K

Çözüldü Değişken Aralıklardaki Satırları Toplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Değişken aralıklardaki satırları toplama formülüne ihtiyaç var.
C3:H38 aralığındaki tabloda C sütununda "Ara Top" yazan satırların E,F,G,H kesişimlerini toplayacak bir formül gerekli ki; Örneğin E13 hücresine bu formülü uyguladığımda formülü kopyalayıp "Ara Top" yazan alttaki değer E,F,G,H sütunlarına kopyaladığımda satır aralıkları değişken olan durumları dinamik olarak algılayarak toplam alacak.
Örneğin: E13 hücresinde TOPLA(E4:E12) ya da TOPLA(G4:G12) 9 satır toplarken; E18 de 4 satır toplamış olacak. Belirttiğim üzere bu satırlar sabit değildir. Satır sayıları değişebilir. Ancak C sütununda "Ara Top" yazmaktadır.
E13 hücresine oluşturulan formülü kopyalayıp "Ara Top" olan satırların E sütun kesişimlerini yapıştırıp; formülü E:H satırlarına da sürüklemekle ya da sizin uygun göreceğiniz bir yöntemle ara toplamları alabilmek gerekli..

Ekli dosyalar

@kmlzdmr
-- Formülü E13 hücresine uygulayın,
-- E13'ü sağa doğru kopyalayın,
-- E13:H13 aralığını kopyalayıp, diğer ARA TOP satırlarına yapıştırın.

CSHARP:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

@Ömer BARAN
Üstadım,
formülü dediğiniz üzere
E13 hücresine formül yapıştırarak sağa sürükleme ve E13:H13 aralığını kopyalayıp ilk alan olan E18: H13' e ve takip eden "ara top" satırlarına kopyaladığımda E4:E13 aralığını mükerrer toplayarak
E18 değerini getirdi. Halbuki E18 toplamı:1222,01 olacaktı... E18 formül sonucunda 191896,15 geldi

Üstadım,
Emin olun "Ömer ağabey mutlaka doğru yapmıştır." dedim.
2 üç kere kopyala, sürükle yaptım...
ama sizden dosya gelince fark ettim ki... konu "Dizi Formülü"....
formül direk alıp E13 hücreye kopyalayıp sağ sürüklenmesi durumunda toplamlar doğru gelince
aşağılara da kopyaladım...
Diziye çevirmek yorgunluktan aklıma gelmedi...
Sizi yordum....
Teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...