Soru Hücre değerine göre hücrelere değer atama

tukayf

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli hocalarım başka forumda da sordum ancak çözüme ulaşamadım.
1. şart H1=1. Grup olduğunda P sütunu boş ise H sütununda 1. Grup yazan tüm personel için N ve O sütunlarına 09.00 yazılacak. 2. ve 3 gruplarda ise yine P sütunu boş ise T sütununa "İstirahatli" yazacak. H sütununda DBK yazan personel hariç geri kalan tüm personel için yine P sütunu boş ise N sütununa 09.00 O sütununa ise 18.00 yazacak.
2. şart H1=2. Grup olduğunda P sütunu boş ise H sütununda 2. Grup yazan tüm personel için N ve O sütunlarına 09.00 yazılacak. 1. ve 3 gruplarda ise yine P sütunu boş ise T sütununa "İstirahatli" yazacak. H sütununda DBK yazan personel hariç geri kalan tüm personel için yine P sütunu boş ise N sütununa 09.00 O sütununa ise 18.00 yazacak.
3. şart H1=3. Grup olduğunda P sütunu boş ise H sütununda 3. Grup yazan tüm personel için N ve O sütunlarına 09.00 yazılacak. 1. ve 2 gruplarda ise yine P sütunu boş ise T sütununa "İstirahatli" yazacak. H sütununda DBK yazan personel hariç geri kalan tüm personel için yine P sütunu boş ise N sütununa 09.00 O sütununa ise 18.00 yazacak.
H1 hücresinde her tetiklendiğinde verilerin silinerek yenilenmesi gerekiyor N, O ve T sütunundaki verilerin komple silinerek H1 hücresine göre yeniden değer atanacak.
Bir koşul daha var yapılabilirse I1=Tatil yazdığı zaman gruplar ve DBK dışında kalan tüm personelin N ve O sütunlarındaki saatler silinerek T sütununa "İstirahatli" yazılacak.
Umarım anlatabilmişimdir. Sabrınız ve emekleriniz için Allah razı olsun.

İstediğiniz Sadece koşullardan ibaret mi? Formül yerine makro mu kullanmak istiyorsunuz? Örnek dosya olmadan anlaşılacak bir konuya benzemiyor. Tabi örnek dosya yüklerseniz kesin sonuca ulaşacağınız bir yardım alırsınız da demiyorum.

Ben uzun zamandır foruma ve internete uzaktım. Örnek dosya eklemeye çalıştım yerini bulamadım. Sanırım ücretli olmuş o ara vaktim de yoktu. Dosya eklemeden göndermiş bulundum. Formülü belki kendim yapabilirim ama makro kesin çözüm olur. Hem dosyayı yavaşlatmaz hem de formülü bozabilecek kullanıcılardan korumuş olurum.

@tukayf
Konu açılış mesajını okumaya başladım, kendimi labirente girmiş gibi hissettim, sonunu getiremedim.
Gerçek belgenizin, özel bilgi içermeyen kopyası şeklinde hazırlanmış bir örnek belge olursa daha hızlı sonuca ulaşabilirsiniz.

Hemen çözüyorum o işi hocam. İşyeri bilgisayarı engelliyordu Vip e yükselttim sorun çözüldü.
H1=1. Grup olduğunda P sütunu boş ise H sütununda 1. Grup yazan tüm personel için N ve O sütunlarına 09.00 yazılacak. 2. ve 3 gruplarda ise yine P sütunu boş ise T sütununa "İstirahatli" yazacak. H sütununda DBK yazan personel hariç geri kalan tüm personel için yine P sütunu boş ise N sütununa 09.00 O sütununa ise 18.00 yazacak.
H1=2. Grup olduğunda P sütunu boş ise H sütununda 2. Grup yazan tüm personel için N ve O sütunlarına 09.00 yazılacak. 1. ve 3 gruplarda ise yine P sütunu boş ise T sütununa "İstirahatli" yazacak. H sütununda DBK yazan personel hariç geri kalan tüm personel için yine P sütunu boş ise N sütununa 09.00 O sütununa ise 18.00 yazacak.
H1=3. Grup olduğunda P sütunu boş ise H sütununda 3. Grup yazan tüm personel için N ve O sütunlarına 09.00 yazılacak. 1. ve 2 gruplarda ise yine P sütunu boş ise T sütununa "İstirahatli" yazacak. H sütununda DBK yazan personel hariç geri kalan tüm personel için yine P sütunu boş ise N sütununa 09.00 O sütununa ise 18.00 yazacak.

Bir koşul daha var yapılabilirse I1=Tatil yazdığı zaman 1, 2 ve 3. gruplar ile DBK dışında kalan tüm personelin N ve O sütunlarındaki saatler silinerek T sütununa "İzinli" yazılacak.

Ekli dosyalar

• PTS.xlsm
    22.5 KB · Görüntüleme: 0
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar