya maillere gönderilmesi.

Konumda (konum ağ da olabilir değişebilir de bunun icin konumu degiştirme imkanim olmali ) ne kadar dosya varsa gönderilmesini istiyorum. Gönderilecek adresleri ve zaman dilimlerini değiştirebileyim.
Outlook kullanacağım için kullanıcı adı şifre alanlarını da değiştirmem için alan olmalı.

Elinize sağlık programı inceleyeceğim. Peki dediğim gibi konumdaki yeri belirlendikten sonra konuma dosya altildiginda gönderme zamanı gelince ilgili konumdaki güncel tüm dosyaları gönderecek mı.
Bir de tuşa basıldığında anında gönderme yapmak için bir tuş ekleseniz.
Ama asıl en önemlisi excelle çakışırsa dosya randımanlı asla çalışmaz. Zira göndermesi gereken zamanda baska excel dosyasi aciksa zaten calismayacak . Bu da programin kullabişligini ciddi manada düşürür. Ilgileneceginize eminim artık. Bu işte mahirsiniz.
Estağfurullah...
Ben de öğreniyorum diyelim...
Dosyayı incelemediniz daha galiba...
Tek sorun aynı anfa 2 excel ile çalışmak... Çözüm bulabilirsem paylaşırım...
Not : Dosya isimlerinde boşluk olmasın,..

Dosya isimlerinde boşluk olmasın derken kastınız sanırım Excel dosyalarinin isimleri bitişik olsun galiba
Örneğin. ARAŞTIRMADOSYASIEVRAKLARI
şeklinde. Dosya isimleri
Klasör isimleri normal olabilir sanırsam.

Sizin aynı anda excel çakışmasını çözeceginize eminim. Üstad

Üstadım programı gün boyunca denedim.
1.En büyük sıkıntı dosya mail göndermeye programlı iken hiç bir excel açılmıyor. Bu ciddi anlamda sorun oluyor.
2.Her saat başı gönder çalışmıyor kesinlikle
Her saat başı seçilince karşısında 0.243455 benzeri garip rakamlar çıkıyor. Kesinlikle her saat başı göndermiyor.
3. Gönderme zamanına en altına ayrı bir tane daha daha acsak ve "Özel" desek zaman için de elle "09:05:00" "11:12:00" formatinda olacak şekilde kendimiz yazsak harika olacak
4. Saat 17 .00 den beri saat başı mail atmıyor. Aslında her saat başı seçilince artık zaman alanı otomotik olarak her saat başı şeklinde yazsa giriş yapilamazsa olmaz mı ?
5.Exceller açıkken deneyemedim malesef size sormak isterim. Rar ile sıkıştır dedikten sonra de klasöre yeni dosya kondugunda gönderme zamanı yeni dosyaları da sıkıştırıp atıyor mu?
6.28 adet pdf yi sorunsuz gönderiyor sıkıştırmadan. Bu harika Üstadım.
Ama dediğim gibi ayni anda excel acilamayinca büyük sorun olduğundan tum gönderme seceneklerini deneyemedim
7. Bu akşama her ayın ilk günü 01.00.00 da mail atmaya programladım. Her ayın ilk 15. Günü ve son gününü test edip size bilgi vereceğim.
Ama elinize emeğinize sağlık.
Cevabınızı bekliyor olacağım.

