Soru Değişen Hücre Değerine Göre Sesli Uyarı

galip

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, sorum değişen hücre değerine göre makro yazılarak sesli uyarı alınması:
Asıl dosyada A sütunundaki (1. değer) veriler internetten sorguyla çekilen veriler (dk da bir kez güncelleniyor.).
B sütunundaki (2. değer) veriler elle girilen değerlerdir.
C sütununda 1. değerden 2. değere olan yüzde değişim hesaplanıyor.
Amacım şu: % değerleri, A sütunundan gelen verilere göre sürekli değişiyor. C sütununda herhangi bir hücre yada birden fazla hücre,
Örneğin; % 1 in altına indiğinde sesli uyarı vermesini istiyorum. Bunu makroyla yapabiliriz diye düşünüyorum. Biraz uğraştım ama işin içinden çıkamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

@Galip
A sütununa veri yazaN kodlarınızı da görseydik daha iyi olurdu.
Bu sayede A sütunundaki veri değişimine bağlı bir tetiklenme düşünülebilirdi.
Bu kodları göremediğimiz için, mecburen Calculate kodu önerdim.
Şu kodu sayfanın kod bölümüne uygulayın. Hem ses, hem de %1'in altına düşen hücre renklendirilir.

[REPLY]
VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(12 satır)
[/REPLY]

Gönderiyorum dosyayı Ömer Hocam. Bu dosyada Dr1%, Dr2%.......Ds4% olan sütunlarda herhangi bir hücre belirlenen değerin altına düştüğünde sesli uyarı vermesi gerekiyor. Yüzdeler, Dr1, Dr2........Ds4 sütunlarının (bu değerler elle giriliyor.), anlık fiyata yaklaşmasına göre hesaplanıyor. Anlık fiyat sorguyla internetten çekilen verilerdir.
Bir şey daha var ona da çözüm bulamadım. dosyada da görüleceği üzere coinleri, seçeceğim Dr (direnç) veya Ds (destek) noktası ve textboxlara yazacağım belli yüzdelere göre filtrelemek istiyorum. Filtreleme işlemini de kodlarla yaptım ancak textbox içine, örneğin: 1.02% olarak giriş yapmak zorunda kalıyorum. yani textbox içine sadece 1,02 yazdığımda kod çalışıp bunu 1.02% şekline çevirip daha sonra filtrelesin gibi bir şey yapmaya çalıştım. Ama çıkamadım işin içinden. filtrelemenin negatif sayılar içinde geçerli olması gerekiyor.

Ekli dosyalar

Değişen neresi, renklenecek neresi tam anlayamadım.
Belgeniz için aklınızdan geçenleri bir çırpıda yazınca karışıklık olur.

İlk önce BEEP sesiyle ilgili işlemi açıklarsanız iyi olur.
Hangi sütundaki değerler, hangi değerle karşılaştırılacak?

Diğer isteklerinizi karıştırmadan konu konu, işlem bazı hareket edilmesinde yarar var.

Hocam, örneğin; ilk satırdaki coin e göre anlık fiyat 1,715. kullanıcı Dr1 (Direnç1) e anlık fiyattan yüksek bir değer girerek yüzde yaklaşımını takip etmek istiyor. Yani Dr1 e 1,730 giriyo diyelim. İkisi arasındaki % değişimi buluyoruz. bu da yüzde değ. formülüne göre; 0,87% çıkıyor. Diğer Dr ' lere de yine aynı şekilde artırarak değer giriyoruz. yüzdeleri buluyoruz. Daha sonra Ds leri de anlık fiyattan düşük değerler girip anlık fiyatın yaklaşmasını takip ediyoruz. (Ds1 e 1,700 diyebiliriz. burada da Ds1% değeri -0,87% geliyor.) diğer Ds değerleri de azalarak girildiğinde % leri hesaplanıyor. Amacımız şu: Tüm yüzde sütunlarında, Dr% ler için 1%-2% arasına giren değerler , Ds% ler için (-2%)-(-1%) arasında giren değerlere göre sesli uyarı ve renklendirme yapmak.

@Galip
Keşke uzun uzun açıklama yerine;
cmbnokta isimli comboboxta seçilen sütun hangisiyse o sütunda kullanılmak üzere ve
txtkucuk isimli Textbox'taki değerin altına inme olduğunda veya txtbuyuk isimli Textbox'taki değerin üstüne çıktığında
BEEP sesi gelsin ve ilgili hücre renklensin gibi net açıklama yazsaydınız.
Zira cümlenizi başından sonuna kadar maalesef okuyamadım bile ;)

Sorun varsa, filtre filan sonraki mevzu.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5