Soru Cinsiyete Göre TextBox Renklendirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tahsinanarat

Normal Üye
Ekli örnek dosyamda J sütunundaki sayılar 27 nolu sayfadaki textbox numaralarını temsil etmekte olup bu textbox kutularının herbiri de koltuk sıra numarasını anlatmaktadır.
K ve L sutunundaki isem ve cinsiyetler formül ile aynı sayfadaki çizelgeden düşeyara formülü ile çekilmiş olup, Aktar butonu ile 27 isimli sayfaya textbox lara aktarılmaktadır.

İstediklerim;
1-Textboxların tek tek adlarını yazmak suretiyle içlerini başaltabildim, bir döngü ile tek seferde içleri temizlenebilirmi, yada benim yaptığım kodun daha kısa bir yazılımı olabilir mi?
2- L sutunundaki cinsiyete göre Textboxların içeriğindeki yazılar Erkek yazanların Mavi, Bayan yazanların Kırmızı font da yazılmasını sağlayabilirmiyiz.

Yardımcı olabilecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın ANARAT.

Tavsiyem; belgenizde, şayet userformlarla çalışmıyor, işlemlerinizi sayfa üzerinden gerçekleştiriyorsanız ve
eklediğiniz bu nesnelerin Change gibi olaylarından (TextBox_Change ile ARAMA, FİLTRELEME gibi) yararlanmayacaksanız ;
sayfada, ActiveX nesneleri yerine Form Denetimleri bölümündeki nesneleri kullanmanız yönünde olacak.

.

Merhaba...
Textbox' larınızı seçip resimde göreceğiniz gibi isimlerini tx01- tx02-tx03.... tx20 şeklinde koltuk numaralarını içerecek şekilde standart bir formatta getirebilirseniz aşağıdaki kısa kodla tüm textboxları ayrı ayrı kodlamadan tek seferde doldurabilirsiniz.
CPP:
You must log in to view content
(11 satır)

1593336066071.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sn. @Ömer BARAN Şemayı excel hücreleri üzerinde çizmek suretiyle hallettim. ama textbox larda şarta bağlı olarak renk değişikliği olayı halen merakımda kaldı. çok araştırma yaptım ancak bulamadım. Neyse bu konudaki sorunum çözüldü, İlginize çok teşekkür ediyorum.
Bu mesajımı yazdığım esnada Sn. @Selman Beyden bir cevap geldi, onu inceleyeceğim şimdi.

Sn. @Selman textbox kutularını doldurma işlemi sayenizde tamam oldu, Bayan isimlerinin de Servis_bul sayfasındaki L sutununa göre bayan yazanları kırmızı yapabilirsek, tam istediğim gibi olacak. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Aynı kodun altına cinsiyete göre renklendirmeyi ekledim. Ayrıca tüm textboxları tek seferde temizlemeniz içinde ayrı bir kod verdim. Textbox isimlendirmesinin tx01 formatında tx ile başlayıp 2 adet rakamla devam etmesi gerekmektedir.

VBA:
(28 satır)

Eyvallah, sağ olunuz @Selman .
Sayın Anarat, dikkat edilecek nokta nesnelerin isimleriyle, daha doğrusu ismin sonundaki sayılarla ilgili düzen.
Belki de aracın önü yukarda, arkası aşağıda olacak şekilde bir yerleştirme, boyutlandırma yapmanız anlamlı olur.

Sn. @Ömer BARAN hocam, 11 nolu sırada verdiğiniz cevap çok güzel ve kullanışlı, ancak oturma planında bazen boş koltuklar bırakılabiliyor, araç kapasitesine göre boş veya dolu koltukların hepsine koltuk sıra numarası yazdırmamız mümkün olursa daha kullanışlı olacağını düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

Sayın ANARAT.
Mevcut kodu aşağıdakiyle değiştirip kullanabilirsiniz.
Aynı koltuk numarasının 1'den fazla yazılıp yazılmadığına ve
koltuk kapasitesinin üstünde bir koltuk numarası yazılıp yazılmadığına dair ilave de yaptım.

CPP:
(60 satır)

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
21