1.En büyük sıkıntı dosya mail göndermeye programlı iken hiç bir excel açılmıyor. Bu ciddi anlamda sorun oluyor.
Bunun eksikliğini ifade etmiştim. Çözüm üzerinde çalışıyorum...
2.Her saat başı gönder çalışmıyor kesinlikle
Her saat başı seçilince karşısında 0.243455 benzeri garip rakamlar çıkıyor. Kesinlikle her saat başı göndermiyor.
Her saat başını göndermesi gerekiyor. Büyük ihtimalle gönderdikten sonra bir bildirim falan geliyorsa orada takılı kalmış olabilir. Bildirimleri iptal ediniz...
Yada hatanın olduğu görüntüyü paylaşmanızı istirham edeceğim...
3. Gönderme zamanına en altına ayrı bir tane daha daha acsak ve "Özel" desek zaman için de elle "09:05:00" "11:12:00" formatinda olacak şekilde kendimiz yazsak harika olacak
Bunun için kodlarla oynamamız gerek...
4.Saat 17 .00 den beri saat başı mail atmıyor. Aslında her saat başı seçilince artık zaman alanı otomotik olarak her saat başı şeklinde yazsa giriş yapilamazsa olmaz mı ?
2. sorunla aynı konu... Her saat başı seçili geldiğinde program sadece dakika ve saniyeye bakıyor... Eğer 00:00 ise mail gönderme işlemi başlıyor. Hata olmaması gerekiyor...
5.Exceller açıkken deneyemedim malesef size sormak isterim. Rar ile sıkıştır dedikten sonra de klasöre yeni dosya kondugunda gönderme zamanı yeni dosyaları da sıkıştırıp atıyor mu?
Evet... Gerekli konumu kontrol ediyor. Eğer sıkıştır dediyseniz mail atmadan önce en son sıkıştırma işlemi sonucu oluşan dosyayı silip, dizinde bulunan bütün dosyalara sıkıştırma işlemi yapıyor....
6.28 adet pdf yi sorunsuz gönderiyor sıkıştırmadan. Bu harika Üstadım.
Ama dediğim gibi ayni anda excel acilamayinca büyük sorun olduğundan tum gönderme seceneklerini deneyemedim
Fazla dosya eklememeye çalışın. Boyut sınırına takıldığında eksik bir gönderim olabilir...
7. Bu akşama her ayın ilk günü 01.00.00 da mail atmaya programladım. Her ayın ilk 15. Günü ve son gününü test edip size bilgi vereceğim.
Cevabınızı bekliyor olacağım..

Bunun eksikliğini ifade etmiştim. Çözüm üzerinde çalışıyorum...

Her saat başını göndermesi gerekiyor. Büyük ihtimalle gönderdikten sonra bir bildirim falan geliyorsa orada takılı kalmış olabilir. Bildirimleri iptal ediniz...
Yada hatanın olduğu görüntüyü paylaşmanızı istirham edeceğim...

Bunun için kodlarla oynamamız gerek...

2. sorunla aynı konu... Her saat başı seçili geldiğinde program sadece dakika ve saniyeye bakıyor... Eğer 00:00 ise mail gönderme işlemi başlıyor. Hata olmaması gerekiyor...

Evet... Gerekli konumu kontrol ediyor. Eğer sıkıştır dediyseniz mail atmadan önce en son sıkıştırma işlemi sonucu oluşan dosyayı silip, dizinde bulunan bütün dosyalara sıkıştırma işlemi yapıyor....

Fazla dosya eklememeye çalışın. Boyut sınırına takıldığında eksik bir gönderim olabilir...

Cevabınızı bekliyor olacağım..
1.Programlandığı halde her ayın ilk günü. 01.00.00 da mail gelmedi.
2. Dün 17.00 den beridir her saat başı mail gelmiyor.
HER saat başı yazdıktan sonra zaman kısmını boş bırakmıştım bazı yerlerde.

Alta doğru bazı yerlerde her saat başı seçildiğinde daha önce ifade ettiğim gibi misal 0,234554 şeklinde garip bir ifade çıkıyor

Ayın 1. günü denemesi yapılmış başarılı bir şekilde gönderilmiştir....
Ekli dosyayı görüntüle 864

Ekli dosyayı görüntüle 863

Saat 17.00 den sonra mail gönderim de yapılmaktadır.
Ekli dosyayı görüntüle 866

Ekli dosyayı görüntüle 865

Aşağıdaki resimdeki hatayı diyorsanız ;
Ekli dosyayı görüntüle 867

Gerekli hücreyi seçip biçimden saat formatını seçiniz... Herhangi bir hata yoktur....

Ekli dosyayı görüntüle 868

Not: Devamlı bir şekilde bilgisayar başında değilsiniz anladığım kadarıyla... Bu nedenle bilgilendirici ("mail gönderildi") uyarıyı kapatınız.... Program bu şekilde durmadan çalışacaktır... Bunun için ise Mail makrosu içerisinde ki Msgbox ile başlayan satırı siliniz... (Resimde gösterilmiştir...)

Ekli dosyayı görüntüle 869

Not2: Deneme yapmak için ilgili tarih ve saati beklemenize gerek yoktur. Bilgisayarın saat ve tarihleri ile oynayarak istediğiniz saatte ve tarihte mail gönderiliyor mu gönderilmiyor mu denemesini yapabilirsiniz?

Ekli dosyalar

• 1559372429642.webp
    1559372429642.webp
    5.3 KB · Görüntüleme: 57
  • 1559372444859.webp
    1559372444859.webp
    4.5 KB · Görüntüleme: 58
  • 1559401219340.webp
    1559401219340.webp
    5.4 KB · Görüntüleme: 57
  • 1559401237024.webp
    1559401237024.webp
    4.6 KB · Görüntüleme: 55
  • 1559401294427.webp
    1559401294427.webp
    2.9 KB · Görüntüleme: 54
  • 1559401380275.webp
    1559401380275.webp
    9.8 KB · Görüntüleme: 55
  • 1559401595724.webp
    1559401595724.webp
    46 KB · Görüntüleme: 55
Üstadım Bilgilendirme mesajını kapatmak yerine mail gönder tuşuna basınca bilgilendirme istiyor musunuz diye sorsa evet deyince bilgilendirme çıksa gönderince. Böylece artık mesajı kapatmayana kadar gonderim olmayacaktir dogru anladiysam.
Mail basınca bilgilendirme hayır diye secsek ve her saat veya programlandığı zaman diliminde gönderim yapsa daha fonksiyonel olmaz mı

Bilgisayarın saatini degistiremiyorum çünkü özel bir sistem kullanıyoruz saat vb kısımlara erişim kısıtlı. Başka bir bilgisayarda tecrübe edeceğim. Ama konu yine dolaşıp aynı anda excel açılamayinca programı çalıştırma ihmale uğruyor misal excelle uğrasirken mail gönder tuşuna basamayacağım için dosya ilgili mail adreslerine gitmeyecek.
Benim anladığım kadarı ile de siz bu konuda kendinizi baya aşmışsınız. Üstad demiştim ya gerçekten de üstadsıniz

Ayın 1. günü denemesi yapılmış başarılı bir şekilde gönderilmiştir....
Ekli dosyayı görüntüle 864

Ekli dosyayı görüntüle 863

Saat 17.00 den sonra mail gönderim de yapılmaktadır.
Ekli dosyayı görüntüle 866

Ekli dosyayı görüntüle 865

Aşağıdaki resimdeki hatayı diyorsanız ;
Ekli dosyayı görüntüle 867

Gerekli hücreyi seçip biçimden saat formatını seçiniz... Herhangi bir hata yoktur....

Ekli dosyayı görüntüle 868

Not: Devamlı bir şekilde bilgisayar başında değilsiniz anladığım kadarıyla... Bu nedenle bilgilendirici ("mail gönderildi") uyarıyı kapatınız.... Program bu şekilde durmadan çalışacaktır... Bunun için ise Mail makrosu içerisinde ki Msgbox ile başlayan satırı siliniz... (Resimde gösterilmiştir...)

Ekli dosyayı görüntüle 869

Not2: Deneme yapmak için ilgili tarih ve saati beklemenize gerek yoktur. Bilgisayarın saat ve tarihleri ile oynayarak istediğiniz saatte ve tarihte mail gönderiliyor mu gönderilmiyor mu denemesini yapabilirsiniz?
Bilgilendirme mesajını da klasör seçerken sıkıştırsın mı şeklindeki gibi sorsa güzel olmaz mı?

Bilgilendirme açık olunca artık programlı mail gondermyecek
Bilgilendirme kapali olunca programlanan zamanlarda mail gönderimi olacak. Siz harikasınız. Su excelle cakismayi çözerseniz Vallahi 4 4 luk bir program olacak

@cakarem Emre kardeşim aşağıdaki kodları değiştirip, dener misin ?

Private Sub Workbook_Open() Kısmındaki kodları aşağıdaki ile değiştir.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(10 satır)

UserForm3 kod blogun en üsttüne aşağıdaki kodları ekle.

VBA:
(10 satır)

UserForm3 Private Sub UserForm_Initialize() Kısmındaki kodları aşağıdaki ile değiştir.

VBA:
(7 satır)

UserForm3 Private Sub UserForm_Activate() Kısmındaki kodları aşağıdaki ile değiştir.

VBA:
(15 satır)

MODULE Sub gonder() Kısmındaki kodları aşağıdaki ile değiştir.
VBA:
(14 satır)

Mevcut @cakarem Emre Beyin yaptığı dosyayı denerken elektrikler kesildi ve bilgisayar yeniden başlatıldı. Ben mail dosyasını sistem açılır açılmaz başlangıçta açılacak dosyalara kaydetmiştim. Dosya açıldı ama makro çalışmadı için mail gönder tuşuna basmam gerekti. Excel çalışır çalışmaz mail gönder makrosu çalışsa Ekli dosyayı görüntüle 874 Durdur tuşuna basınca içeriğe ulaşsak böylece elektrik kesintisi olursa sistem açılır açılmaz gönderme makrosu çalışır. Ayar yapmak istenildiğinde tercihe bağlı durdur tuşuna basılır

Ekli dosyalar

• 1559380834779.webp
    1559380834779.webp
    6.3 KB · Görüntüleme: 0
@metehan8001 Feyzullah hocam... Elleriniz dert görmesin... Bu kodların anlamlarını öğrendiğim zaman kendimi aşmış olarak sayacağım :)
En kısa zamanda bunların ne demek olduğunu öğrenmiş olurum inşaallah...
Kodlarda revize yaptım... Meydana gelen hatalar şu şekildedir...
1- Dosya açıldığında şu şekilde bir görüntü oluşmaktadır ve böylede kalmaktadır...

Ekli dosyayı görüntüle 878

2- Farklı dosya açtığımızda gayet sağlıklı açılmakta çalışılma yapılmaktadır... Lakin dosyayı kapatmak için X tuşuna bastığımızda aşağıdaki ekran gelmektedir. Sanki hepsini kapatmak istiyormuşuz gibi bir durum oluşuyor galiba...

Ekli dosyayı görüntüle 877

Garip bir çalışma içerisinde bulduk kendimizi... Bakalım işin içinden çıkabilecek miyiz? @Admin ve diğer forum üstadlarından da destek olmalarını bekliyorum inşaallah...

Ekli dosyalar

• 1559399865943.webp
    1559399865943.webp
    6.5 KB · Görüntüleme: 54
  • 1559399892466.webp
    1559399892466.webp
    7.5 KB · Görüntüleme: 52
Mevcut @cakarem Emre Beyin yaptığı dosyayı denerken elektrikler kesildi ve bilgisayar yeniden başlatıldı. Ben mail dosyasını sistem açılır açılmaz başlangıçta açılacak dosyalara kaydetmiştim. Dosya açıldı ama makro çalışmadı için mail gönder tuşuna basmam gerekti. Excel çalışır çalışmaz mail gönder makrosu çalışsa Ekli dosyayı görüntüle 874 Durdur tuşuna basınca içeriğe ulaşsak böylece elektrik kesintisi olursa sistem açılır açılmaz gönderme makrosu çalışır. Ayar yapmak istenildiğinde tercihe bağlı durdur tuşuna basılır
Tarih ve saati geldiğinde makro çalışır. Ekstra durumlar için bir çözüm üretmedik maalesef...
Eğer her dosya açılışında mail atılmasını istiyorsanız

Private Sub Workbook_Open() kod bloğuna aşağıdaki kodu ekleyiniz... ( ilgili alanların dolu olduğunu varsaydım... )
Kod:
(1 satır)

Dosyanın son halini (düzenlenmiş hali ) paylaşayım...

Ekli dosyayı görüntüle 879
@metehan8001 feyzullah hocam ,bu görüntü oluştuktan sonra durdur tuşuna basarsak çalışma sayfası açılıyor, lakin tekrardan çalıştırıldığında userform da çalışma sayfası da görünmez oluyor...

Ekli dosyalar

• 1559400578867.webp
    1559400578867.webp
    7.5 KB · Görüntüleme: 50
  • Mail.xlsm
    Mail.xlsm
    45.5 KB · Görüntüleme: 4

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...